Pán času: Sněhuláci (TV film)

Doctor Who: The Snowmen

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Sci-Fi

Velká Británie, 2012, 59 min

Saul Metzstein

Steven Moffat

Takový potenciál! Zasněžený viktoriánský Londýn, nová (skvělá!) dívka s dobrodružnou povahou, co se snaží prorazit Doktorovu ulitu, představení nového záporáka Great Inteligence, kterého mluví Ian McKellen! Tenhle díl si díky jeho temné a kouzelné pohádkové atmosféře užiju vždycky - zlí sněhuláčci a hlavně viktoriánská chůva Clara, která má prořízlou pusu, chytrou hlavu a navíc je to sympaťanda, to jistí. Bohužel ten potenciál nebyl využitý. Příznivci seriálu vědí, že Great Inteligence zůstala zoufale nevyužitá a pozdější Doktorova společnice Clara přece jen nemá takové grády jako její verze z devatenáctého století. Steven Moffat je zkrátka to, čemu pánové říkají "cock tease"... :-/(21.9.2014)

Moffat dokázal tradíciu vianočných špeciálov dotiahnuť ešte ďalej. Vinou rozdelenia 7. série na dve polovice, tieto Vianoce neboli zlatou bodkou za sériou, ale jej priamou súčasťou, premostením z jednej polovice do druhej, a tým pádom aj súčasť story-arcu. A Moffat z toho vyťažil, čo sa dalo. Paternoster gang sa okamžite stal mojou srdcovkou. Snowmen bol prvý z tejto ich paternosterskej série príbehov v mŕtvom (a tu vzkriesenom) žánri viktoriánskeho brakového sci-fi. Ďalej sme tu mali Doktora v nezvyklom psychologickom rozpoložení, druhý odkaz na "jedinú záhadu vo Vesmíre, ktorá stojí za vyriešenie," parádne dialógy (a jeden skutočne špičkový medzi Clarou a madam Vastrou), červy mažúce pamäť, bojachtivý zemiak z Vesmíru, mrazivého záporáka v podaní Richarda E. Granta, monštrum s hlasom Iana McKellena a pár mrknutí na Marry Poppins... čo viac si priať?(2.1.2015)

Nějak se mi ty Moffatovi speciály začínají nelíbit. U Rusella mi vadilo, že se skoro každý speciál odehrával v Londýně, u Moffata jsem proto ocenil, že se každý odehrává na jiné planetě, ovšem přijde mi, že nedokáže využít všechen potenciál. Ono nápad tohoto vánočního speciálu je velice dobrý, vraždící sněhuláci jsou super, Clara je také celkem fajn, ale myslím, že z toho šlo vytěžit daleko více. Možná nejslabší speciál spolu s Doktor, vodva a skříň. Jinak mě hrozně překvapilo, že Doktorovi dali novou společnici v polovině série, vždycky se to dělo na začátku série.(24.3.2016)

Povedenej speciál, kterej jsem si opět užil. Matta Smitha už jsem si jako Doctora oblíbil a jeho epizody mě baví. Sněhuláci byly docela pěkně udělaný záporáci, škoda, že se jich šlo jednoduše zbavit. I Strax a Madame Vestra patří mezi moje oblíbené vedlejší postavy, navíc je tady krásná Clara, takže jsem se bavil a s chutí si díl někdy pustím znovu.(17.2.2014)

Atmosféra je podobná jako ve Vánoční koledě a to je jenom dobře. Zápletka je typicky whoovská (přitažená za vlasy a trochu kouzelná), ale působivá je tentokrát hlavně interakce Doktora a jeho nové (a nebo vlastně ne) společnice, která jediná ho dokáže dostat z deprese. Na tu kombinaci flirtování a přátelského pošťuchování je radost pohledět. Mezi Clarou a Doctorem funguje skvělá chemie a na rozdíl od Amy je to děvče se smyslem pro humor, které se každému kolem sebe nesnaží rozkazovat a je plné pozitivní energie. Moffat ovšem co se týče ženských postav příliš široký repertoár nemá, a tak se zase jednou setkáváme se samostatnou zlobivou holkou (jako by ten part už nehrála River Song).(17.1.2014)