Gangster Ka: Afričan

(festivalový název)

Gangster KA 2: Afričan

Krimi / Drama / Thriller

Česko, 2015, 100 min

Na české poměry, řekl bych i na evropské poměry solidní, výpravná podívaná o pádu české mafiánské hvězdy. Zejména v JAR se to hezky drží předlohy (četl jsem jí). Naše star kriminálního polosvěta si v sobě uchovala, až do konce v sobě toho vychcaného, chytrého, drzého, nenažraného šmejda. Co bych vytkl je Starka. Ten z důvodu dramatického oblouku byl vyřešen jinak, než ve skutečnosti. Krejčíř si tenkrát najal slovenskou mafii, aby ho odstranila. On to však přežil a nadále si vesele vegetí v Příbrami. 73%.(1.4.2016)

Na světě je už strašně málo fandů Jaroslava Foglara.. Víceméně relaxační návštěva v šedé zóně politiky, byznysu a organizovaného zločinu, trocha umělecké licence a na rozdíl od zahraničních gangsterek udušení jakýchkoliv sympatií k hlavní postavě ihned v zárodku. Od prvního dílu se to odlišuje jen exotičností prostředí, možná i proto pak africké dobrodružství podnikavého ducha v nezdravém těle působí na někoho tak světově. Tetsuo tvrdí, že jediným přesahem Pachlova dvojfilmu je konstatování, že podobní lidé žijí mezi námi a mají moc. Už to mi stačí k zblití..(20.10.2016)

Pachl s Čermákem zdolali milník dotažení se západu a natočili velice slušnou a světově vyhlížející kriminálku! Překvapení a spokojenost je na místě, protože je to velmi dobře zahrané (hlavně od Čermáka, který dal Káčka s naprostým gustem), dobře napsané a celé to podtrhávají lokace Seychel a JAR, které dodávají skvělý feeling filmu, takže necítíte žádnou uprdlost a trapnost. Afričan je svižnější a atraktivnější než jednička, která je zase o trošku tvrdší i díky pochmurným lokacím česka. Takže jsou oba díly fifty fifty a až na tu možná přílišnou spletitost je to na tuzemské poměry velmi dobré a "velké"! Palec hore za to, že se Pachl nedržel při zemi a vyrazil do světa.(1.4.2016)

Stěží najdete atmosféru českého filmu. Ať už díky dynamice obrazu, parádním lokacích, viz vzdušné záběry na Jo´burgské slumy anebo samotnému tempu celého filmu. Skutečný příběh, který investigativní žurnalista Kmenta zaznamenal (zatím) do třech knih (jedna z nich se teprve píše) a spolupracoval i na scénáři, se dotýká jedné z nejznámějších kauz o projení soukromé sféry se špičkami české politiky, a který se nebojí konkrétně ukázat prstem. Pokud bychom chtěli srovnat, s předešlou Kmentovou zfilmovanou předlohou Příběh Kmotra, je nutno uznat značný progres. Zatímco Příběh kmotra s Vetchým byl jen velice nepřesný, povrchní a skutečnými reáliemi málo se držící slepenec, Gangster Ka funguje především jako celek, který ví co a jak to má předat. Velikou zásluhu na tom má samozřejmě ústřední osobnost. Její znázornění, včetně projevu hlavního představitele, zobrazení její autority, chtíče i krutosti, přičemž s výjimkou extrémních scén ji dokážete fandit, byl klíč k úspěchu. Řekl bych, že film se držel knihy a tedy více méně reálií, tak z 80i %. Zbytek byl upraven, nejspíš pro plynulost příběhu, některé události byly změněny (strejčka Cyrila například zastřelili dva členové gangu z motorek), některé události nebo charaktery vypuštěny nebo upozaděny (chyběl mi tam majitel Teazers). Celkově vzato se ale jedná z filmového hlediska o mimořádný počin a troufnu si říct, že jestli Česko vypustilo v podobě Radovana Krejčíra gangstera světového formátu, tak Pachl s Čermákem a spol. vypustili do světa krimi evropského střihu.(29.11.2015)

Možná trošku méně našláplé než první část, ale nemůžu si pomoct, když si kriminálku s takhle silným a známým příběhem vezme na starost schopný člověk, dodá mu jistý punc jedinečnosti, hutné tempo, skvělé kamerové záběry jako vystřižené z mnohem dražších produkcí, netáhnoucí se vyprávění a k tomu přidá (v druhé části) nádherné prosluněné lokace, vznikne něco o level výše než předloňské tuzemské produkce, které sice pravděpodobně nezaměnitelně nezmění pohled na chřadnoucí českou tvorbu, ale dávají vědět, že přecijen nějaké šikovné tvůrce v Čr máme. Vynikající tříhodinový thriller...9/10!(3.6.2016)

• - Děj se odehrává na Seychelách, kde se jezdí po silnicích vlevo. Ve filmu vidíme pravý opak. Ve skutečnosti se točilo na Kanárských ostrovech. (db78)

• - Novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta napsal o Radovanovi Krejčířovi knižní trilogii „Padrino Krejčíř“. Tato trilogie posloužila jako (velmi volná) předloha pro natočení filmů Gangster Ka (2015) a Gangster Ka: Afričan. Ve filmu Gangster Ka: Afričan si zahrál i Jaroslav Kmenta, a to dokonce dvojroli.  V první „roli“, kdy není vůbec vidět, alternoval za hlavního představitele Radima Kraviece (Hynek Čermák). Kmenta místo něj řídil černé Porsche Carrera a jezdil s ním v horských serpentinách. V druhém případě hrál Jaroslav Kmenta roli novináře, který přebírá od policisty (Filip Čapka) dokumenty. V titulcích není Jaroslav Kmenta uveden jak herec, protože na tom netrval. (Rollo_Tomasi)

• - Výslech na johannesburské policejní stanici se ve skutečnosti natáčel v domě Radost na Žižkově. (Mara97)