Pán času: Sněhuláci

(TV film)
  • Velká Británie Doctor Who: The Snowmen
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Sci-Fi
Velká Británie, 2012, 59 min

Utopit sníh dokáže jediná síla na Zemi. Vánoční speciál kultovního britského sci-fi seriálu. Anglie roku 1892 prožívá opravdu bílé Vánoce. Blíží se Štědrý den a na Londýn se snáší sněhové vločky. Do zimní pohádky to ale má daleko. Sníh z neznámých příčin vytváří krvežíznivé sněhuláky. Je na Doktorovi a mladé guvernantce Claře, aby zachránili Vánoce i lidstvo jako takové. Má to ovšem háček – Doktor se totiž zařekl, že už nikoho zachraňovat nebude. (Česká televize)

Trailer

novoten

Provázané dějové nitky svátkům v Tardis sluší stejně moc jako dětské nadšení z předchozích dvou dobrodružství, jen trochu odvádí pozornost od samotné vánoční podstaty, jakou se poslední Gallifreyan v tomto období vyznačuje. Okolnosti mě potom nutí téměř k označení "nejslabší speciál", ale za to může asi ona zdánlivá bezvýchodnost a smutek, kterému se ani Doctor nemůže vyhnout a který tentokrát někde hluboko v srdci zůstává. ()

Dan9K

Ještě, že tam byl ten zajímavý aspekt postavy Clary, jinak je to hrozné béčko, zvlášť poslední desetiminutovka to strašně zkazila. Poslední minuta je naopak zase fajn, moc jsem však nepochopil, proč se Doctor na konci tak divil, když podle jeho jednání to měl vědět celou dobu...Vůbec nechápu zdejší nadšené ohlasy, tuctový díl. ()

Allien.9

Oproti všemi zbožňované "Vánoční koledě" (92%?!?), kterou považuji za jeden z nejhorších dílů seriálu (a zároveň za úplně nejhorší doctorský speciál), jsou "Sněhuláci" téměř uctívání hodnou záležitostí. Je sice pravda, že z nich dýchá spíš zima než Vánoce, ale to se dá - vzhledem k tomu, že tu nejsou ani otravné skoky v čase, ani Amy Pondová - lehce odpustit. Matt Smith mi poprvé sedl na 100% a Clara... No, myslím, že budu spokojená; je to ostatně lichá společnice.:-) ()

DaViD´82

Carnivorous snow meets Victorian values. Na škodu je pouze a jen stopáž, která nedopřává dostatečný prostor oběma rovinám příběhu. A tak je sice celá potemnělá viktoriánská „Winter is Coming“ pasáž se zlovolným sněhem a Paternoster gangem (Doyleova to múza!) nápaditá, mrazivá i funkční, ale na vedlejší koleji. Prim hraje linie (ne)navracející se Clary dostávající Doktora z apatické „mouchy sežerte si mě“ ulity. Vánoční speciál kombinující po vzoru vánočního pudinku zdánlivě neslučitelné věci (zahrnující mimo jiné i hláškující trpasličí "bramboru" se vzhledem Niky Laudy po Nürburgringu či vraždící sněhpajduláky) v chutnou kombinaci, která by s ohledem na jednoslovný Doktorův test zasluhovala popsat slovem, které vystihne podstatu i zaujme… Hlasuji pro variantu doktorovina. ()

HoneyBunny

Takový potenciál! Zasněžený viktoriánský Londýn, nová (skvělá!) dívka s dobrodružnou povahou, co se snaží prorazit Doktorovu ulitu, představení nového záporáka Great Inteligence, kterého mluví Ian McKellen! Tenhle díl si díky jeho temné a kouzelné pohádkové atmosféře užiju vždycky - zlí sněhuláčci a hlavně viktoriánská chůva Clara, která má prořízlou pusu, chytrou hlavu a navíc je to sympaťanda, to jistí. Bohužel ten potenciál nebyl využitý. Příznivci seriálu vědí, že Great Inteligence zůstala zoufale nevyužitá a pozdější Doktorova společnice Clara přece jen nemá takové grády jako její verze z devatenáctého století. Steven Moffat je zkrátka to, čemu pánové říkají "cock tease"... :-/ ()