Extant (TV seriál)

Extant

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA, 2014 - 2015, 17 h 59 min (Minutáž: 26x39–44 min)

Tvůrci:

Mickey Fisher

Halle Berry, Pierce Gagnon, Grace Gummer, Tyler Hilton, Goran Višnjić, Camryn Manheim, Hirojuki Sanada, Carl Ciarfalio, Tessa Ferrer, Kathryn Zenna, Aline Elasmar, Eric Martsolf, Olivia Sanabia, Louis Gossett Jr., Michael O'Neill, Brad Beyer, Charlie Bewley, Annie Wersching, Cleo Anthony, Enver Gjokaj, Jimmy Jean-Louis, Owain Yeoman, Eme Ikwuakor, Tami Roman, JoBeth Williams, Mark Adair-Rios, Jeffrey Dean Morgan, Arlen Escarpeta, Joshua Malina, Kirk B.R. Woller, Anne Ramsay, Lee Garlington, Larisa Oleynik, Lyndon Smith, Ann Hu, Billy 'Sly' Williams, James Earl, Kiersey Clemons, Doug Simpson, Shree Crooks, Tehmina Sunny, Maury Sterling, Shannon Brown, Glen Mac, Ryan Deal, Richard T. Jones, Michael Gladis, Patrick Johnson, Scott Vance, Anzu Lawson, Stephen Anthony Bailey, Michael Dempsey, Rebecca Kessler, Esther Scott, Alexandra Breckenridge, Sergio Harford, Carly Steel, Aria Lyric Leabu, Raymond Mamrak, Sydelle Noel, Costa Ronin, Alisha Boe, Sara Amini, Yaani King Mondschein, McKenna Roberts, Christine Donlon, Sam Golzari, Phillip DeVona, David Morrissey, Omar Gooding, Barry Shabaka Henley, Christina Chang, Greg Vaughan, Hilarie Burton, Necar Zadegan, John Billingsley, David Clayton Rogers, James Ferris, Joe Sabatino, Michael Spellman, Kate Burton, Kim Rhodes, Melina Kanakaredes, Melissa Tang, Matt Malloy, Keith David, Shelley Robertson, Briana Lane, Rushi Kota, Billy Malone, Robert Loftin, Kurt Ela

Začátek bavil, ale čím více dílů mám za sebou, tím více nechci vidět druhou řadu(kdyby měla být). Vše se zatraceně natahuje a z chytré sci-fi je jen ukecaná a uřvaná Halle Berry co chce být maminkou mimozemskýho haranta a manžílek co chce mít děcko robota. Nadšení, které bohužel zmizelo. 5/10 Ten spešl kosmickej oblek na konci neskutečně komickej, ostatně to víc věcí v tomhle seriálu, akorát SkyNet překvapil... :) Nedívejte se na to(15.9.2014)

• erased

Další z produkčních přešlapů pana Spielberga. Stejně jako jeho Under the Dome je i Extant hlavně nafouklou bublinou, jejíž klady leží hlavně v lákavém námětu, v tomto případě tedy spíš námětech, protože se věnuje umělé inteligenci, mimozemšťanům i konspiracím. A samozřejmě rodinným dramatům. Extant tak nakonec není ani ryba ani rak a paradoxně se mu daří málo rozpracovávat dílčí témata a přitom zbytečně roztahuje celkový děj, který už ale na rozdíl od nich patří do šedivého průměru. Jediné, co takový průměr dokáže často zachránit je pak obsazení, jenže ani to zde nestojí za řeč: s výjimkou malého Ethana jsou všechny postavy k uzoufání nudné a nesympatické. I přes tu kritiku ale nemůžu říct, že by ve mě právě některá ta témata nevzbuzovala dost často zvědavost, takže jsem se alespoň nemusel do žádné další epizody křečovitě nutit. Předpokládám ale, že druhá série na tom v tomto ohledu bude mnohem hůř. Ta jde ovšem v překombinovanosti ještě o míli dál, což sice nevede k nepřehlednosti, ale děj po časovém skoku posunul všechny dosavadní motivy do až příliš vyhrocené polohy. Mimozemšťani jsou tedy nelidští, umělá inteligence je protilidská, a lidská vláda to má se všemi svými konspiracemi na háku. V jejich středu tak nakonec Molly, Ethan a nově příchozí JD působí jako videoherní postavičky, které představují jediný možný kompromis a zbytečně hrbolatá a papírem šustící cesta k vysněnému soužití vysaje ze zajímavého tématu jakékoliv kouzlo, takže je po této únavné štrece konec série jen trpkým oddechnutím. A ani přes pár ucházejících momentů si takto zábavný a poutavý seriál nepředstavuju.(30.9.2014)

