Kameny na pevnost (festivalový název)

• Polsko

Kamienie na szaniec

Stones for the Rampart

Polsko, 2014, 107 min

Režisér Robert Gliňski se ve svém snímku vrací k jedné z největších odbojových akcí na území okupovaného Polska.Szare Szeregi(skautská organizace)mladých chlapců a děvčat se nechce smířit jen s roznáškou protinacistických letáků nebo házení slzných granátů v kině , chtějí se aktivně postavit katům polského národa v černých a hnědých mundůrech.Jejich organizace však spadá pod velení AK (Armija Krajowa) které nemá chuť a jak se později ukáže, tak ani kuráž mladé vlastence , kteří stejně umírají ať už v odboji jsou či nikoliv, do větší operace zapojit.Situace se však dramaticky mění ve chvíli, kdy je SD zatčen jeden z členů vedení organizace Jan Bytnar(Rudy), jeho dlouholetý kamarád a vůdce skupiny Stanisław Broniewski „Orsza” bleskově plánuje akci jak svého kamaráda i některé další vězně osvobodit. Napoprvé celá akce zkrachuje mimo jiné i proto co už je uvedeno výše na adresu velení AK.Jak celá záležitost dopadne podruhé , včetně dohry na největších katech z řad gestapa se podívejte sami.Kameny na pevnost nejsou remakem snímku z roku 1978 Akce u Arzenálu i když logicky vychází ze stejných dějinných událostí. Gliňskému se podle mého názoru podařilo lépe popsat myšlení , charakter i dobovou atmosféru. Hlavní zásluhu na tom má herecké obsazení velmi mladýmí , chtělo by se napsat, autentickými herci .Dobové reálie okupované Varšavy působí věrohodně jakož i použité zbraně, uniformy nebo vozový park.Silný snímek o vlastenectví, cti ale i utrpení nejen pro naše severní sousedy.(24.1.2017)

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. ****(5.6.2017)

Nečekaně velmi příjemný film se zajímavým tématem, za kterým nezaostává ani zpracování. Český divák určitě ocení rozšíření znalostí o skautském hnutí za války. Film jako celek působí velmi civilně, nehraje si na velká hrdinská gesta, i když pár náznaků národní hrdosti se najde. Ale divákovi nevadí, stále je totiž na co se dívat, dovede vtáhnout do děje a do kulis. Poláci zkrátka neustále dokazují, že umí točit lepší filmy, než my.(22.7.2015)

Že se členové skautských organizací zapojovali do podzemních hnutí zase nebylo takovou výjimkou, ale upřímně řečeno jsem neměl páru o tom, jak rozsáhlý byl skautský odboj v Polsku. Ale o to víc mě film bavil. A sedělo mi i zpracování. Sice rozumím tomu, že v některý konzervativnějších polských kruzích film vzbudil negativní emoce, když se snažil tehdejší dobu přiblížit dnešní mládeži, ale jak jinak současné teenagery k této látce nalákat? Já si naopak myslím, že leckteří skauti brali odbojovou činnost, do určité míry, jako hru, nedostatečný výcvik nahrazovali nadšením a odhodláním a jsem si i jistý tím, že měli svoje lásky a osobní problémy, které s nacistickou okupací nijak nesouvisely. Glińskiho zpracování mi tak přijde uvěřitelnější, než většina těch geroj velkofilmů, kterými nás naši severní sousedé čas od času oblaží. Malý velký film a co se polských válečných filmů týče, patří určitě ke špičce. 80%(14.7.2015)

Film je skutočnou udalosťou a v Poľsku ide o národnú hrdosť na hrdinskú mládež počas nemeckej okupácie. Poľský skauting vo vojne bol organizovaný vo Zväze poľského skautingu (Zwiazek harcerstwa polskiego) a ako všetky odbojové organizácie ho riadila Zemská armáda (Armia Krajowa). Úlohou skautov boli malé sabotážne akcie. Ale mládež to brala ako odbojovú činnosť, do určitej miery aj ako hru a slabú vycvičenosť nahrádzali nadšením, odhodlaním a pokúšali sa obstáť v nečakane brutálnej skúške dospelosti. Film mal za úlohu ukázať vojnovú mladú generáciu, ako charakternú, ktorá vstupuje do dospelosti za veľmi dramatických udalostí ktoré im dávali možnosť voľby, buď prežiť za každú cenu, alebo sa aktívne zapojiť do boja za slobodnú vlasť a tým riskovať všetko, aj vlastný život.(19.7.2015)

• - Film se natáčel ve Varšavě a v Lublinu v Polsku. (rafix)