ZOH 2014 Soči: Slavnostní zahájení

(pořad)
  • Rusko Sochi 2014 Olympic Opening Ceremony (více)

Přímý přenos zahajovacího ceremoniálu Zimních olympijských her v Soči. (Česká televize)

xxmartinxx

Opera, balet, Tolstoj. Rusové vědí, co sportovní fanoušek chce! Jak se Boyle v Londýně až trochu křečovitě snažil přesvědčit svět, že Angličani jsou fakt v pohodě, tak se tady Putin snaží ukázat, že Rusko je velké a zaslouží úctu. A dělá to ještě křečovitěji a především velmi nenápaditě. ()

flanker.27

Proslovy jsem přeskákal a umělecká část se mi musím říct hodně líbila. Dal jsem tomu odstup, abych se nečílil nad občasnými kecy moderátorů na zjevnou politickou objednávku (vyloženě vidím, jak vždycky přišel pokyn "hele, moc to chválíš, nezapomeň připomenout, že je vlastně nemáme rádi". Jen by si ještě mohli zjistit, kdo je Karel a kdo Bořivoj Zeman, než začnou oblažovat postřehy). Přeskakoval jsem proslovy a spol. a mohl si užít zbytek. Úvodní sen, Iásón míří do Kolchidy, průlet historií... Jsem na ty lodičky, takže flota Petra Velikého potěšila, přerod "starého světa" do industrializace, oceňuju i to, jak na válku zhasli a vynechali to jako dobu temna. Málokdy se mi stane, abych ocenil balet. Takže jo, s přihlédnutím k tomu, že vše je balšoje, líbilo. ()

Jezinka.Jezinka

Za mnoho z toho, co komentátoři vypustili z huby, bych jim vrazila z každý strany jednu. Nejméně jednu. Zda-li při ceremoniálu v Londýně vytahovali historii kolonií nebo třeba Mnichovskou dohodu? Vzpomněl kdy někdo vyvraždění domorodého obyvatelstva při ceremoniálu v Salt Lake City, japonských válečných hrátek při hrách v Naganu? Když už, tak buďte fér. Nejde to? Držte tedy zobáky. Podle očekávání velkolepé, vlastně nijak překvapivé, ale u mě osobně si šplhli za tu Vojnu a mír. Takže vzhůru k těm opičárnám na sněhu a ledu, ať to máme za sebou. ()

kulyk

Vážený Vláďo Vláďoviči, milá zvířátka. Dnes jsem se rozhodl postupovat poněkud neobvykle. Nejprve bych ze sebe rád vyndal své tužby a očekávání, abych pak s nimi následnou maškarádu po jejím ukončení nekompromisně konfrontoval. Jsem známý rusofil a na zahajovajdu se těším více, než plazivý Meresjev na sáňky, tedy je jasné, že soudruhům nepřeji nic zlého. Doufám, že do vzduchu vylétne pouze několik bumajzlí, rachejtliček a nějaký ten podvyživený racek, na poslední chvilku namaskovaný na holuba, neboť plánovači z ÚVé nemohou myslet na všechno. Jediní aktivní homosechcuální gejisté či lesbicidní zednice, které předstoupí před Tvé zraky, ó Ládínku velkomožný, nechť jsou prověřené hvězdy Bukšou tyjátru. Sice se nám situace poslední dobou trošičku vyhrotila zasahováním Tvých tajných služeb do životů či smrtí nějakých ukrajinských hypíků, to však ony západní rusofoby nerozhodí zdaleka tak, jako odstřel psího masa. Nechápou, jak má vznikat správný šašlik, mekdonaldi! Přesto, aby nebyla zbytečná ostuda, vyjadřuji naději, že jediný utracený buldok při zahajovacím ceremoniálu bude slintavý Hadamczik. Jo, a Půťo, jak jsme se dohodli - narvi tam co nejvíc Tolstého, ať jezina vomdlí! === Tak zahajlování máme za sebou a Vladan to zase dokázal! Pro samého Tolstolobika nebylo kam flusnout, jezinka se musela s úsměvem na rtech překotit i se židličkou. Ze psa nikde ani noha, zatímco všichni v hledišti až spokojeně napucnutí, to je ta pravá ruská pohostinnost. Spektákl hezký, barevný, drobné nedodělky v podobě jednoho bloudícího člena ruské ,,Vlajky" či olympijského kruhu, který svéhlavě odmítal ztopořit, odnesl čas. Pěkné. Jen ten zatrolený devátý předseda Mezinárodního olympijského výboru přišel s čuňačinkou. Nejprve (dle dohody) nastoupal jeho Putinovstvu až do tenkého střeva, aby však k závěru plácl takovou zhovadilost, že jako prý ,,se máme tolerovat bez rozdílu čehokoliv", čímž nejspíše myslel i sexuální orientaci. A ještě pak nechal pětivteřinovou pauzu na tichý jásot všech po gulazích integrovaných bukvic, hajzl! Herr Thomas Bach, vzpomněl jste si snad na dávná léta, kdy jste si s klucima šermovali svými fleurety?? No - každopádně touché a smekám. ()

