Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (festivalový název)

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

Internetový chlapec : Príbeh Aarona Swartza

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Krimi

USA, 2014, 105 min

Brian Knappenberger

Mazec. Popravdě jsem o tomhle pozoruhodném klukovi před shlédnutím dokumentu moc neslyšel. A jsem mu vážně vděčný za to, za co bojoval a je to vážně děsivé, že mu vláda takhle zničila život, který mohl přinést ještě spoustu skvělého a důležitého pro společnost, namísto aby hony na čarodějnice pořádala někde na Wall Street... Ale chápu, že zneškodnit a umlčet jednotlivce je mnohem jednodušší než hledat viníky v korporacích a vlastním prohnilém systému...(6.6.2016)

No Aarona jsem do shlédnutí filmu neznal. Svobodná kultura mne baví je to skvělá cesta, ale samo ne vše je černo-bílé a tak ani cesta "vše zdarma.. dělej si co chceš" není bez rizik. Což nic nemění na tom, že dnešní stav věcí je špatný... Aaron proti tomuto všemu bojoval již hodně let zpět a to mu nebylo ani 15 let za to respekt. Konec film i jeho života byl tvrdý a je otázkou zda to byl útěk / snadný konec... či oběť nejvyšší. Každý ať posoudí sám. Já se bavil a hltal jsem každé slovo, každou výpověď i proto 5z5, ač z obecného hlediska bych dal spíše 4z5, ale zde 5z5 dávám se ctí.(25.1.2019)

Priznám sa, že o Aaronovi Swartzovi som veľa nepočul, čo je rozhodne veľká škoda, pretože práve o takýchto ľuďoch, ktorí bojujú za „slobodný internet“ by malo byť v dnešnej online dobe čo najviac počuť. Aaron bojoval za práva náš všetkých a ako to už vo svete, resp. obzvlášť v USA býva stal sa nepohodlným, keďže začal ohrozovať nie až tak úplne legálny tok peňazí. Tento dokument mu vzdáva poctu a aj napriek tomu, že sa v podstate jedná len o „talking heads“, ktoré spomínajú na jednotlivé udalosti, tak dokument dokáže udržať pozornosť. Hlavne vďaka inteligentným ľuďom vystupujúcim pred kamerami, ktorí sa neboja prejaviť city, ale ani priznať si vlastné chyby a nevidia veci len jednostranne. Záver je následne natoľko silný, že tie csfďácke hviezdičky nemám najmenší problém zaokrúhliť smerom nahor. CELKOVO: 3,5* (7/10)(25.7.2014)

Dokument zasluhující 5/5! Tvůrci zde ukázali přesně to, co člověk hledá. Co jej zajímá. Co potřebuje o daném tématu, které vyhledává, znát. Dnes jsou to přesně 2 roky od smrti Aarona Swartze, bojovníka za svobodu internetu. Na dnešek tedy žádná jiná možnost nebyla! Luxusně odvedená dokumentaristická práce.(11.1.2015)

Vo svete vedia asi viac než u nás, čo tento človek dokázal a ako prispel nám všetkým v boji za naše práva, za šírenie informácií a aj keď sa celú pravdu o ňom už asi nedozvieme, rozhodne bol nepohodlný pre mnohých a tento dokument je podľa mňa veľkou poctou. Bol to génius a veľký aktivista dnešnej doby.(9.7.2014)