Kluci (TV film)

• Nizozemsko

Jongens

Boys

Nizozemsko, 2014, 78 min

Jako by šlo o remake Letní bouře; ne sice vyloženě nepovedený, ale až příliš vypulírovaný, počínaje bezchybnou vizáží obou hlavních protagonistů, přes líbivou kameru (pravda, záběry shora na první nesmělé doteky obou kluků jsou vážně vydařené) až po hudební složku. Příběh sám o sobě není špatný, ale často jsem dopředu odhadla, jak se bude vyvíjet dialog; už vůbec nemluvím o sportovní vložce, téměř identické s Letní bouří (sportovci prominou, ale veslování nebo štafeta v tomto případě vyjde prakticky nastejno) atd. Jenže na rozdíl od Letní bouře jsem postrádala uvěřitelně silné emoce; i když Sieger "svádí boj se svými pocity", ale všechno jen klouže po povrchu. Zpočátku se zdálo, že je zaděláno na problém, kterým by se Kluci přece jen od Letní bouře odlišili: na konflikt v Siegerově rodině, který bohužel dočista vyšuměl. Jednohubka na letní odpoledne, nic víc.(22.5.2014)

Obyčejný film o (ne)obyčejných věcech. Příběh je sice na můj vkus až příliš nekomplikovaný, občas zbytečně prvoplánový, ale na druhou stranu nabízí poměrně zajímavé záběry a okamžiky mrazivě erotického jiskření mezi dvěma dospívajícími chlapci. Scéna s trampolínou je mimořádně působivým odkazem tohoto holandského televizního filmu.(15.9.2015)

Rozhodně jedno z těch nejlepších gay dramat, které jsem měl tu možnost doposud vidět. Příběh je vystavěn jednoduše, bez jakýchkoliv odboček, což je velice osvěžující a člověk si u sledování příjemně odpočne. Docela mě překvapuje, že film, který byl točen pouze pro televizi, má tak výborně zpracovanou kameru a scénář. Tohle mohlo klidně jít do kin a myslím, že by to rozhodně nebyl propadák. Ale jak znám náročného diváka, určitě by si na tom našel miliony chyb a neocenil by tu jednoduchost a příjemnou atmosféru, která z filmu přímo sálá. Takže je vlastně dobře, že film nenápadně odpočívá v pozadí a kdo bude po podobném filmu toužit, jistě si ho najde a bude spokojen. Už chápu všechny ty ceny, které tento film získal na Zlinfestu 2014. Všechny jsou rozhodně zasloužené a já se k filmu ve volných chvílích mile rád vrátím.(10.1.2019)

Byl jsem hodně skeptický. Faktžejo. Říkal jsem si: další comingouťák, nuda, navíc v Sommersturm střihu. Ne, na tohle se dívat nebudu. I když tomu dal Plangi - překvapivě - pět hvězdiček. Pak tomu dal i tomeš pět hvězdiček. To bylo už fakt divné. Zvědavost zvítězila, a já to zkouknul. A nelituju! Je to jemný, lehce stravitelný film, kde lyrika zřetelně převládá nad epikou. To sto+jedenkrát viděné comingoutové téma je podáno hlavně skrze emoční vyjádření situací. Bez toho by Jongens hned zapadli mezi ostatní již okoukané comingouťáky. To zaměření se na emoce hlavních hrdinů detailisticky vyjádřené mimikou obličeje mi připomnělo Single Mana. Spojitost s Billy Elliotem, kterou zmiňuje tomeš, není jen ve skákání na trampolíně, ale zejména v identickém ztvárnění rodiny hlavního hrdiny (matka zemřela, otec i starší bratr macha (byť řádově menší než angličtí uhelní horníci), konfliktní rivalita mezi nimi, a hlavní hrdina - mladší syn - s jemnějším a méně testosteronovým charakterem). Konec byl zase vyloženě Améliovitý. Ať už záměr či náhoda, tyhle pozitivní prvky z jiných filmů zde pokupě dotvářejí celkově příjemný dojem z filmu. Dramatická složka zde má obroušené hrany, přecejen jsme v liberálním Holandsku a ne v Americe času Zkrocené hory. A to je jedině dobře. Díky tomu se nedočkáme žádné homofobní dějové linie. A to ani té ve sportovním prostředí, kde jsem ji očekával. Prostředí atletického klubu je využito jen jako matrice, ve které se film odehrává. Tvůrci naštěstí jemnost filmu nezkazili žádným tvrdým doprovodným poselstvím o sociálně-patologických jevech. Zároveň - a to je taky moc dobře - se nedočkáme žádné sexuální dějové linie, která v teplých filmech málokdy chybí. Jen jemná, čistá a spontánní romantika. A nijak přehnaná. A to je právě to, co z Jongens dělá koukatelný a vysoce ohodnotitelný comingouťák, pokud jste jich už několik viděli. Žádné opakování příliš zdramatizovaných vnitřních bojů vyvíjejícího se homosexuála, žádná nenávistná homofobie. Jen ta emoční jemnost, důraz na pocity. Funguje to. Faktžejo.(4.9.2014)

Jednodušší, ale podle mě celkem povedený film s obzvlášť vydařenou poklidnou atmosférou. Líbilo se mi, že je celá problematika hodně citlivě a lidsky pojatá, nevadilo by, kdyby se tvůrci pustili trochu víc do hloubky postav a trochu víc rozvinuli děj, který byl hodně prostinký a předvídatelný. To je to, co mě mrzelo. Ve výsledku mi to ale nevadilo tolik, aby se mi "pokazil" pocit ze závěru. Trochu mi všechna ta příroda, zvuky a vzdáleně i motiv lásky připomněl snímek My Brother Tom. (Netvrdím, že jsou podobné, jen jsem si na ten film vzpomněla.) Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami.(20.11.2015)