Wacoslav1

Ty vole poserte se všichni zasloužilí antikomunisti. Ta hysterie co se tu zvedla mi přijde až k smíchu. Kurva lidi tady jde o sport a ne o politiku, pokud jste to náhodou nepochopili. Mám vytáhnout všechny kontroverzní země který kdy pořádali olympiádu? A nebo radši ne jebu na to a vy by jste měli taky asi takhle. Jinak očekávaná pompéznost v Ruském podání. Je na tom vidět, že to asi fakt tu miliardu stálo a co jako?! Jsou to vaše prachy nebo moje? Nejsou tak to neřešte. Prostě tu jenom předvádíte jednu velkou pózu. Pokud vím tak nám už Rusáci dluh vrátili a prostý občan ČR z toho stejně uvidí leda tak velký hovno. Jinak jak už jsem uvedl prachy z toho cejtit jsou byla to jedna velká naleštěná show, ale nějaký hlubší smysl nebo originalitu jsem v tom nenašel. Těžko to nějak hlouběji rozvinout prostě jsem se u toho nenudil, ale že by mě to nějak uchvátilo to se taky říct nedá. Na oko docela pěkná podívaná nic víc v tom netřeba hledat. A z politikou mě vyližte prdel. Pokud vím tady jsme na filmové databázi pokud jste si toho teda náhodou nevšimli...60% ()

Peytl

Jdu se radši vožrat, nejsem zvědavý na kýč jak píč (miliarda sem, miliarda tam, oheň na střeše), nehledě na to, že jsem homosexuální fanoušek Pussy Riot nenávidící vše na východ od Pelhřimova, zdrávstvujtě. Ovšem jsem rád, že jsem se dnes ráno díky KGFD dozvěděl o učinkujících hvězdách, jako se Nikita Michalkov, Vladimir Putin, Anna Netrebko, Vladislav Tretiak, Vanessa Mae, Zdeno Chára, Miloš Zeman, Sergej Bezrukov ...si děláte prdel, ne? G jako Gulag na vás. Mimoúdem, smí se napsat Putin je čurák?...tak tedy, Putin je čurák!!! Ještě dovětek pro místní vysoce intelektuální rusofily, vyližte si prdel, hlavně pan gulah, ten mě opravdu pobavil, čest kokoti.......... tak mě napadlo, když je dnes už 18.3., pořád má někdo chuť fackovat zlé komentátory v kontextu s Ukrajinou, u pravoslavné prdele, to snad ne!!! ()

