poster

Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (festivalový název)

 • USA

  The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

 • Slovensko

  Internetový chlapec : Príbeh Aarona Swartza

  (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Krimi

USA, 2014, 105 min

Scénář:

Brian Knappenberger
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (27)

 • agassi68
  *****

  Na toto sa musíte fakt sústrediť. Veľké množstvo informácií spojené s rýchlou rečou vám nedovolí si odbehnúť. Odmenou vám bude film o človeku, ktorý sa pokojne mohol stať novým americkým prezidentom. Mal charizmu, obrovský intelekt, schopnosť komunikovať i organizovať. Navyše veľký sympaťák. A to je kombinácia príliš nebezpečná pre skorumpované právnické a obchodnícke korporácie, navyše ak ste nie ochotný držať hubu a krok. Bez takýchto ľudí by sme už dávno boli len bábky v rukách oligarchie..(20.9.2015)

 • 6thSun
  ****

  S tímhle si dal autor obrovskou práci, což je paradoxně i nedostatkem, páč přílišná popisnost nutí být neustále ve střehu, přitom nám jsou předhazovány celkem složitý věci, takže udržet pozornost přes 100 minut je fakt těžký. Jako hold jednomu z internetových mesiášů a vzkaz dalším generacím to ale funguje dokonale. Každopádně silný zážitek!(5.1.2015)

 • maddy
  ****

  Priznám sa, že o Aaronovi Swartzovi som veľa nepočul, čo je rozhodne veľká škoda, pretože práve o takýchto ľuďoch, ktorí bojujú za „slobodný internet“ by malo byť v dnešnej online dobe čo najviac počuť. Aaron bojoval za práva náš všetkých a ako to už vo svete, resp. obzvlášť v USA býva stal sa nepohodlným, keďže začal ohrozovať nie až tak úplne legálny tok peňazí. Tento dokument mu vzdáva poctu a aj napriek tomu, že sa v podstate jedná len o „talking heads“, ktoré spomínajú na jednotlivé udalosti, tak dokument dokáže udržať pozornosť. Hlavne vďaka inteligentným ľuďom vystupujúcim pred kamerami, ktorí sa neboja prejaviť city, ale ani priznať si vlastné chyby a nevidia veci len jednostranne. Záver je následne natoľko silný, že tie csfďácke hviezdičky nemám najmenší problém zaokrúhliť smerom nahor. CELKOVO: 3,5* (7/10)(25.7.2014)

 • baribal
  ****

  Poměrně náročné, ale rozhodně stojí za pozornost. Postava Aarona byla pro mě dřív zcela neznámá a tenhle dokument ho skvěle představuje. Ohledně vyprávění nemám žádné výtky, vadilo mi ale silné tlačení na emoce hudbou v částech vzpomínání.(28.12.2016)

 • Marek1991
  *****

  Vo svete vedia asi viac než u nás, čo tento človek dokázal a ako prispel nám všetkým v boji za naše práva, za šírenie informácií a aj keď sa celú pravdu o ňom už asi nedozvieme, rozhodne bol nepohodlný pre mnohých a tento dokument je podľa mňa veľkou poctou. Bol to génius a veľký aktivista dnešnej doby.(9.7.2014)

 • fallangell
  *****

  Pořád nevím, jestli to byl osobní, nebo poloitický film. Ať tak či tak to je určitě dobrý film.(8.3.2015)

 • Marze
  ****

  Tohle je jeden z nejznámějších dokumentů posledních let. Ten Aaron je asi ideální prototyp dnešního žádaného člověka - kreativního, inteligentního, s nezdolnou energií, lehce arogantního. Aaron má jedinou vadu - nemá stádní myšlení. Jen si říkám, co by se stalo kdyby se genetickými manipulacemi začaly rodit všichni děti takové. Nicméně rodiče, kteří prozíravě vsadili na přeměnu svého potomka v programátora udělali v časovém horizontu dvaceti let chybu, protože ti budou nahrazeni roboty mezi prvními povoláními. Co se týká obsahu filmu, také mi vadí že se nemohu dostat k obsahu vědeckých článků.(15.2.2018)

 • Mimomisu
  *****

  Zvlast pokud si clovek uvedomi, ze je to prace jednoho coveka od rezie, scenare, a castecne strih, tak klobouk dolu. jak mi u dokumentu vadi hrani na city a orchestralni dojemna hudba, tak tady proste ani trosku. A hlavne, Aarona jsem par let sledoval, takze obsahove nemam namitky, i kdyz, jako kazdy dokument podobneho smeru, muze byt trochu tendencni pribehu. Jenze u tohodle pribehu se tendencnost omlouva naprosto.(16.7.2015)

 • Randyz
  *****

  Mazec. Popravdě jsem o tomhle pozoruhodném klukovi před shlédnutím dokumentu moc neslyšel. A jsem mu vážně vděčný za to, za co bojoval a je to vážně děsivé, že mu vláda takhle zničila život, který mohl přinést ještě spoustu skvělého a důležitého pro společnost, namísto aby hony na čarodějnice pořádala někde na Wall Street... Ale chápu, že zneškodnit a umlčet jednotlivce je mnohem jednodušší než hledat viníky v korporacích a vlastním prohnilém systému...(6.6.2016)

 • Zajdaanek
  *****

  Dokument zasluhující 5/5! Tvůrci zde ukázali přesně to, co člověk hledá. Co jej zajímá. Co potřebuje o daném tématu, které vyhledává, znát. Dnes jsou to přesně 2 roky od smrti Aarona Swartze, bojovníka za svobodu internetu. Na dnešek tedy žádná jiná možnost nebyla! Luxusně odvedená dokumentaristická práce.(11.1.2015)

