Fed Up

Dokumentární

USA, 2014, 92 min

Eve Marson

Je veľmi ľahké sa na Fed Up pozerať ako na dokument o „hlúpych Američanov“ (ako ich tu my premúdreli Stredoeurópania radi označujeme), ktorí si myslia, že keď vymenia Coca-Colu za jej „light verziu“ a pôjdu večer vyvenčiť psa dosiahnu úbytok hmotnosti. V tom prípade však daný divák dokument značne nepochopil a môže za hlúpeho označovať leda tak seba. Fed Up totiž vypovedaná o neetických praktikách potravinárskych spoločností v Amerike, ktoré ľuďom doslova vymývajú mozgy, už od útleho veku im do hlavy vsugerujú závislosť na cukru, vábia na klamlivé označovanie výrobkov, reklamy a pod. a tak sa ani nie je čo čudovať, že ľudia v krajine sú už natoľko zblbnutí, že Coca-Colu Zero považuje za „zdravú alternatívu“. Pepsi a hamburger je jednoducho neoddeliteľná súčasť ich „kultúry“ a sami sa nemáme čo čudovať, pretože junk-food dorazil vďaka globalizácii dávno aj k nám a úroveň obéznych ľudí u nás ani predtým nebola prinízka. Každopádne dokument sa vybral cestou objasňovania škodlivosti cukru, ktorý sa dnes pridáva do takmer 80% potravín v supermarketoch. To samotné je síce prínosný fakt, ale medzitým sa zabúda na mnohé iné podstatné problémy. Celá vina sa jednoducho nedá zvaliť len na nadmerný príjem cukru. Dokument tak občas podáva situácie až priveľmi zjednodušene, v určitých momentoch to totiž vyznie tak, že je úplne jedno koľko sa budete hýbať (alebo či vôbec), keď budete stále prijímať cukor. Nedá sa s tým síce nesúhlasiť, ale taký Food Inc. ponúkol rafinovanejší pohľad na problematiku priemyselne vyrábaných potravín, navyše z oveľa širšieho hľadiska. Je to síce prínosná osveta, ale osobne som si z Fed Up neodniesol žiadnu novú, ani objavnú myšlienku. Stačí len pri stravovaní zachovať zdravý, sedliacky rozum a je to. CELKOVO: 3* (6/10)(10.10.2014)

Hodně dobrý, i když mám pocit, že moc útočný dokument o tom, že Amerika je tlustá a všimla si toho až po padesáti letech. Myslím, že tu ale může najít inspiraci v podstatě každý, kde se snaží zhubnout, protože díky globalizaci už tu jíme stejné šmejdy jako ti za Velkou louží. Rozhodně stojí za to se na tohle podívat.(15.9.2014)

Skvelý dokument, ktorý sa ku mne dostal vďaka môjmu francúzskemu spolubývajúcemu. Merci beaucoup! Sranda, že najprv som ani tento dokument nemal pozerať, ale o to viac si vážim, že som mal možnosť tento dokument zhliadnuť. Skvele spracovaný, so stúpajúcou dynamikou, skvelými argumentami. Dalo sa očakávať, že tu bude kritika, že dokument je zaujatý a démonizuje cukor. Samozrejme, možno miestami sa zdá (dôvodne), akoby dokument démonizoval pohyb a cvičenie, že to vlastne vôbec nie je dôležité. Stačí výrazne obmedziť cukor, najmä ten rafinovaný a okamžite budeme zdravý. Uznávam, toto sa mi trocha nepáčilo, pretože aktívny pohyb je veľmi dôležitý a argument, že človek nemá každý deň hoci aj 2-3 hodiny na aktívny pohyb osobne vidím ako dosť slabý, keďže veľké množstvo ľudí denodenne strávi pozeraním televízie, či pasívnou zábavou na internete aj 5 hodín. No zvyšok dokumentu hodnotím jednoznačne 5*. Skvele to spracoval v komentári "Arachneuss". Dokument sa v žiadnom prípade nevenuje čisto kritikou cukru, ale kritikou veľkých spoločností, ktoré sa nechutne čoraz viac zameriavajú na detskú reklamu. Vplyvom veľkých korporácii, ktoré majú obrovské zisky, klameme ľudí a nevravíme im pravdu o odporúčanej maximálnej dávke cukru na deň. V školách (to sa týka najmä USA) dávame deťom nechutne nezdravé potraviny, opäť plné cukru. Lobbysti si presadzujú nezmyselné nápady, ako napríklad pizza s trochou paradajky zaradená medzi zeleninu. Skvelé porovnanie je s cigaretami. Niekedy boli reklamy a propagovanie cigariet všade, dnes je to rovnako s presladenými nápojmi a pod. Dokument tiež poukazuje, ako fungujú lobbysti v USA a aký majú nebezpečný vplyv. Je veľmi obmedzené si myslieť, že väčšina ľudí a najmä samozrejmé zraniteľné deti budú dostatočné inteligentné (alebo skôr edukované) aby si uvedomili, že rovnaké jedlo, iba s menším obsahom tuku je v podstate rovnako nezdravá "junk food" potravina ako pôvodná. Ak už od útleho detstva deti okolo seba vidia reklamy, lákadlá, jedlá plné rafinovaného cukru s obalmi ich obľúbených rozprávkových postáv, ak im sú ponúkané hamburgre s hranolkami, sladené nápoje na obed v školách a ich rodičia jedia rovnako veľmi nezdravo, je veľmi pravdepodobné, že si tieto návyky prinesú aj do mladosti a následne do dospelosti. Je vedecký jasne dokázané, že cukor je oveľa viac návykový ako rôzne druhy drog. Stačí vypiť jednu plechovku koly, zjesť hamburger, 1 čokoládu, nejaké muffiny/donuty a už máte vyše 100g cukru denne, čo je niekoľkonásobne viac ako maximálna, denná odporúčaná dávka. Ak takto mladý človek konzumuje roky, je logicky nesmierne ťažké sa týchto návykov, závislosti zbaviť. Nemá to nič spoločné s inteligenciou. Dokument má svoje muchy, ale keďže je to niečo, o čom sa bežne takto otvorene nehovorí, dávam maximálne hodnotenie.(3.6.2017)

Dokument trefně střílí na potravinářský průmysl. Ukazuje důsledky užívání cukrů a toho kolik toho zbytečně přijímáme. Seznámí nás s dětmi které trpí těžkou obezitou a celé to dávají za vinu potravinám. Ale především hlavní chybu neukáží a to jsou rodiče a lidi sami, kteří trpí absolutním nedostatkem pohybu a totální leností vč. kvalitní rodičovské výbavy donutit dítě k pohybu a zdravému způsobu života a stravování. Není to o průmyslu, ale o lidech samotných. Bohužel američani jsou v tomhle trošku jednoduší a chybí jim dostatek vlastní inteligence. Ovce kteří se řídí televizí a maximem. Každopádně kvalitně natočený i zpracovaný dokument který dokáže ukázat některá fakta která spoustu lidí přehlíží.(23.9.2014)

Cukor je smrť alebo nepindaj na Ameriku, že je tučná, ale sleduje čo dáš do úst aj tu v Europe. [priklad: spoločnosť lidl predáva detske piskoty so zložením: muka, vajcia, cukor. Nachvilu zmiznu z trhu, pridu s novym a krajsim obalom ale ich zlozenie je po novom muka, vajcia, glukozo-fruktozovy sirup].(24.3.2015)