Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři varšavští maturanti, Alek, Zośka i Rudy, plánují začít dospělý život. Jejich plány boří vypuknutí druhé světové války... 
Film je natočen podle stejnojmenné knihy Alexandera Kamińského o činnosti skautského odbojového hnutí v období nacistické okupace Polska. (kamals)

Recenze (26)

Morholt 

všechny recenze uživatele

Že se členové skautských organizací zapojovali do podzemních hnutí zase nebylo takovou výjimkou, ale upřímně řečeno jsem neměl páru o tom, jak rozsáhlý byl skautský odboj v Polsku. Ale o to víc mě film bavil. A sedělo mi i zpracování. Sice rozumím tomu, že v některý konzervativnějších polských kruzích film vzbudil negativní emoce, když se snažil tehdejší dobu přiblížit dnešní mládeži, ale jak jinak současné teenagery k této látce nalákat? Já si naopak myslím, že leckteří skauti brali odbojovou činnost, do určité míry, jako hru, nedostatečný výcvik nahrazovali nadšením a odhodláním a jsem si i jistý tím, že měli svoje lásky a osobní problémy, které s nacistickou okupací nijak nesouvisely. Glińskiho zpracování mi tak přijde uvěřitelnější, než většina těch geroj velkofilmů, kterými nás naši severní sousedé čas od času oblaží. Malý velký film a co se polských válečných filmů týče, patří určitě ke špičce. 80% ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. **** ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Polská reakce na odbojářské skupiny fungující na území Polska během druhé světové války, která, z filmařského hlediska, těží hlavně ze série scén, kde Gestapo poměrně brutálně mučí jednoho z místních skautíků. Samozřejmě to ale není jenom o tom. Film je svižně natočený, dynamický, obsahem hodně zajímavý. Určitě kousek, který v rámci dramat z druhé světové války jen tak nezapadne. A v rámci polské kinematografie už vůbec ne. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Film se hned od začátku nezdržuje okecávkama a slepejma scénama a rovnou jde na věc. Tvrdý, výslech na gestapu i na mě hodně surový, všechno působilo věrohodně, nekompromisně. Další z mnoha polských filmů, který předvádí dokonalou filmařskou i hereckou vyzrálost. Jediný co bych filmu vyčetl, je brutální střih, který po sobě nechal docela dost otevřených scén. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Sbírka pro armádu byla v roce 1939. Tehdy jsme dali dost.“ - „Tati, nikdy není dost!“ Mladí sabotážníci řídící se heslem „Buď připraven!“ a čekající na to, až je Zemská armáda zavolá, jsou přesvědčeni, že právě oni vědí, jakým způsobem se vypořádat s okupanty. Tato nedochůdčata spojují vztek, sebevědomí, odvaha, diletantství a také naprostá nezodpovědnost. Jejich riskantní akce čítají ztráty nejen z vlastních řad, ale i civilního obyvatelstva (a také těch nejbližších). A nepřítel si tyhle záškodnické akce nenechává líbit…Už režisérovy Sviňky mě zaujaly. O pět let mladší Kameny jsou odlišného ražení. Akční, sebevědomé a „cool“. Vlastně bych tohle dílo čekal od mnohem mladšího režiséra. Tak či onak, až na konec (zaváhání) a některé scény až příliš na efekt, jde o poutavou podívanou, která nabízí solidní odbojářské scény stejně jako ty emoční (s bonusem v podobě „výživných“ pasáží mučení). Vidím to na slušné 4*. „Ať živí neztrácejí naději, když je jí třeba.“ - „A když je jí třeba, na smrt jdou postupně. Jako kameny, které Bůh hodil na opevnění.“ ()

Galerie (88)

Zajímavosti (12)

  • Ve snímku podplukovník Jan Kiwerski (Andrzej Chyra) vydává rozkaz k osvobození vězňů v rámci Akce pod Arzenalem u Paláce Staszica. Ve skutečnosti se tato akce odehrála u Institutu Hluchoněmých. (majky19)
  • Závěrečná scéna, která zobrazuje Akci v Sieczychách se rovněž vymyká skutečnosti. Ve filmu je událost vyobrazena tak, že se odehrála za dne. Ve skutečnosti však se Akce w Szeczychách odehrála v noci. (majky19)
  • Postava Aleksyho „Alka“ (Kamil Szeptycki) je ve snímku postavou vedlejší. Narozdíl od knižní předlohy, kde má úlohu hlavní postavy. (majky19)

Reklama

Reklama