Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (festivalový název)

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Internetový chlapec : Príbeh Aarona Swartza

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Krimi

USA, 2014, 105 min

Brian Knappenberger

Historie IT oboru není dlouhá, přesto se objevila řada filmů, které vypovídají o osobnostech, které posunuly IT a internet kupředu. Přiznám se, že jsem Aarona neznal, ale o to silnější dokument byl. Je úžasné, že ještě pořád lidé dělají něco užitečného z přesvědčení a ne jen pro peníze. Regulace internetu a filtrace informací je už nyní faktem. Jenom proto, že se tak děje pomalu, většina lidí si toho nevšímá, podobně jako pomalu se vařící žába. Proto si myslím, že whistleblowers jsou potřeba a takovéto dokumenty také. Internet je mocné médium a pokusům o jeho zotročení budeme čelit pořád. Otázkou je, kolik lidí ještě při obraně svobody v kyberprostoru bude muset zemřít.(7.3.2015)

Zvlast pokud si clovek uvedomi, ze je to prace jednoho coveka od rezie, scenare, a castecne strih, tak klobouk dolu. jak mi u dokumentu vadi hrani na city a orchestralni dojemna hudba, tak tady proste ani trosku. A hlavne, Aarona jsem par let sledoval, takze obsahove nemam namitky, i kdyz, jako kazdy dokument podobneho smeru, muze byt trochu tendencni pribehu. Jenze u tohodle pribehu se tendencnost omlouva naprosto.(16.7.2015)

Vo svete vedia asi viac než u nás, čo tento človek dokázal a ako prispel nám všetkým v boji za naše práva, za šírenie informácií a aj keď sa celú pravdu o ňom už asi nedozvieme, rozhodne bol nepohodlný pre mnohých a tento dokument je podľa mňa veľkou poctou. Bol to génius a veľký aktivista dnešnej doby.(9.7.2014)

Tohle je jeden z nejznámějších dokumentů posledních let. Ten Aaron je asi ideální prototyp dnešního žádaného člověka - kreativního, inteligentního, s nezdolnou energií, lehce arogantního. Aaron má jedinou vadu - nemá stádní myšlení. Jen si říkám, co by se stalo kdyby se genetickými manipulacemi začaly rodit všichni děti takové. Nicméně rodiče, kteří prozíravě vsadili na přeměnu svého potomka v programátora udělali v časovém horizontu dvaceti let chybu, protože ti budou nahrazeni roboty mezi prvními povoláními. Co se týká obsahu filmu, také mi vadí že se nemohu dostat k obsahu vědeckých článků.(15.2.2018)

Příběh Aarona Swartze je potřeba brát do hloubky, vysvětlit všechny souvislosti protože to co on dokázal nelze shrnout za půl hodiny. Tento dokumenty velmi dobře rozebírá život a dílo toho neobyčejného člověka, kterému byl prospěch všech bližší než vlastní obohacení. Je to také příběh o tom, jak může systém zničit někoho nepohodlného. Je to ale také příběh o elementárním požadavku na svobodu informací a svobodu vědění pro všechny a zdarma. Dokument jako takový je opravdu silný zážitek, možná je v něm až moc právniččiny než počítačové technologie, ale jde především o jasné sdělení, že základem demokracie je právo na občanský aktivizmus. Že nelze s lidmi zacházet jak se politikům líbí a že i ta nejnepravděpodobnější změna zákona je možná.(13.7.2015)