Kameny na pevnost (festivalový název)

• Polsko

Kamienie na szaniec

Stones for the Rampart

Drama / Válečný

Polsko, 2014, 107 min

Nu, upřímně řečeno, mám po zhlédnutí tohoto filmu takové spíše smíšené pocity. Ve filmu je podle mého názoru příliš mnoho rušivých elementů, zejména pak soudobá moderní hudba, která se k danému historickému kontextu a formátu vůbec nehodí, snahy co nejvíce přiblížit hl. hrdiny současné mladé generaci podlé mého soudu rovněž nejsou úplně šťastné. Svým způsobem mi to hodně připomíná celovečerní snímek Jana Komasy "Město 44", kde tyto atributy rovněž hrály velmi podstatnou roli. Ten film koncipovaný hodně na přemodernizovaný americký způsob, a to je podle mě velká chyba, protože si myslím, že ten film by měl být spíš určitou oslavou a památkou těm, kteří v odbojových organizacích (Szare Szeregi) den co den nasazovali svoje životy, a řada z nich nejen že zažila nacistickou tyranii, ale posléze i proces sovětizace a tvrdý stalinistický režim. V každém případě film jako celek není vůbec špatný, odvaha a odhodlání mladých Poláků je nezpochybnitelná a hrdinské činy, které v druhé světové válce vykonaly jsou jen potvrzením toho, že polský národ má být na co hrdý i s ohledem na to, kolika pohromami si Poláci nejen ve 20. stol. museli projít. Rozhodně tento snímek nezatracuji, ale myslím si, že některé věci (viz výše) tam byly zkrátka a dobře nadbytečné.(1.9.2018)

Dal jsem tři hvězdy, ale vůbec nevím proč. Prostě jsem se s tímhle filmem nesrovnal. Nešlo mi to nijak dohromady. Šlo především o akční film, pro který se činnost hacerské (skautské) skupiny ''Szare Szeregi'' přímo nabízela? Nebo oslava hrdinství mladých skautů, jejichž cílem byla akce? Nebo to bylo o tom, jak účelně spojit příjemné s užitečným a komerční cit s národním citem? Nebo vzpomínka na minulost, která se v této formě už nebude opakovat? Babo poraď! Pozn.: Nikde jsem se nedočetl, z jakých vrstev se hacerská mládež rekrutovala. Ve filmu to vypadalo na samé intelektuály, kteří chodí do stejné třídy na gymnáziu.(7.2.2018)

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. ****(5.6.2017)

Že se členové skautských organizací zapojovali do podzemních hnutí zase nebylo takovou výjimkou, ale upřímně řečeno jsem neměl páru o tom, jak rozsáhlý byl skautský odboj v Polsku. Ale o to víc mě film bavil. A sedělo mi i zpracování. Sice rozumím tomu, že v některý konzervativnějších polských kruzích film vzbudil negativní emoce, když se snažil tehdejší dobu přiblížit dnešní mládeži, ale jak jinak současné teenagery k této látce nalákat? Já si naopak myslím, že leckteří skauti brali odbojovou činnost, do určité míry, jako hru, nedostatečný výcvik nahrazovali nadšením a odhodláním a jsem si i jistý tím, že měli svoje lásky a osobní problémy, které s nacistickou okupací nijak nesouvisely. Glińskiho zpracování mi tak přijde uvěřitelnější, než většina těch geroj velkofilmů, kterými nás naši severní sousedé čas od času oblaží. Malý velký film a co se polských válečných filmů týče, patří určitě ke špičce. 80%(14.7.2015)

Videl som to až po Mesto 44, ale musím povedať, že i keď je to o mládežníckom odboji je príbeh podaný tak, aby nedráždil, ale zaujal. Pre mňa osobne je jednotlivé vykreslenie postáv dobré. Je pravda, že na filmy typy Plameň a citrón to nemá, ale i tak sa to nestratí.(23.7.2015)

• - Závěrečná scéna, která zobrazuje Akci v Sieczychách se rovněž vymyká skutečnosti. Ve filmu je událost vyobrazena tak, že se odehrála za dne. Ve skutečnosti však se Akce w Szeczychách odehrála v noci. (majky19)

• - Film se natáčel ve Varšavě a v Lublinu v Polsku. (rafix)

• - Pouze 8 příslušníků organizace „Szare Szeregi“ přežilo válku. (majky19)