V prostředí jižanského městečka, za horkého léta roku 1970, se rozehrává příběh rodiny Simmonsových. Ten se odvíjí ve vzpomínkách dnes už dospělé dcery Lidie. Hlavními postavami jejích vzpomínek je bratr Stu, otec Stephen, psychicky těžce poznamenaný vietnamský veterán, který si nedokáže udržet práci, a především strom, na kterém si Stu a jeho přátelé postavili své letní sídlo. Zde prožívají chvíle souznění a malých prozření, bojují s dětmi opileckého vdovce Lipnicka a zároveň se jen obtížně vyrovnávají s tím, že jejich otec je outsider. Během léta děti poznávají, že nenávist a řevnivost vede jen k nesmyslné a ničivé "válce". Pozvolna pochopí otcovu filozofii tolerance a vzájemné pomoci, jež ovšem nešťastného muže paradoxně stojí život. (Nova Cinema)

Malarkey

Přes dvě hodiny dlouhé drama o životě na venkově? Proboha co to je? Rozhodně je to příběh partičky kluků, o kterém mi bylo okamžitě jasné, jak se vyvine, jak dopadne, a co z toho pramení. Strom snů je hodně pomalý film, který se nikam nežene. Trvá dlouho, a od začátku do půlky se v něm nic zázračného skutečně neděje, to nejlepší si totiž nechá na konec. Ten je teda opravdu dobrý, ale stejnak naprosto chápu zdejší hodnocení. On to vcelku není špatný film. Nemá pevný scénář, nemá pevný bod za kterým by se měl řídit. Je prostě o životě takovém, že život je svině, a ukazuje to z různých stránek pohledu, což není nic neobvyklého. Herci taky válí včetně tehdá malého Elijaha Wooda. Nemůžu říct, že by tento film měl na sobě něco špatného, jen možná je tu fakt, že jsem u něj málem usnul, ale konec mě nenechal. Není to žádný zázrak jak se o něm píše, ale dá se na to příjemně koukat. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $16,928,556Tržby Celosvetovo $-║ Nehorázne suchá réžia v podaní Avneta. /40%/ ()

tron

Vidieť, že Newyorčan Jon Avnet (ZELENÉR VYPRÁŽANÉ PARADAJKY) by rád nakrútil svoje vlastné PRI MNE STOJ! a treba povedať, že napriek prítomnosti skôr rušivého Kevina Costnera sa mu občas darí budovať sympatickú nostalgickú atmosféru dávneho leta, ktoré s auž nikdy nevráti. Ale dĺžka viac ako 120 minút robí bohužiaľ svoje a scenár je taký riedky, že ak si z neho zapamätáte nejakú zaujímavú scénu alebo dialóg, ste fakt dobrí. ()

RHK

Dost divný rodinný film s vynikajícím 11-tiletým energickým Elijah Woodem a nevýrazným 36-letým Kevinem Costnerem. Film je o vtahu syna a otce - válečného veterána unaveného věčným hledáním práce a bojem o živobytí, v paralelní rovině pak o snaze jeho dětí o právo na plnohodnotný život bez soubojů se spolužáky a s vlastní střechou nad hlavou. Průměrný film +1* za Wooda a -2* za cituplný vydírající scénář a režií nedosažené napětí. Trailer: http://www.sms.cz/film/strom_snu/ukazka ()

Hal_Moore

Tři hvězdy, nebo čtyři? Už dlouho jsem se tak těžce nerozhodoval. Poklidné, ke svému konci pomalu se linoucí dobrodružné drama (zvláštní to spojení) o tom, že válka (se životem) je v každém z nás, ale není vždy nejlepší do války vstoupit. Díky pomalému ději lépe porozumíte jednotlivým postavám a jejich činům, občas jsem se však neubránil pocitu roztahanosti a únavy. Co mě však definitivně probudilo byla závěrečná desetiminutovka, u které se snad ani nudit nedalo. Costner je tu jen jako vábička, skrze kterou tvůrci chtěli přitáhnout něžnou polovinu díváků, kdo však je hlavní tváří a tahounem filmu - Elijah Wood. Už jako dítě dokáže předvést dechberoucí výkon a utáhnout celý film sám. Nakonec se hlavně kvůli němu přikláním k o hvězdu vyššímu hodnocení. ()

