Pán času: Sněhuláci (TV film)

Doctor Who: The Snowmen

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Sci-Fi

Velká Británie, 2012, 59 min

Saul Metzstein

Steven Moffat

Atmosféra je podobná jako ve Vánoční koledě a to je jenom dobře. Zápletka je typicky whoovská (přitažená za vlasy a trochu kouzelná), ale působivá je tentokrát hlavně interakce Doktora a jeho nové (a nebo vlastně ne) společnice, která jediná ho dokáže dostat z deprese. Na tu kombinaci flirtování a přátelského pošťuchování je radost pohledět. Mezi Clarou a Doctorem funguje skvělá chemie a na rozdíl od Amy je to děvče se smyslem pro humor, které se každému kolem sebe nesnaží rozkazovat a je plné pozitivní energie. Moffat ovšem co se týče ženských postav příliš široký repertoár nemá, a tak se zase jednou setkáváme se samostatnou zlobivou holkou (jako by ten part už nehrála River Song).(17.1.2014)

• Dan9K

Ještě, že tam byl ten zajímavý aspekt postavy Clary, jinak je to hrozné béčko, zvlášť poslední desetiminutovka to strašně zkazila. Poslední minuta je naopak zase fajn, moc jsem však nepochopil, proč se Doctor na konci tak divil, když podle jeho jednání to měl vědět celou dobu...Vůbec nechápu zdejší nadšené ohlasy, tuctový díl.(6.9.2016)

Nějak se mi ty Moffatovi speciály začínají nelíbit. U Rusella mi vadilo, že se skoro každý speciál odehrával v Londýně, u Moffata jsem proto ocenil, že se každý odehrává na jiné planetě, ovšem přijde mi, že nedokáže využít všechen potenciál. Ono nápad tohoto vánočního speciálu je velice dobrý, vraždící sněhuláci jsou super, Clara je také celkem fajn, ale myslím, že z toho šlo vytěžit daleko více. Možná nejslabší speciál spolu s Doktor, vodva a skříň. Jinak mě hrozně překvapilo, že Doktorovi dali novou společnici v polovině série, vždycky se to dělo na začátku série.(24.3.2016)

Oproti všemi zbožňované "Vánoční koledě" (92%?!?), kterou považuji za jeden z nejhorších dílů seriálu (a zároveň za úplně nejhorší doctorský speciál), jsou "Sněhuláci" téměř uctívání hodnou záležitostí. Je sice pravda, že z nich dýchá spíš zima než Vánoce, ale to se dá - vzhledem k tomu, že tu nejsou ani otravné skoky v čase, ani Amy Pondová - lehce odpustit. Matt Smith mi poprvé sedl na 100% a Clara... No, myslím, že budu spokojená; je to ostatně lichá společnice.:-)(20.10.2014)

Provázané dějové nitky svátkům v Tardis sluší stejně moc jako dětské nadšení z předchozích dvou dobrodružství, jen trochu odvádí pozornost od samotné vánoční podstaty, jakou se poslední Gallifreyan v tomto období vyznačuje. Okolnosti mě potom nutí téměř k označení "nejslabší speciál", ale za to může asi ona zdánlivá bezvýchodnost a smutek, kterému se ani Doctor nemůže vyhnout a který tentokrát někde hluboko v srdci zůstává.(26.12.2015)