Kameny na pevnost (festivalový název)

• Polsko

Kamienie na szaniec

Stones for the Rampart

Polsko, 2014, 107 min

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. ****(5.6.2017)

Dal jsem tři hvězdy, ale vůbec nevím proč. Prostě jsem se s tímhle filmem nesrovnal. Nešlo mi to nijak dohromady. Šlo především o akční film, pro který se činnost hacerské (skautské) skupiny ''Szare Szeregi'' přímo nabízela? Nebo oslava hrdinství mladých skautů, jejichž cílem byla akce? Nebo to bylo o tom, jak účelně spojit příjemné s užitečným a komerční cit s národním citem? Nebo vzpomínka na minulost, která se v této formě už nebude opakovat? Babo poraď! Pozn.: Nikde jsem se nedočetl, z jakých vrstev se hacerská mládež rekrutovala. Ve filmu to vypadalo na samé intelektuály, kteří chodí do stejné třídy na gymnáziu.(7.2.2018)

Režisér Robert Gliňski se ve svém snímku vrací k jedné z největších odbojových akcí na území okupovaného Polska.Szare Szeregi(skautská organizace)mladých chlapců a děvčat se nechce smířit jen s roznáškou protinacistických letáků nebo házení slzných granátů v kině , chtějí se aktivně postavit katům polského národa v černých a hnědých mundůrech.Jejich organizace však spadá pod velení AK (Armija Krajowa) které nemá chuť a jak se později ukáže, tak ani kuráž mladé vlastence , kteří stejně umírají ať už v odboji jsou či nikoliv, do větší operace zapojit.Situace se však dramaticky mění ve chvíli, kdy je SD zatčen jeden z členů vedení organizace Jan Bytnar(Rudy), jeho dlouholetý kamarád a vůdce skupiny Stanisław Broniewski „Orsza” bleskově plánuje akci jak svého kamaráda i některé další vězně osvobodit. Napoprvé celá akce zkrachuje mimo jiné i proto co už je uvedeno výše na adresu velení AK.Jak celá záležitost dopadne podruhé , včetně dohry na největších katech z řad gestapa se podívejte sami.Kameny na pevnost nejsou remakem snímku z roku 1978 Akce u Arzenálu i když logicky vychází ze stejných dějinných událostí. Gliňskému se podle mého názoru podařilo lépe popsat myšlení , charakter i dobovou atmosféru. Hlavní zásluhu na tom má herecké obsazení velmi mladýmí , chtělo by se napsat, autentickými herci .Dobové reálie okupované Varšavy působí věrohodně jakož i použité zbraně, uniformy nebo vozový park.Silný snímek o vlastenectví, cti ale i utrpení nejen pro naše severní sousedy.(24.1.2017)

Že se členové skautských organizací zapojovali do podzemních hnutí zase nebylo takovou výjimkou, ale upřímně řečeno jsem neměl páru o tom, jak rozsáhlý byl skautský odboj v Polsku. Ale o to víc mě film bavil. A sedělo mi i zpracování. Sice rozumím tomu, že v některý konzervativnějších polských kruzích film vzbudil negativní emoce, když se snažil tehdejší dobu přiblížit dnešní mládeži, ale jak jinak současné teenagery k této látce nalákat? Já si naopak myslím, že leckteří skauti brali odbojovou činnost, do určité míry, jako hru, nedostatečný výcvik nahrazovali nadšením a odhodláním a jsem si i jistý tím, že měli svoje lásky a osobní problémy, které s nacistickou okupací nijak nesouvisely. Glińskiho zpracování mi tak přijde uvěřitelnější, než většina těch geroj velkofilmů, kterými nás naši severní sousedé čas od času oblaží. Malý velký film a co se polských válečných filmů týče, patří určitě ke špičce. 80%(14.7.2015)

Videl som to až po Mesto 44, ale musím povedať, že i keď je to o mládežníckom odboji je príbeh podaný tak, aby nedráždil, ale zaujal. Pre mňa osobne je jednotlivé vykreslenie postáv dobré. Je pravda, že na filmy typy Plameň a citrón to nemá, ale i tak sa to nestratí.(23.7.2015)

• - Film se natáčel ve Varšavě a v Lublinu v Polsku. (rafix)