Bairokêshon

ricci.s

Hlavnou hrdinkou je mladá maliarka, ktorá sa jedného dňa dopočuje, že má dvojníčku. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby jej dvojníčka bola skutočná, navyše zistí, že nie je jediná. A tak sa pripojí ku skupinke, ktorá bojuje o zachovanie vlastnej identity s takzvanými bilokáciami, alias alter egami. Spočiatku ma to bavilo, v druhej polovici sa to už začalo ťahať, ale záverečné rozuzlenie zaujalo. Divák si tu väčšinou kladie otázku, kto je originál a kto bilokácia, takže už sa dá tak nejak dopredu počítať s nejakými zvratmi (prípadne odhadnúť pointu), stále je však otázne, ako to celé dopadne. Film sa môže pýšiť predovšetkým kvalitným scenárom, sympatickými postavami a zaujímavo vystavaným príbehom. Miestami mi to však prišlo prekombinované viac ako by bolo treba. A najväčší problém vidím v tom, že som ani v jednej chvíli nemal pocit, že sledujem horor, k tomu to má rozhodne ďaleko. Na jedno pozretie to ujde a chystané pokračovanie nevynechám. ()

George Stobbart

Príjemný námet, zľahka čerpajúci zo známych motívov J-hororu (napr. preslávená Ju-on: The Grudge) o tom, že z priveľkej nenávisti či zlosti sa niečo zrodí. V tomto prípade to však nie je kliatba, ale tzv. bilokácia – kópia osoby, predstavujúca reálnu hrozbu a jej hnev. Takýchto bilokácií sa po meste motá viac a snažia sa zabiť svoje originály, aby ich nerušili pri nových životoch. A samozrejme sa tu toho deje viac; predsa len do tých 2 hodín sa zmestí kvantum dejových liniek, zvratov a motívov. Už som skoro skákal od radosti; konečne neopozeraný šikmooký horor, ktorý sa nesústredí len na prvoplánové duchárske strašenie a prvú polovicu filmu som si nadšene užíval nezvyčajné dianie, príjemne mrazivé scénky i napínavé momenty, čakajúc čo príde ďalej. A prišiel stereotyp, zdĺhavosť a zbytočné komplikovanie, až to ten film pomaly stiahlo dole a hodnotím teda trochu nižšie než som najprv predpokladal. Kiež by ten druhý diel, ktorý má vyjsť ešte tento rok, uhrali trochu lepšie. ()

eraserhead666

Tohle bych si hrozně rád přečetl jako román. V literární verzi, respektive při vlastní představivosti by ta mysteriózní atmosféra působila zřejmě lépe. Takhle při konkrétním vizuálním zpracování ro trochu ztrácí. 2,5* ()