Madison

I napriek očividnej úprimnosti, s akou tvorcovia pristupovali k filmu, ma to veľmi nepresvedčilo, a to mám charizmatického Costnera celkom rada. Strom snov je príliš monotónny a nemá ani duchaplný scenár, aby to mohol vykompenzovať. ()

betelgeuse

Potenciálně působivý dětský film příliš zatěžuje pokus tvůrců o metaforické poselství (viz paralela mezi dětskými bitvami a válkou ve Vietnamu). Je doslovný a chybí mu nadhled - není divu, když ho napsala ženská a režíroval feminní režisér Avnet (SMAŽENÁ ZELENÁ RAJČATA). ()

Falko

Siel som na Strom snov do kina s pocitom, ze to bude len nejaka blbost, ale presne naopak. Reziser Jon Avnet ma tymto filmom milo prekvapil, pretoze vedlajsia uloha Kevina Costnera, alebo jeho postava veterana z Vietnamu sa mi velmi pacila aj vdaka myslienkami a nazormi do zivota. Herecky vykon Elijaha Wooda urcite stoji za povsimnutie, aj vdaka zaveru, kde ide o zivot a taktiez nezabudnem na nesympaticku rasisticku ucitelku. Mozno bude film pre mnohych posobit monotonne a nudne, ale na mna tak neposobil a nevadili mi ani tie boje o takzvany Strom snov. Jon Avnet natocil napriklad romanticku dramu INTIMNI DETAILY (1995) s Michelle Pfeiffer a s Robertom Redfordom... 09.04.2010 _______ Elijah Wood - (Stu Simmons) +++ Kevin Costner - (Stephen Simmons) +++ Mare Winningham - (Lois Simmons) +++ Lexi Randall - (Lidia Joanne Simmons) +++ LaToya Chisholm - (Elvadine) +++ Christopher Fennell - (Billy Lipnicki) +++ ()

Anderton

Nebyť trochu prestrelenej dĺžky, pokojne by som ohodnotil aj vyššie. Príbeh dospievajúceho chlapca, ktorý sa snaží nájsť si vzor vo svojom otcovi, avšak ten bol značnú dobu preč od rodiny a tá žije takpovediac z ruky do huby. Podobne na tom je ale celé mestečko, takže Strom snov aj napriek tomu, že na prvý pohľad pôsobí ako feel good rodinný film, je občas slušnou sociálnou drámou. Sledujeme aj zopár flashbackov z Vietnamu, ktoré sa tematicky prepájajú so životom v mestečku a s dobrodružstvami malých hrdinov, prípadne v spoločnosti ich rodičov. Možno to chcelo ešte viac zabŕdnuť do sociálnej drámy, alebo práve naopak byť viac rodinným filmom, aby Strom snov pôsobil presvedčivejšie v rámci zvoleného žánru. 70% ()

Smok

Sentimentálny, nostalgický, rozvážny a nikam sa neponáhľajúci film, ktorý si len tak plynie a divákovi nechá dosť času, vychutnať si protivojnový, humanistický pohľad na vec a pohľad do detského sveta stromov, prianí, hier, ale aj drsnej reality. Elijah bol sympaťák od mlada, to neni o čom a vo dvojke s Kevinom im to šlo vynikajúco. Spokojnosť. ()

Rocky62

Další rádoby emotivní nuda, která si hraje na něco, co není. Ono by se možná dalo lecčemu uvěřit, jenže to by ta nuda nesměla bejt do nebevolající. Samé tlachání o životě, o přátelství, o rozhodnutích a skutek utek. Costner a Wood mi přišli dost nevýrazní a nebýt té fantastické hudby, tak tomu seknu odpad jak vyšitej. Buď jsem neměl na takové téma náladu a nebo ho nejsem vzhledem ke svému velkému cynismu schopen pochopit. Nevím jestli bohužel, nebo bohudík... ()

Lacike

Dalsi podhodnoteny film, ktoreho zhliadnutie som vdaka tomu odkladal. A este ma odradzal Jon Avnet, ktory sa ako reziser doteraz prilis nevyznamenal. Pritom to je velmi pekny rodinny film s dvoma vyraznymi liniami. Prva sa venuje detskym hrdinom a ich rôznym prihodam, ktore zazivaju napriek tomu, ze vyrastaju v tazkych chudobnych podmienkach. Druha sa venuje ich otcovi v podani Costnera, ktory trpi posttraumatickym vojnovym stresom a napriek neustalej snahe mu nic nevychadza. Uz davno mi Costner nebol tak sympaticky a cely cas som mu drzal palce, aby to nevzdal. Bohuzial ocakavany smutny koniec je nevyhnutny. Ale aspon som sa znova poriadne dojal. Väcsinu casu ale sledujeme pohodovu liniu s detskymi postavami (ktore su skvele typovo obsadene a hned troch hercov som uz poznal z inych projektov) v ktorej neustale superia dve skupiny a nie je v nej nudza o zabavne momenty, takze napriek pomalemu tempu a stedrej stopazi, som sa ani na chvilu nenudil. Ako bonus dostaneme aj nejake to moralne ponaucenie o tom, ze akakolvek vojna je nezmyselna. Vzhladom na to je pôvodny nazov ovela trefnejsi ako ten cesky. S filmom som spokojny a odporucam ho kazdemu, kto ma rad rodinne filmy s detskymi postavami. Mne sa pacil ovela viac ako podobne ladeny Stand by Me. 8/10. ()

