Tiché stránky (neoficiální název)

• ruský

Tichije stranicy

• ruský

Тихие страницы

Whispering Pages

Rusko / Německo, 1993, 77 min

Film snad stejně intenzivně jako s literárními předlohami komunikuje s výtvarným uměním své doby - černobílou fotografií, obrazem a grafikou. Sokurovovy klasické dlouhé záběry se místy mění v absolutní zastavení filmového toku a přesně v tu chvíli se podle mne mění i statut filmu. Jako kdyby se namísto k narativní tradici literatury snažil připojit k vizuální tradici výše zmiňovaných žánrů (tato tendence je silnější v první půli více než ve druhé, kde začnou lehce převládat dialogy J. Arabova a A. Černika). A to znamená v kontextu oné inspirace literaturou 19. století jediné - že se film mění v knižní ilustraci. Vskutku, některé sekvence (mrznoucí v nehybný obraz) jako kdyby volali po vytržení z filmového plátna a vlepení do nějakého Dostojevského. To však nic nemění na tom, že Sokurov odvážně vybral ty méně známé, ba místy absolutně vedlejší (a o to pro dobovou atmosféru důležitějších) scény a lokace z kriticky realistické literatury a přeměnil je v svébytný zdroj inspirace.(25.7.2015)