Thomas Hampson a Luca Pisaroni v Praze aneb Tenorům vstup zakázán

(koncert)
Hudební / Dokumentární
Česko, 2014, 75 min

Spoluúčinkuje PKF – Prague Philharmonia s dirigentem J. Kovatchevem. Dva světově proslulí barytonisté Američan Thomas Hampson a Ital Luca Pisaroni na jevišti Smetanovy síně, v programu nazvaném Tenorům vstup zakázán, společně provedli posluchače celou galerií operních postav, které jim králové vysokých cé mohou jen závidět. Představili se jako oddaní přátelé (markýz Posa), vladaři (Filip II. a Herodes), ďáblové (Mefistofeles) nebo jako nejslavnější operní zosobnění zla (Jago). Tenorům jsou většinou určeny role milovníků, nicméně i v této kategorii mají barytonisté navrch: nejproslulejšího svůdce všech dob, Dona Giovanniho, přidělil totiž Mozart právě jim.
V exkluzivním koncertu, který snímaly kamery České televize, zazněly písně, árie a recitativy z děl Mozarta, Gounoda, Masseneta, Verdiho, Donizettiho, Rossiniho či Belliniho. Thomase Hampsona, světově uznávanou hvězdu barytonového oboru, zná již české publikum poměrně důvěrně, ať už z festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Hudba tisíců–Mahler Jihlava nebo třeba z koncertů České filharmonie. Jeho zeť, 38letý basbarytonista Luca Pisaroni, jeden z nejvšestrannějších pěvců své generace, se u nás sice představí poprvé, nicméně v hudebním světě má už velmi zvučné jméno. A oba se velmi ochotně v rozhovoru s moderátorkou J. Novotnou rozpovídali jak o dnešním koncertu, tak i o plánech, které je společně čekají. (Česká televize)