Fed Up

Dokumentární

USA, 2014, 92 min

Eve Marson

Výborný dokument...ne o Amících, ale faktech a o potravinářské mafii, která má skvělý marketing, využívá důvěřivosti a lhostejnosti odborníků na výživu, a korupce stejně v US jako tady. Zdejší komentáře o hloupých Američanech jsou zcela mimo, protože u nás je to úplně stejné, většinu Čechů je obézních, kupují daleko horší "zdravou Ramu" místo údajně nezdravého másla , kaloricky a množstvím cukru horší "přírodní" ochucenou minerálku místo koly a skočí na lep každé reklamě v televizi. Stačí se podívat lidem do nákupních košíků v chemických supermarketech. Ti, co tady kritizují dokument, ať se podívají nejdříve na svůj jídelníček a do svých ledniček.(27.10.2014)

Výborně zpracovaný dokument o obezitě a nadváze, která se stává epidemií nejen v Americe, ale i jinde ve světě včetně České republiky. Mapuje historii výzkumu, ukazuje na konkrétních dětech, jak se s ní snaží bojovat a jak se jim nedaří. Líní se mi, že jsou uvedeny vědecké důkazy, jsou zde rozhovory s odborníky i s některými potravinovými lobisty a na konci je uveden seznam společností, které odmítly rozhovor a natáčení. Jistě, rýpal by si mohl najít určité nedostatky, ale mi se dokument hodně líbil a doufám, že to u nás nedopadne jako v USA, kde se ve školních jídelnách podávají jídla z rychlých občerstvení a kde zelenina je téměř sprosté slovo...(12.9.2014)

Skvelý dokument, ktorý sa ku mne dostal vďaka môjmu francúzskemu spolubývajúcemu. Merci beaucoup! Sranda, že najprv som ani tento dokument nemal pozerať, ale o to viac si vážim, že som mal možnosť tento dokument zhliadnuť. Skvele spracovaný, so stúpajúcou dynamikou, skvelými argumentami. Dalo sa očakávať, že tu bude kritika, že dokument je zaujatý a démonizuje cukor. Samozrejme, možno miestami sa zdá (dôvodne), akoby dokument démonizoval pohyb a cvičenie, že to vlastne vôbec nie je dôležité. Stačí výrazne obmedziť cukor, najmä ten rafinovaný a okamžite budeme zdravý. Uznávam, toto sa mi trocha nepáčilo, pretože aktívny pohyb je veľmi dôležitý a argument, že človek nemá každý deň hoci aj 2-3 hodiny na aktívny pohyb osobne vidím ako dosť slabý, keďže veľké množstvo ľudí denodenne strávi pozeraním televízie, či pasívnou zábavou na internete aj 5 hodín. No zvyšok dokumentu hodnotím jednoznačne 5*. Skvele to spracoval v komentári "Arachneuss". Dokument sa v žiadnom prípade nevenuje čisto kritikou cukru, ale kritikou veľkých spoločností, ktoré sa nechutne čoraz viac zameriavajú na detskú reklamu. Vplyvom veľkých korporácii, ktoré majú obrovské zisky, klameme ľudí a nevravíme im pravdu o odporúčanej maximálnej dávke cukru na deň. V školách (to sa týka najmä USA) dávame deťom nechutne nezdravé potraviny, opäť plné cukru. Lobbysti si presadzujú nezmyselné nápady, ako napríklad pizza s trochou paradajky zaradená medzi zeleninu. Skvelé porovnanie je s cigaretami. Niekedy boli reklamy a propagovanie cigariet všade, dnes je to rovnako s presladenými nápojmi a pod. Dokument tiež poukazuje, ako fungujú lobbysti v USA a aký majú nebezpečný vplyv. Je veľmi obmedzené si myslieť, že väčšina ľudí a najmä samozrejmé zraniteľné deti budú dostatočné inteligentné (alebo skôr edukované) aby si uvedomili, že rovnaké jedlo, iba s menším obsahom tuku je v podstate rovnako nezdravá "junk food" potravina ako pôvodná. Ak už od útleho detstva deti okolo seba vidia reklamy, lákadlá, jedlá plné rafinovaného cukru s obalmi ich obľúbených rozprávkových postáv, ak im sú ponúkané hamburgre s hranolkami, sladené nápoje na obed v školách a ich rodičia jedia rovnako veľmi nezdravo, je veľmi pravdepodobné, že si tieto návyky prinesú aj do mladosti a následne do dospelosti. Je vedecký jasne dokázané, že cukor je oveľa viac návykový ako rôzne druhy drog. Stačí vypiť jednu plechovku koly, zjesť hamburger, 1 čokoládu, nejaké muffiny/donuty a už máte vyše 100g cukru denne, čo je niekoľkonásobne viac ako maximálna, denná odporúčaná dávka. Ak takto mladý človek konzumuje roky, je logicky nesmierne ťažké sa týchto návykov, závislosti zbaviť. Nemá to nič spoločné s inteligenciou. Dokument má svoje muchy, ale keďže je to niečo, o čom sa bežne takto otvorene nehovorí, dávam maximálne hodnotenie.(3.6.2017)

Cukor je smrť alebo nepindaj na Ameriku, že je tučná, ale sleduje čo dáš do úst aj tu v Europe. [priklad: spoločnosť lidl predáva detske piskoty so zložením: muka, vajcia, cukor. Nachvilu zmiznu z trhu, pridu s novym a krajsim obalom ale ich zlozenie je po novom muka, vajcia, glukozo-fruktozovy sirup].(24.3.2015)

Hodně dobrý, i když mám pocit, že moc útočný dokument o tom, že Amerika je tlustá a všimla si toho až po padesáti letech. Myslím, že tu ale může najít inspiraci v podstatě každý, kde se snaží zhubnout, protože díky globalizaci už tu jíme stejné šmejdy jako ti za Velkou louží. Rozhodně stojí za to se na tohle podívat.(15.9.2014)