Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (festivalový název)

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Internetový chlapec : Príbeh Aarona Swartza

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Krimi

USA, 2014, 105 min

Brian Knappenberger

Tohle je jeden z nejznámějších dokumentů posledních let. Ten Aaron je asi ideální prototyp dnešního žádaného člověka - kreativního, inteligentního, s nezdolnou energií, lehce arogantního. Aaron má jedinou vadu - nemá stádní myšlení. Jen si říkám, co by se stalo kdyby se genetickými manipulacemi začaly rodit všichni děti takové. Nicméně rodiče, kteří prozíravě vsadili na přeměnu svého potomka v programátora udělali v časovém horizontu dvaceti let chybu, protože ti budou nahrazeni roboty mezi prvními povoláními. Co se týká obsahu filmu, také mi vadí že se nemohu dostat k obsahu vědeckých článků.(15.2.2018)

Dokument zasluhující 5/5! Tvůrci zde ukázali přesně to, co člověk hledá. Co jej zajímá. Co potřebuje o daném tématu, které vyhledává, znát. Dnes jsou to přesně 2 roky od smrti Aarona Swartze, bojovníka za svobodu internetu. Na dnešek tedy žádná jiná možnost nebyla! Luxusně odvedená dokumentaristická práce.(11.1.2015)

Vo svete vedia asi viac než u nás, čo tento človek dokázal a ako prispel nám všetkým v boji za naše práva, za šírenie informácií a aj keď sa celú pravdu o ňom už asi nedozvieme, rozhodne bol nepohodlný pre mnohých a tento dokument je podľa mňa veľkou poctou. Bol to génius a veľký aktivista dnešnej doby.(9.7.2014)

Příběh Aarona Swartze je potřeba brát do hloubky, vysvětlit všechny souvislosti protože to co on dokázal nelze shrnout za půl hodiny. Tento dokumenty velmi dobře rozebírá život a dílo toho neobyčejného člověka, kterému byl prospěch všech bližší než vlastní obohacení. Je to také příběh o tom, jak může systém zničit někoho nepohodlného. Je to ale také příběh o elementárním požadavku na svobodu informací a svobodu vědění pro všechny a zdarma. Dokument jako takový je opravdu silný zážitek, možná je v něm až moc právniččiny než počítačové technologie, ale jde především o jasné sdělení, že základem demokracie je právo na občanský aktivizmus. Že nelze s lidmi zacházet jak se politikům líbí a že i ta nejnepravděpodobnější změna zákona je možná.(13.7.2015)

S tímhle si dal autor obrovskou práci, což je paradoxně i nedostatkem, páč přílišná popisnost nutí být neustále ve střehu, přitom nám jsou předhazovány celkem složitý věci, takže udržet pozornost přes 100 minut je fakt těžký. Jako hold jednomu z internetových mesiášů a vzkaz dalším generacím to ale funguje dokonale. Každopádně silný zážitek!(5.1.2015)