Život Rogera Eberta (festivalový název)

Life Itself

Dokumentární / Životopisný

USA, 2014, 115 min

Dana Kupper

Joshua Abrams

Steve James

Dokument - pomník sice není mým oblíbeným žánrem, ale tento je prostě výborný. Jsou tu citáty z knih, rozhovory, ukázky z filmů, o kterých se mluvilo, nahrávky z televizního pořadu (včetně nepovedených scén) a další. Je tu všechno od závislosti na alkoholu přes vztah s Genem Siskelem až po boj s rakovinou. Citát na závěr: „Budeme ve filmech stále hledat nové, úžasné věci. Nejsou tam, ale my je stejně najdeme.“(15.7.2014)

Dokument o významném, zajímavém člověku, který umírá.. to se musí točit samo, řeklo by se. A možná ano, možná než sesbírat zajímavé životní zkušenosti Rogera Eberta bylo těžší je proškrtat, aby film netrval mnoho hodin; ale tahle dvouhodinová stopáž je ideální. Místy vtipný, místy hřejivě dojemný, místy bez příkras a bez uhnutí kamery mrazivý.. velmi poutavý dokument.(9.7.2014)

Zvykl jsem si často hledat právě názor Rogera Eberta poté, co zhlédnu některý ze starších filmů, takže jsem byl rád, že můžu tímto dohnat nějaký ten kontext a jeho životní story. Snad nevyzní zle, že bych se klidně obešel bez tolika stopáže jeho nesnází s rakovinou na konci života, i tak ale pěkný portrét věhlasného filmového kritika. Jehož recenze jsou nadále skvělý a cenný čtení.(17.9.2018)

Čekal jsem něco vyčnívajícího, což bylo asi přehnané. Ale kvalitní pocta a obsáhlý vhled do jednoho zajímavého života to nepochybně je, i když využívá především všechny osvědčené postupy.(19.7.2014)

Povolání filmového kritika mě přitahuje už delší dobu, smutnou pravdou ale je, že o osobnosti pana Eberta jsem do zhlédnutí tohoto dokumentu nevěděla téměř nic. Možná jsem až příliš prudérní, ale nijak neoceňuji natáčení nemocného člověka doslova na jeho smrtelné posteli (i když s tímto postupem souhlasil). Výtku bych měla také k přehnané stopáži, spory s televizním kolegou jistě nemusely získat takový prostor. Jediný filmový kritik, který obdržel Pulitzerovu cenu, si ale celovečerní rozloučení rozhodně zasloužil.(26.5.2015)