Amerika patří jiným

L'Amérique des autres

(festivalový název)

Komedie / Drama

Francie / Velká Británie / Německo / Řecko / Fed. rep. Jugoslávie, 1995, 96 min

Dva přátelé – Alonso (Španěl) a Bajo (Jugoslávec) pracují společně v baru a sní svůj „american dream“. Film je schematický ve svém příběhu – zkusit se prosadit v tvrdých amerických podmínkách, poznat, že je to těžké, ale nakonec to přecejen dokázat, ale obsahuje pár vtipných a hřejivých scén.(15.11.2005)

Tragikomicke zivotne usilie migrantov v USA - jeden je z byvalej Juhoslavie a druhy Spanel. Krute bolo najma precitnutie z tzv. americkeho sna, /ten snad v dnesnej dobe uz ani neplati, ci este stale tomu niekto veri?/. Ale nie je to vyslovene tragicke, ma to aj par zaujimavych a optimistickejsich scen : 85 %(4.4.2017)

Film jsem viděl úplně náhodou a vůbec nelituji. Nádherná studie různorodosti kultur, ale také různorodosti lidských povah. Amerika opravdu není pro každého. Věděla to i již Abdulem zmiňovaná španělská matka, jejíž vysněný návrat domů považuji za absolutní vrchol filmu. [duben 2005](24.8.2005)

Tento Paskaljevičův snímek sice nedosahuje výsledné kvality jeho pozdějšího Sudu prachu, ovšem napříč všemi kombinacemi komedie s tragédií, lehkomyslného vtipu se zásadní osudovostí a střetu daných lidských kultur na jednom určitém místě, nám sám Goran Paskaljevič dokazuje, jakým že je režisérem s vyjímečně vyprofilovanou lidskou stránkou, kterou dokáže používat nejen s přesnou kalkulí, nýbrž i na správném místě. A scéna fiktivního odletu staré slepé španělské matky zpět domů je vyloženě lahůdková.(6.11.2003)