Gangster Ka: Afričan

(festivalový název)

Gangster KA 2: Afričan

Krimi / Drama / Thriller

Česko, 2015, 100 min

Je pekné vidieť, že u susedov v Čechách sa natáčajú aj iné, než len ich proklamačne a tematicky identifikovateľné diela s istou všeobecnou náturou poetickej komédie a malomeštiactva. A tuna ide dokonca o striktný priechod k žánrovému filmu, ktorý má korene predovšetkým v amerických predmestiach a porevolučných etapách ľudstva. Gangsterka part 2 je technicky nerozoznateľná od hocktorej európskej produkcie, výborne narába s filtrami, je exotická, výprava a strih sú taktiež úctyhodne zladené, akurát som to im spôsobom (myslené od tvorcov) zadefinovania neveril a nepobadal som v spôsobe reči a prenosu informácií akékoľvek invenčné prvky. Film je expresívne ladený, ale potreboval by ešte trošku dospieť, aby sa mohol porovnávať s európskou konkurenciou.(7.3.2017)

• Mrkvič

Úplně jak jednička. Nebýt vypravěče, nebylo by na filmu absolutně NIC. Takže když vypravěč zemře... je to do jisté míry aspoň trochu emotivní. Jinak Krejčíř zase příšerná karikatura. Co je obecně známo, to tu tvoří kostru děje (takže nic převratného). Co je "nového", tomu se nedá ani trochu věřit. No a smrt dvou soupeřících mafiánů, která se ukázala už i v jedničce? Nechápu.(10.11.2016)

Že je Gangster rozdělen do dvou filmů jsem poznal jenom podle toho, že mezi premiérama venku opadalo listí. Jinak je to jedna velká jízda, kterou u nás v Čechách nezažijete ani na Matějský. Káčko sice v Africe postupně ztrácel dech a ke konci už kolem sebe jenom zoufale kopal nohama, filmu ale forma vydržela až do poslední klapky a křeče by hrozily leda tak u mě, kdyby to trenér býval nerozdělil na ty dva poločasy. Skoro jsem až rád za naší kvalitní tuzemskou líheň grázlů, protože to znamená, že Honza Pachl bude mít ještě hóóódně dlouho dost práce. P.S: Minimálně na jedné věci se s Káčkem shodneme - ne s každým hajzlpapírem se dá utřít zadek.(20.11.2015)

• Anderton

Tak aby ste vedeli, kedy sa príbeh odohráva v exotických krajinách a kedy v Česku, tak tvorcovia prišli s nesmierne inovatívnym nápadom farebného filtru. Kde je teplo, je všetko extrémne žlté, vrátane oblohy, na Čechy svieti asi iba mesiac, takže sú celé modré. Áno, v prvej časti mi tento chlad prišiel zmotivovaný, teraz už iba ako prvoplánové rozlíšenie prostredia. Inak opäť je to skôr raz väčší raz menší zmätok, ako ucelený príbeh, niektoré epizódy by mohli kľudne byť jednou časťou životopisného seriálu. Osobne by ma asi viac bavil 3 hodinový film o podnikaní s hajzlákom na Seychelách, ako celý Gangster Ka v tej podobe, v akej vznikol. Ak napríklad niekomu niekto blízky zomrie, tak hneď v ďalšej scéne pre ním vidíme fľašky alkoholu. To aby sme chápali, že je fakt v prdeli. A tak podobne.(7.3.2017)

Podruhé a v příběhu ucelenější, lépe to drží pohromadě a je tu méně na sebe nezávislých střípků. Ovšem problém je v tom, že scénárista se tu až moc rozjel a reálnost dostala na palici, což je prostě škoda, jelikož řemeslně se pořád jedná o velmi dobrou záležitost, kterou rámují výborní Čermák s Bjelacem. A nejsou tam žádná chapadla.(21.7.2016)

• - Novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta napsal o Radovanovi Krejčířovi knižní trilogii „Padrino Krejčíř“. Tato trilogie posloužila jako (velmi volná) předloha pro natočení filmů Gangster Ka (2015) a Gangster Ka: Afričan. Ve filmu Gangster Ka: Afričan si zahrál i Jaroslav Kmenta, a to dokonce dvojroli.  V první „roli“, kdy není vůbec vidět, alternoval za hlavního představitele Radima Kraviece (Hynek Čermák). Kmenta místo něj řídil černé Porsche Carrera a jezdil s ním v horských serpentinách. V druhém případě hrál Jaroslav Kmenta roli novináře, který přebírá od policisty (Filip Čapka) dokumenty. V titulcích není Jaroslav Kmenta uveden jak herec, protože na tom netrval. (Rollo_Tomasi)

• - Děj se odehrává na Seychelách, kde se jezdí po silnicích vlevo. Ve filmu vidíme pravý opak. Ve skutečnosti se točilo na Kanárských ostrovech. (db78)

• - Spoiler: Když stojí Káčko (Hynek Čermák) s kumpány nad hrobem německého obchodníka v buši v JAR a míří pistolí na Dagana (Predrag Bjelac), je v odraze jeho slunečních brýlí zřetelně vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)