Riddick77

Psychické a socio-ekonomické následky války aneb vietnamský syndrom v plné kráse. Snímek plyne pomalým a rozvážným tempem, což vystihuje dynamiku života v chudých jižanských státech, kde v této době byla nouze o práci. Americký válečný veterán nesmazatelně poznamenán zvěrstvy války ve Vietnamu a vlastní volbou, kterou musel pod tlakem v mezní situaci udělat, se snaží postavit se na nohy a dát si život do pořádku. Velmi dobře zachycené dobové podmínky a strukturální problémy tehdejší americké společnosti (vláda nebyla schopna generovat pracovní místa pro veterány, které sama poslala do zadržovací války). Trošku mě mrzí, že Avnet nešel trochu hlouběji při zkoumání duševního rozpoložení navrátivšího se otce rodiny (Costner), což by dalo příběhu ještě větší jiskru a dramatičnost. Ačkoliv mě udivuje, jak dokáže po svých zkušenost hlavní hrdina zachovat rozvahu a být stále oddaný morálně čistým a demokratickým hodnotám, tak příběh působí velmi nenásilně a věrohodně. Analogie války a dětských rozporů je zachycena báječně a jen dokresluje fakt, že i v civilizovaných podmínkách mohou být jedinci zatlačeni zpět do fáze barbarství. Samotná projekce postavy Costnera do jeho syna (Wood) je velmi zdařilá, i když v daných životních podmínkách asi dosti problematická. Celkově výborný film o post-traumatickém stresu, o hmatatelných následcích vietnamského dobrodružství pro americké vojáky, o dospívání v ne zcela funkční rodině, o lidské hlouposti, odvaze, odhodlání a určitém životním přesvědčení (když se chce, vše je možné - pokud máte naději). 8/10! ()

blackrain

Kevin Costner se vrátil z války ve Vietnamu domů. Byl to pro něho velmi traumatizující žážitek, který ho poznamenal po zbytek života. Musí si znovu nají cestu ke svým dětem a a ke své utrápené manželce. ()

anniehall

Tak trochu zklamání. Mám rád Avneta, respektive miluju jeho Smažená zelená rajčata. Miluju citlivost a nadhled, se kterým rajčata točil. Miluju hořkosladké komedie s uvěřitelnými a dynamickými charaktery, nevadí mi ani sentiment, pokud je v míře. Ale to všechno, co v rajčatech bylo, to ve stromu snů scházelo...a proč? Z námětu by se toho dalo vytěžit hodně a ani herci nebyli špatní... Chyba byla ve scénáři. Charaktery byly ploché, spíš figury než postavy. Děj odhadnutelný, velmi černobílý s důrazem na to správné poselství a předžvýkané to bylo až hrůza. Možná chtěl natočit válečný film stravitelný i pro děti, ale čiší z něj mravokárnost naservírovaná na podnose z morálních hodnot a obložená patosem. Je to škoda, potenciál tam byl... tak je mi to tak nějak líto. ()

slunicko2

Dospívání má svou atmosféru, zvláště když... dospívajícím je 13letý okouzlující Elijah Wood (Stu), kterému dělá otce 39letý Kevin Costner (Stephen). Pak ani moc nevadí dětské dialogy neodpovídající věku ani různá klišé, jichž je film plný. ()

TominoLa

Myslím si, že ten film měl větší potenciál než z něho vytěžil Jon Avnet. Prostředí a výběr dětí byl úžasný. Hlavně mladý Elijah Wood hrál zatraceně dobře na rozdíl od svého dospělého kolegy a jinak dobrého herce Kevina Costnera. Ten byl opravdu hodně nevýrazný. ()

kajas

Dlouhá stopáž tomuto jinak velmi příjemnému rodinnému filmu (ano, tenhle žánr ve výčtu chybí) hodně škodí, v některých momentech jsem se opravdu nudila. Ovšem malý Elijah svým hereckým výkonem strká do kapsy všechny ostatní herce včetně Costnera, právě za něj zvyšuji své hodnocení o *. A ten český překlad názvu mi teda vážně moc neseděl. ()