MikeCool

SOCHI 2014: Již při zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Guatemale, roku 2007 se výrazně prosadil Putin, který pronesl svojí vůbec první oficiální řeč v angličtině. Prohlásil, že Rusko je velice mocná sportovní mocnost a proto by ráda pořádala Zimní olympijské hry v roce 2014. Určitým paradoxem je to, že v době jednání, neboli „boje o pořadatelství“ nebyl v ruském Sochi postaven žádný objekt naznačující konání brzkých her. Dva roky byla představa o vybudování úplně nové Sochi pouze virtuální. A během pěti let dokázali za pomocí neuvěřitelně vysokého, až malinko děsivého rozpočtu vybudovat luxusní sportovní areál. Rozpočet se vyvýšil až na částku 50 miliard dolarů. Před zahájením olympiády se řešilo spousty závažných problémů, jenž nejdiskutovanějším a nejkontroverznějším problémem bylo potlačování, ba až zákaz homosexuality. Proti homosexuálům se postavil i sám „soudruh“ Putin, který je pro ruské občany jako Alláh pro Araby, alespoň po čas konání her. Jelikož se Rusko chtělo předvést v tom nejlepším a nejluxusnějším světle, porušování lidských práv nejen při budování olympijského centra pro ně bylo jakousi nezbytnou součástí! O CEREMONIÁLU: 7. února, ve 20:00 tamního času (v ČR 17:00), začal velice očekávaný a finančně hodně nákladný zahajovací ceremoniál . Náklady na tuto ukázku ruské kultury a historie se pohybovali okolo hranice jedné miliardy dolarů a tuto show jsme mohli spatřit na nově vybudovaném stadionu Fišt, který byl postaven po dobu olympiády pouze pro zahajovací a závěrečný ceremoniál. Po skončení se zde bude konat MS ve fotbale a Fišt bude zároveň střediskem ruské "Formule 1". CEREMONIÁL: > 1. Úvod: Samotný ceremoniál začal filmovou sekvencí ve které nás malá „dívenka Ljubov“ provází ruskou azbukou, začínající písmenem „A jako Aзбука (azbuka)“ a končící písmenem „Я jako Россия (Rusko)“. Tato chytlavá a poměrně dosti emotivní videosekvence zároveň naznačuje pozměněné pořadí nástupu jednotlivých států. Poté následovalo doslova a do písmene „prolétnutí“ typickými přírodními i kulturními úkazy Ruska, např. Ural, Bajkal a ukázka typické ruské vesnice. To vše podkreslovala nádherná hudba, která byla jedním z největších dominant celého ceremoniálu, ale nedosahuje takových kvalit jako soundtrack z londýnského ceremoniálu s názvem Isles von Wonder. (85%) > 2. Technický problém: Bez technických potíží nevyvázlo ani Sochi. V momentě kdy se mělo rozevřít 5 vloček a utvořit tak Coubertinovi olympijské kruhy, jedna z nich, jako naschvál ta americká se nerozevřela a velký trapas pro Rusko byl na světě. Ruská televize tento nepovedený záběr nahradila záběry z generální zkoušky. Sochi ale není zdaleka první olympijské město, kterému se stal tento, do oka bijící technický problém. Vzpomeňme si na událost ve Vancouveru (2010), kdy se nevysunul jeden z pilířů, kterým se měl zapálit olympijský oheň. Tento kiks byl rázem terčem posměchů a stal se jakým si fenoménem na sociálních sítích, ale „I mistr tesař se někdy utne“. > 3. Ruská hymna: Světelná a zároveň i choreografická synchronizace při ruské hymně byla též nápaditá a do této doby měl ceremoniál skvělou až husí kůži nahánějící atmosféru. (75%) > 4. Pochod sportovců: Po svěží půlhodince, ceremoniál bohužel najel na nudnější a mnohdy i směšné břehy, hlavně co se politického zabarvení týče. Následný pochod všech 88. účastněných zemí, byl naprosto bez atmosféry a hodně na tom byla znát absence