 • Ihuj
  *****

  Vynikající dokument, který podává příběh Aarona Swartze v podstatě jako ukřižování. Je to dojemné jako Titanik a pochopitelné i pro lidi, kteří si neprošli protesty proti ACTA/PIPA/SOPA a internetové technologie jim příliš neříkají (byl jsem na tom se dvěma děvčaty). Pro mě srdcovka.(7.3.2015)

 • Harry_
  *****

  Historie IT oboru není dlouhá, přesto se objevila řada filmů, které vypovídají o osobnostech, které posunuly IT a internet kupředu. Přiznám se, že jsem Aarona neznal, ale o to silnější dokument byl. Je úžasné, že ještě pořád lidé dělají něco užitečného z přesvědčení a ne jen pro peníze. Regulace internetu a filtrace informací je už nyní faktem. Jenom proto, že se tak děje pomalu, většina lidí si toho nevšímá, podobně jako pomalu se vařící žába. Proto si myslím, že whistleblowers jsou potřeba a takovéto dokumenty také. Internet je mocné médium a pokusům o jeho zotročení budeme čelit pořád. Otázkou je, kolik lidí ještě při obraně svobody v kyberprostoru bude muset zemřít.(7.3.2015)

 • deric
  *****

  Výborně zpracovaný dokument, který nutí k zamyšlení nad současnou společností. Film je šířen pod licencí Creative Commons, v souladu s přesvědčením hlavního hrdiny: https://www.youtube.com/watch?v=9vz06QO3UkQ(8.3.2015)

 • Don82
  ****

  Příběh Aarona Swartze je potřeba brát do hloubky, vysvětlit všechny souvislosti protože to co on dokázal nelze shrnout za půl hodiny. Tento dokumenty velmi dobře rozebírá život a dílo toho neobyčejného člověka, kterému byl prospěch všech bližší než vlastní obohacení. Je to také příběh o tom, jak může systém zničit někoho nepohodlného. Je to ale také příběh o elementárním požadavku na svobodu informací a svobodu vědění pro všechny a zdarma. Dokument jako takový je opravdu silný zážitek, možná je v něm až moc právniččiny než počítačové technologie, ale jde především o jasné sdělení, že základem demokracie je právo na občanský aktivizmus. Že nelze s lidmi zacházet jak se politikům líbí a že i ta nejnepravděpodobnější změna zákona je možná.(13.7.2015)

 • fraktal
  *****

  Ikona moderního člověka na pozadí boje o internet (SOPA, wikipedia & wikileaks, open access, network neutrality etc) Na webových stránkách filmu je mmj. petice na podporu vymahatelnosti (skutečného) práva: http://www.takepart.com/internets-own-boy#takeaction Vlastní film pak je dostupný na netu pod CC licencí.(4.2.2016)

 • eredin
  *****

  Skvělý dokument o jednom z nejdůlečitějších lidí uplynulé dekády.(9.3.2015)

 • tucnakova
  ****

  clear - emotion(27.12.2015)

 • mark9th
  *****

  Som rád, že sa aj takouto dokumentárnou tvorbou nezabúda na veľkých ľudí, resp. ich veľké a odvážne skutky. A tento chlap bol naozaj odvážny. Ďakujem Aaron. Po technickej stránke výborne zostrihané a veľmi obsiahle, nie však neprehľadné.(20.10.2017)

 • klukluka
  *****

  Výborný dokument o výjimečném mladém člověku, který se ke své smůle rozhodl využívat svůj dar - bystrou mysl - ve prospěch obecného blaha, jeho slovy budování lepšího světa. Bohužel se nemůžu zbavit dojmu, že v případě článků JSTORu se chtěl Aaron s lidmi podělit o něco, co mu v žádném případě nepatřilo, a s čím měl někdo jiný spoustu práce, nebo ho to minimálně stálo spoustu peněz, které chtěl logicky prodejem textů vydělat zpět. Tvůrci dokumentu mě tohoto dojmu - že tentokrát Aaron šlápl skutečně vedle - nedokázali zbavit. A asi bych si trval na svém, i kdyby se v Aaronův prospěch snažili argumentovat ještě mnohem víc. Jsem už holt takovej - morous a šťoura. Z toho plyne i můj odsudek Aaronovy sebevraždy. Normální lidé se k podobným definitivám neuchylují. Sám jsem ale připustil, že Aaron normální nebyl. Byl mimořádný. A někdo si toho všiml a natočil o něm film. A já jsem za to rád. P.S.: Před týdnem dostal od prezidenta Zemana státní vyznamenání historik, který chce veškeré historické poznatky lidem předávat zdarma. Navrhuje například zrušení vstupného do všech muzeí a knihoven. Cítím v tom Aarona... Rozhodně nežil nadarmo. Škoda, že tak krátce.(2.11.2015)

 • Kracmera
  *****

  Perfektní dokument... TOHLE jsou podstatné informace - lidé, o kterých by se mělo vědět, protože bojují za volně šiřitelné informace a za nás všechny ! Kdo neviděl, ať vidí !(1.7.2014)

 • pursuer
  ****

  Na dokumentární film je to opravdu dlouhé dílo. Obsažné, sdílné, přínosné, ale hodně dlouhé. Poprvé jsem ho viděl v kině, kde se nedala udělat malá pauza na strávení informací. Nicméně užitek je z filmu veliký. Ačkoliv z něho smrdělo, jak se snaží ukazovat na ty špatné a přetáhnout diváka na svou stranu, bez ohledu na právní analýzu skutečného činu nebo nadhledu nad celou situací, nelze zpochybnit, že je něco shnilého v této společnosti. Bylo a vždy, bohužel, bude.(12.1.2015)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace