Kameny na pevnost (festivalový název)

• Polsko

Kamienie na szaniec

Stones for the Rampart

Polsko, 2014, 107 min

Nečekaně velmi příjemný film se zajímavým tématem, za kterým nezaostává ani zpracování. Český divák určitě ocení rozšíření znalostí o skautském hnutí za války. Film jako celek působí velmi civilně, nehraje si na velká hrdinská gesta, i když pár náznaků národní hrdosti se najde. Ale divákovi nevadí, stále je totiž na co se dívat, dovede vtáhnout do děje a do kulis. Poláci zkrátka neustále dokazují, že umí točit lepší filmy, než my.(22.7.2015)

Videl som to až po Mesto 44, ale musím povedať, že i keď je to o mládežníckom odboji je príbeh podaný tak, aby nedráždil, ale zaujal. Pre mňa osobne je jednotlivé vykreslenie postáv dobré. Je pravda, že na filmy typy Plameň a citrón to nemá, ale i tak sa to nestratí.(23.7.2015)

Film je skutočnou udalosťou a v Poľsku ide o národnú hrdosť na hrdinskú mládež počas nemeckej okupácie. Poľský skauting vo vojne bol organizovaný vo Zväze poľského skautingu (Zwiazek harcerstwa polskiego) a ako všetky odbojové organizácie ho riadila Zemská armáda (Armia Krajowa). Úlohou skautov boli malé sabotážne akcie. Ale mládež to brala ako odbojovú činnosť, do určitej miery aj ako hru a slabú vycvičenosť nahrádzali nadšením, odhodlaním a pokúšali sa obstáť v nečakane brutálnej skúške dospelosti. Film mal za úlohu ukázať vojnovú mladú generáciu, ako charakternú, ktorá vstupuje do dospelosti za veľmi dramatických udalostí ktoré im dávali možnosť voľby, buď prežiť za každú cenu, alebo sa aktívne zapojiť do boja za slobodnú vlasť a tým riskovať všetko, aj vlastný život.(19.7.2015)

Poláci umí a Tomas Zietek hlavní hrdinou,který špatně dopadl.Silný emoční film,který vytáhne eso v právě ten moment,kdy alias Rudy právě v podání Zietka jde na výslech,kde ho už čeká Oberscharführer Herbert Schutlz ,aby nabonzoval ostatní členy odboje.Vykreslení je doopravdy naturalistické bez velkýho haló všeho okolo.Ve filmu je vlastně všechno tak nějak děláno kvůli jedné misi pro diváka a pro všechny pro odvahu za svou vlast.Konec je sice už trochu kontraproduktivní s tím na co člověk musel koukat takovou celou dobu,když si řekne,že to šlo tak hladce.Na druhou stranu čekat kvůli jednomu volovi na povolení a přijít o život,to doopravdy jako diváka po filmu drží dost dlouho v hlavě.Hold válka.(24.7.2015)

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. ****(5.6.2017)

• - Film se natáčel ve Varšavě a v Lublinu v Polsku. (rafix)