Steven Spielberg, Halle Berry, sci-fi ... priam ukážková kombinácia, avšak po pilote mám skôr rozpačité pocity. Námet o astronautke, ktorá sa z trinásťmesačnej sólo misie kdesi na orbite vrátila tehotná znie síce zaujímavo, ale výsledok je značne neoriginálny. Scény zo Zeme len využívajú motívy (detskí roboti) Spielbergom už oveľa hlbšie prepracované v jeho filme AI: Umelá Inteligencia a scény z vesmírnej stanice sú síce spracované prvotriedne a pripomenú nedávnu Cuarónovú Gravitáciu (hlavne štýlom nasnímania), ale celá tá záhada sa zatiaľ javí ako jedno veľké klišé. Dej toho dosť odhaľuje už v prvotnej epizóde a cesta, ktorou sa seriál vybral je až príliš z ranku „mystery“ ako sci-fi. Možno má celá tá zápletka pripravený prepletený príbeh, ale zatiaľ o tom dosť pochybujem. Ono to totiž vyzerá ako nafúknutá bublina, kvázi zamotané sci-fi, ktoré je však od prvého momentu predvídateľné a ponúkne len rokmi omieľané žánrové klišé. Každopádne ešte sa môžem mýliť. Pilot bol svižný, upútal pozornosť, občas navodil až zimomriavkové pocity (stretnutie vo vesmírnej stanici), občas sa niesol typicky v klasickom spielbergovskom „celorodinnom“ duchu a aj tie všemožné seriálové klišé (záhadná postava v závere) viac menej fungovali. Extant má navyše na televíznu produkciu prvotriedny vizuál, kde sa tým „sci-fi svetom“ rozhodne nešetrí (aj keď hudba je občas nevhodne zvolená). Zatiaľ som však v miernych rozpakoch, toto sa totiž môže hravo pretaviť do hlúpeho sci-fi béčka, nad ktorý budú všetci krúžiť očami, ale aj do pomerne odvážneho sci-fi, ktoré sa nebude báť preskúmať aj kontroverznejšie otázky (pár náznakov by bolo už v pilote, napríklad debata o viere/duši). Trocha sa však obávam, že Spielbergová produkcia a hlavne celoštátna televízia (predsa len nie sme na kabelovke, kde si americké televízie dovolia aj odvážnejšie témy) to budú s ďalšími epizódami tlačiť skôr do takého „good-feeling/neškodného sci-fi pre celú rodinu“. Uvidím po dvoch mesiacoch, či som sa v komentári mýlil (rád by som sa) alebo sa obavy potvrdia. / Edit po celej sérii, tak bohužiaľ z Extant sa stal čistý priemer. V mnohých momentoch až hlúpy scenár plný naivných situácii a aj tých pár odvážnejších myšlienok je ihneď zabitých tým, že seriál sa vybral cestou "scii-fi pre celú rodinu". CELKOVO: 2,5* (5/10)(17.7.2014)

Podle mého názoru je tento sci-fi seriál, zde na ČSFD, hluboce podhodnocen. Je fakt, že Extant míchá různé nápady a koncepty odjinud (AI, Solaris aj.). To nutně nemusí být zápor, pokud vzniklý útvar vypadá opravdu dobře. Halle Berry vyrostla v ucházející herečku a celkově jsou zde podávány spíše dobré herecké výkony. Nižší hodnocení je možná dáno poněkud pozvolnějším rozjezdem a řekněme, ehm, rodinným balením. To se ale postupně mění a napětí každou epizodou roste. Za klad považuji minimum pseudovědeckých blábolů, které pouze posouvají děj, což je u sf seriálů poměrně častý nešvar. Děj běží prakticky bez zaškobrtnutí. Což signalizuje, že scénáristé odvedli slušnou práci. Rovněž oceňuji, když se někdo pokusí ztvárnit mimozemské entity jinak, než jako mužíčky s velkou hlavou, hmyz, sliz a podobně a zkusí na to jít odjinud. __________ Po shlédnutí několika dílů 2. série jsem zvýšil na 5*, ale po dokoukání všech epizod zase vrátil zpátky na 4. Přece jenom nemusím nadržovat až tak okatě. A závěr 2 sezóny byl takový, ehm, opět rodinný.(20.9.2014)

Veliké překvapení od seriálu, který zase tak moc známý není a defakto jsem na něj narazil při hledání něčeho kratšího na pár dnů. Co mě přesvědčilo ke shlédnutí, tak jednoznačně obsazení. Halle Berry role doktorky Molly Woodsové sedne (btw s delšími vlasy jí to sekne mnohem více) a doplňující Pierce Gagnon jakožto humanich (jak zde nazývají androidy) Ethan hrál snad první hlavní dětskou roli, která mi vůbec nevadila. První série mi přišla více komornější ve stylu vědeckých výzkumů a debatování o vesmíru, děj se sem tam vlekl, ale naštěstí se příběh rozjel a do finále si seriál udržel tempo. K tomu samozřejmě přispěl svou postavou další herec, Goran Višnjić (hlavní mužská role v první sérii), a svým charismatem lehce zapadne do mysli jako sympaťák s hereckým nadáním. Ve druhé sezóně ho vystřídala herecká špička Jeffrey Dean Morgan a nahradil Višnjićovu uhlazenost a klidnost drsnějším vzhledem i chováním. Dá se říci, že první série byla seznámení se všemi třemi stranami, tak jest s mimozemšťany, humanichy a lidmi, zatímco ve druhé se rozjela mezi nimi válka, atmosféra zhoustla a přidalo se na plynu. Rozhodně jsem se nenudil, až na pár již zmiňovaných prvních dílů, a nebýt této vady na kráse, napálil bych plný počet hvězdiček. V neposlední řadě bych zmínil super efekty na TV seriál a dobrou hudbu. Docela rád bych si dal ještě menší nášup, nicméně myslím, že zakončení bylo obstojné a je lepší to tak nechat. Více takovýchto překvápek!(28.9.2016)