Gangster Ka: Afričan

(festivalový název)

Gangster KA 2: Afričan

Krimi / Drama / Thriller

Česko, 2015, 100 min

Na světě je už strašně málo fandů Jaroslava Foglara.. Víceméně relaxační návštěva v šedé zóně politiky, byznysu a organizovaného zločinu, trocha umělecké licence a na rozdíl od zahraničních gangsterek udušení jakýchkoliv sympatií k hlavní postavě ihned v zárodku. Od prvního dílu se to odlišuje jen exotičností prostředí, možná i proto pak africké dobrodružství podnikavého ducha v nezdravém těle působí na někoho tak světově. Tetsuo tvrdí, že jediným přesahem Pachlova dvojfilmu je konstatování, že podobní lidé žijí mezi námi a mají moc. Už to mi stačí k zblití..(20.10.2016)

I bez viděné jedničky jsem se orientoval, film je přehledný a zajímavý do doby, dokud se z děje nevytratí vypravěč. Od té doby už je to jen sled nezajímavých událostí a očekávaný konec je naprosto nemastný neslaný. Ani závěrečné titulky nepřinesou očekávaný dodatek, jak to vlastně dnes s Krejčířem je. Nakonec docela spokojenost.(5.3.2017)

Vytříbenost zůstává, hlavní hrdina dochází svému konci, protože už nic než temnou stranu neuznává, tady je ten přesah, ale protože film se nepřiklání na žádnou stranu, není možná tak patrný. Druhá část by chtěla zkrátit, další a další Kraviecovy podvody podle podobného mustru už unavují. Co mě ve snímku nejvíce fascinovalo, byla dokonale padnoucí, stylová hudba Tadeáše Věrčáka. Radost poslouchat - světová úroveň. 70%.(2.5.2016)

• gudaulin

Na atraktivní náměty si česká kinematografie nemůže stěžovat. Naopak, český divák bude mít oprávněně pocit, že český film tyhle atraktivní látky svým přístupem opakovaně znehodnocuje. Příběh Radovana Krejčíře dlouhá léta zaměstnával nejen média, ale i policii, justici a politickou reprezentaci. Jeho jméno se stalo známým i v mezinárodním měřítku, v JAR se stal symbolem korupce a organizovaného zločinu. Z jeho kauzy se mohl stát skvělý biják - kdyby nevznikl v českém prostředí. Pokud to někdo umí, natočí něco jako Veřejný nepřítel č. 1, který, přestože znáte Mesrinovy životní peripetie, výborně působí jako thriller a zástupce dobrodružného žánru, který zároveň leccos vypovídá i o době a francouzské společnosti. Pokud se toho chopí český filmař a naše produkce, vznikne snímek, který má v sobě méně napětí než průměrný novinový článek. Gangster Ka naprosto nefunguje jako žánrový kousek, nevzbuzuje emoce a prachsprostě nudí. Postava vypravěče je vyložený omyl, režie je nevzrušivě rutinní. Ne, za tohle nedám ani dvě hvězdičky. Ztráta času, co dokonale ilustruje stav české kinematografie. Celkový dojem: 25 %.(29.4.2018)

Je to přece jen malinko slabší než první film, ale hlavně v tom, že to již není tak akční a není tu tolik drsných scén. Jsou zde scény, kdy stojí opravdu za to se jim zasmát, protože jsou vtipné, ale opět převažují scény, kdy na vás padá tíha toho, že vlastně není možné dosáhnout spravedlnosti, že ta mrcha je přesně tak slepá, jak se říká a ještě víc. Ten prázdný konec zamrzí.(28.11.2015)

• - Spoiler: Když stojí Káčko (Hynek Čermák) s kumpány nad hrobem německého obchodníka v buši v JAR a míří pistolí na Dagana (Predrag Bjelac), je v odraze jeho slunečních brýlí zřetelně vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)

• - Děj se odehrává na Seychelách, kde se jezdí po silnicích vlevo. Ve filmu vidíme pravý opak. Ve skutečnosti se točilo na Kanárských ostrovech. (db78)

• - Novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta napsal o Radovanovi Krejčířovi knižní trilogii „Padrino Krejčíř“. Tato trilogie posloužila jako (velmi volná) předloha pro natočení filmů Gangster Ka (2015) a Gangster Ka: Afričan. Ve filmu Gangster Ka: Afričan si zahrál i Jaroslav Kmenta, a to dokonce dvojroli.  V první „roli“, kdy není vůbec vidět, alternoval za hlavního představitele Radima Kraviece (Hynek Čermák). Kmenta místo něj řídil černé Porsche Carrera a jezdil s ním v horských serpentinách. V druhém případě hrál Jaroslav Kmenta roli novináře, který přebírá od policisty (Filip Čapka) dokumenty. V titulcích není Jaroslav Kmenta uveden jak herec, protože na tom netrval. (Rollo_Tomasi)