Gangster Ka: Afričan

(festivalový název)

Gangster KA 2: Afričan

Krimi / Drama / Thriller

Česko, 2015, 100 min

Zklamání. Podle zdejších komentářů jsem čekala o kus lepší zážitek než u prvního dílu a místo toho jsem se nudila podobně jako Kraviec na Seychelách (než rozjel business s hajzl papírem). Všeobecné nadšení nesdílím, oproti jedničce jsou tu hezčí lokality, ale to je tak všechno. Z úcty k Čermákovi a protože nechci být za rebela 3*.(4.4.2016)

Sice o něco slabší, než předešlý díl, ale pořád se jedná o záležitost, která může konkurovat západním produkcím. Platí tu vlastně totéž, co u jedničky. Silná gangsterská linka obsazená vynikajícími Čermákem a Bjelacem a slabší policejní s Čapkou, kterého snad mohl výrazněji podpořit Majer, ale dostal na to příliš málo prostoru. Z mého pohledu Káčkovi neprospěl přesun do zahraničí, protože stejně jako se tu zpočátku nudil on, nudil jsem se i já a i poté, co se chlapec rozjel, nevyvaroval se film několika hluchých míst. Ale i tak na konci vládla velká spokojenost a člověk si chtě nechtě musí položit otázku, jak to teda vlastně všechno bylo. Docela by mě zajímalo, jestli Krejčíř dodá námět pro třetí díl. 80%(2.4.2016)

• dopitak

Exotika, a větší zkratkovitost dělí pokračování od prvního dílu. Technicky a výpravou je to moc pěkně zvládnuté, měl jsem pocit že sleduji bohatou evropskou produkci (něco na způsob Veřejný nepřítel č. 1 a 2). Ale ačkoliv africká kapitola Krejčířova života dostala samostatný díl, těch sto minut na dobré vykreslení situací a zpřehlednění podnikání legendy českého mafiánství nestačí. Tady ve dvojce mi trochu začala vadit existence postavy hrané Predragem Bjelacem, tedy to, že ve skutečné kauze by tahle postava nemohla vůbec existovat, a to co díky ní vyšetřovatelé vědí, si filmaři a reální policajti mohli jenom domýšlet. A body i za novou nude hvězdu, Veronika Macková, dobrý den.(3.4.2016)

Pokles kvality je citelný, a proto se scénáristé rozhodli, že přidají na hrubosti a vulgarismech. Kdybych nesledoval Narcos, tak by se mi možná azyl na Seychelech pozdával více. Smůlou je to, že na uvedených ostrovech se ale vůbec nic neděje, což padreho trápí natolik, že začne kopulovat s každou, které se vyskytne v jeho dohledu. A že jich je. 63%(5.10.2017)

Na české poměry, řekl bych i na evropské poměry solidní, výpravná podívaná o pádu české mafiánské hvězdy. Zejména v JAR se to hezky drží předlohy (četl jsem jí). Naše star kriminálního polosvěta si v sobě uchovala, až do konce v sobě toho vychcaného, chytrého, drzého, nenažraného šmejda. Co bych vytkl je Starka. Ten z důvodu dramatického oblouku byl vyřešen jinak, než ve skutečnosti. Krejčíř si tenkrát najal slovenskou mafii, aby ho odstranila. On to však přežil a nadále si vesele vegetí v Příbrami. 73%.(1.4.2016)

• - Novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta napsal o Radovanovi Krejčířovi knižní trilogii „Padrino Krejčíř“. Tato trilogie posloužila jako (velmi volná) předloha pro natočení filmů Gangster Ka (2015) a Gangster Ka: Afričan. Ve filmu Gangster Ka: Afričan si zahrál i Jaroslav Kmenta, a to dokonce dvojroli.  V první „roli“, kdy není vůbec vidět, alternoval za hlavního představitele Radima Kraviece (Hynek Čermák). Kmenta místo něj řídil černé Porsche Carrera a jezdil s ním v horských serpentinách. V druhém případě hrál Jaroslav Kmenta roli novináře, který přebírá od policisty (Filip Čapka) dokumenty. V titulcích není Jaroslav Kmenta uveden jak herec, protože na tom netrval. (Rollo_Tomasi)

• - Děj se odehrává na Seychelách, kde se jezdí po silnicích vlevo. Ve filmu vidíme pravý opak. Ve skutečnosti se točilo na Kanárských ostrovech. (db78)

• - Spoiler: Když stojí Káčko (Hynek Čermák) s kumpány nad hrobem německého obchodníka v buši v JAR a míří pistolí na Dagana (Predrag Bjelac), je v odraze jeho slunečních brýlí zřetelně vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)