komparzu na ploše stadionu Fišt, který by dodával této části ceremoniálu nějakou prestiž. (40%) > 5. Maskoti: Medvěd, levhart a zajíc, to jsou maskoti zimních olympijských her 2014. Maskoti vypadali a působili jako živé bytosti, které oslnili svými neskutečně ladnými pohyby a perfektně propracovanou oční mimikou. To byl zřejmě pro mnohé lidi, jeden z posledních nejintenzivnějších zážitků / prožitků celého ceremoniálu. (90%) > 6. Ukázka ruské historie: Když maskoti opustili prostory stadionu Fišt, začala další videosekvence, tentokrát obsahující historii Ruska, ve které paradoxně vynechali celou 2. světovou válka a i to co bylo po ní, „ale o tom nás bude informovat následující průřez ruskou historií“ řekl komentátor české televize, ale bohužel se tak nestalo. Po „zahajovací“ videosekvenci nastala ukázka typických ruských staveb v barvité choreografii. Poté nastal velký úsek choreografie baletu, konkrétně Černé labutě. A na závěr přišla jedna velká „rudá“ přehlídka, které vévodil kýčovitý srp a kladivo zavěšený nad ochozem stadionu. Pro typického Čecha se naskýtá otázka „Co to ke všem čertům mělo být? Kde byl Stalin? Lenin? Gulagy? Pochody na smrt?“ Aby se Rusko chlubilo pouze svojí pozitivní stránkou je poměrně směšné, protože historii toho moc pozitivního nenajdeme (Češi rozhodně ne) a novodobé Rusko taky není „to pravé ořechové“ viz. příspěvek o Sochi 2014 výše. (55%) > 7. Zapálení ohně: Po závěrečných proslovech starosty města Sochi a ředitele olympijského výboru Tomase Bahna, prohlásil Vladimir Putin XXII. (22) Zimní olympijské hry v Sochi za zahájené. Na řadu tak přišla pomyslná a nejvíce očekávaná část večera a to slavnostní zapálení olympijského ohně v pořadatelském městě, tedy Sochi, která měla odkrýt klasickou otázku „Kdo zapálí olympijský oheň?“. Malinkým paradoxem je to, že s olympijským ohněm se po stadionu Fišt proháněla i Alina Kabajevová, která má milenecké aféry s ruským prezidentem. Po předávce skončil louč u legend nejoblíbenějších sportů v Rusku, krasobruslařky Aliny Kabajevové a sotva běžícího hokejového veterána Vladislava Treťjaka. Bylo velkou záhadou, jakým způsobem se oheň zapálí, protože na ploše stadionu Fišt se nedělo prakticky vůbec nic. Poté veteráni ruského sportu doběhli před vrata jakéhosi přistavěného hangáru, jehož otevřenými „zadními vrátky“ jsme mohli spatřit pilíř, který byl centrem olympijského města a rázem byl způsob zapálení ohně zcela jasný. Bylo ovšem nevkusné aby se Kabajevová s Treťjakem vydali tímto hangárem, který bohužel fungoval jako sklad kulis, které si svojí roli už odbyli. Tyto kulisy byli ovšem jako pěst na oko a s ohledem na to, že zahajovací ceremoniál v Sochi byl vůbec nejdražší v historii, zasloužili by si pořadatelé pár pohlavků. Když už již zmiňovaní veteráni doslova doklusali k pilíři, zapálili tak slavnostně olympijský oheň a po pestrobarevném ohňostroji slavnostní ceremoniál končí. Teď se vžijte do těch 40 000 diváků, kteří si za tisíce až desetitisíce koupili vstupenky na tento galavečer. Po čas celého průběhu večera se náramně bavili a otevřenými ústy sledovali všelijaké dech beroucí kompozice, ale k čemu to všechno je, když Vám na samotný závěr zapálí olympijský oheň mimo stadion? 40 000 diváků tak bylo ochuzeno o závěrečnou a nejemotivnější tečku večera, společně s ohromujícím ohňostrojem, který mohli sledovat pouze přes obrazovky umístěné na stadionu. (45%) | Průměr: 65 (3*) | () (méně) (více)

Nettrass

Je jisté, že zimní olympiáda proběhla kvůli utajení už v létě, ale díky časovému posunu a utajení se to zveřejnilo až teď. ()

lillien

Velkohubost velké země zůstává, hajzli nesplachují, voda teče jen studená a ještě rezatá, řidítka na erárních kolech v olympijské vesnici nedrží. No ne, že bychom na to u vás nebyli zvyklí, soudruzi. Zahajovací ceremoniál až na malé výjimky rozvleklá nuda za miliardu. Píčoviny máme za sebou, tak honem narvat EPO do žil a hrňte to do nás. Dál, více, rychleji. To zas bude dojebaných kolen.. ()

PanCitron

Podle mého vcelku povedené zahájení Her. Sice britské se mi stále líbí o něco víc, částečně i proto, že toto místy mělo trochu slabší momenty, které mě trochu nudily. Jako představení pořadatelské země rozhodně výborné. Paradoxně, přes tu ruskou tendenci k monstrozitě, to relativně prosté zapálení ohně mě celkem příjemně překvapilo. ()

Marek1991

Rusofóbia je asi nejaká choroba, lebo aby niekto odsudzoval otvárací ceremoniál Olympíjskych hier tým, že mali ukázať vraždy a negatíva a chcel by politizovať šport, súčasné kapitalistické Rusko prirovnáva k socialistickému, tak to je skôr na návštevu doktora, ale čo sa divím, keď toľko ľudí čerpá informácie len z hlavného prúdu masmédií. Vždy to bolo o zábave, o pozitívnych momentoch z histórie, o inšpirácii, o tom dobrom, čo by sme si mali pripomínať a na tom stavať, o relaxe, o stretnutí sa ľudí z celého sveta, o mieri a porozumení. Takéto podujatia súvisia aj s veľkými výdavkami a to že do zvyšku sveta sa neinvestuje je hanba, no nemalo by to spolu súvisieť, iste prehnané pompéznosti sú možno zlé, aj keď som už počul aj také myšlienky, že do chudobného sveta nezasahovať, nielen že nekolonizovať a nedrancovať, ale ani nedotovať niečo, čo by sa rozkradlo a nedovoľuje postaviť sa takým krajinám takzvane na vlastné nohy, aj keď ja som za to, aby sa podporovali aspoň verejné statky, nemocnice, či školy, takže mi to príde ako schválne rýpnutie si do Rusov a keci o Putinovi si niektorí nechajte pre seba, vaša osobná nenávisť sem nepatrí. Až na tu jednu chybičku to bolo famózne vizuálne a hudobné divadlo, ja som celkom spokojný. Osobnosti histórie a súčasnosti s veľmi pekným zapálením olympíjskeho ohňa na záver vyrobili veľmi príjemnú atmosféru, na hry sa teším. ()

Z0oMb3E

Čo si o olympiáde v subtrópoch made in exCCCP myslím, povedala žltá verzia vypatlaného Paroubka (Simpsonovci, 07x02) za mňa: Vyhodíme do povětří přehradu, zničíme lesy a jestli tu žijí nejaká zvířata, která by mohla dělat problém kolem vaších kamer, neháme je vyhladit! ... moja hobitština nie je nič moč, no hádam som to z posluchu trafil. ()

runner85

Pompézne, krásne, a hlavne Ruské a to sa mi páčilo ... ale aj tak trošku nudné ... Hlavne som sa tešil na predstavovanie jednotlivých krajín ... a samozrejme najviac fandím Slovensku a Česku .... vypnuté po 120 minútach, nemám zas na to celý deň ()

Želik

Rusi musia byť proste vo všetkom naj. Ale mne sa to celkom páčilo, aj s plávajúci brezami aj s baletom aj s nástupom športovcov aj s nie dokonalými olympijskými kruhmi. ()

Abes

Хоpоший церемониал ( + ) úvodní azbuka, většina projekcí, české, francouzské, u.s. kombinézy, medvěd levhart zajíc ( - ) pouťové barvičky v pasáži s Chrámem Vasila Blaženého, německé nanukové kombinézy, irské IRA kombinézy, to s gulagy Černobyly Staliny a Spilbergy jakože sranda ale mínusko i pro vás ()

majo25

Skvostné a velkolepé divadlo, plné svetiel, tvarov a farieb. Menšia chybička so 4 kruhmi či slabšie zapálenie ohňa to pokazili iba máličko. Aj keď som niektoré pasáže vynechal (operný spev, balet a pod), celkovo to bolo pompézne a možno ešte lepšie ako v Pekingu či Londýne. 90% ()