Kameny na pevnost (festivalový název)

• polský

Kamienie na szaniec

Stones for the Rampart

Drama / Válečný

Polsko, 2014, 107 min

Nečekaně velmi příjemný film se zajímavým tématem, za kterým nezaostává ani zpracování. Český divák určitě ocení rozšíření znalostí o skautském hnutí za války. Film jako celek působí velmi civilně, nehraje si na velká hrdinská gesta, i když pár náznaků národní hrdosti se najde. Ale divákovi nevadí, stále je totiž na co se dívat, dovede vtáhnout do děje a do kulis. Poláci zkrátka neustále dokazují, že umí točit lepší filmy, než my.(22.7.2015)

Nu, upřímně řečeno, mám po zhlédnutí tohoto filmu takové spíše smíšené pocity. Ve filmu je podle mého názoru příliš mnoho rušivých elementů, zejména pak soudobá moderní hudba, která se k danému historickému kontextu a formátu vůbec nehodí, snahy co nejvíce přiblížit hl. hrdiny současné mladé generaci podlé mého soudu rovněž nejsou úplně šťastné. Svým způsobem mi to hodně připomíná celovečerní snímek Jana Komasy "Město 44", kde tyto atributy rovněž hrály velmi podstatnou roli. Ten film koncipovaný hodně na přemodernizovaný americký způsob, a to je podle mě velká chyba, protože si myslím, že ten film by měl být spíš určitou oslavou a památkou těm, kteří v odbojových organizacích (Szare Szeregi) den co den nasazovali svoje životy, a řada z nich nejen že zažila nacistickou tyranii, ale posléze i proces sovětizace a tvrdý stalinistický režim. V každém případě film jako celek není vůbec špatný, odvaha a odhodlání mladých Poláků je nezpochybnitelná a hrdinské činy, které v druhé světové válce vykonaly jsou jen potvrzením toho, že polský národ má být na co hrdý i s ohledem na to, kolika pohromami si Poláci nejen ve 20. stol. museli projít. Rozhodně tento snímek nezatracuji, ale myslím si, že některé věci (viz výše) tam byly zkrátka a dobře nadbytečné.(1.9.2018)

Videl som to až po Mesto 44, ale musím povedať, že i keď je to o mládežníckom odboji je príbeh podaný tak, aby nedráždil, ale zaujal. Pre mňa osobne je jednotlivé vykreslenie postáv dobré. Je pravda, že na filmy typy Plameň a citrón to nemá, ale i tak sa to nestratí.(23.7.2015)

Režisér Robert Gliňski se ve svém snímku vrací k jedné z největších odbojových akcí na území okupovaného Polska.Szare Szeregi(skautská organizace)mladých chlapců a děvčat se nechce smířit jen s roznáškou protinacistických letáků nebo házení slzných granátů v kině , chtějí se aktivně postavit katům polského národa v černých a hnědých mundůrech.Jejich organizace však spadá pod velení AK (Armija Krajowa) které nemá chuť a jak se později ukáže, tak ani kuráž mladé vlastence , kteří stejně umírají ať už v odboji jsou či nikoliv, do větší operace zapojit.Situace se však dramaticky mění ve chvíli, kdy je SD zatčen jeden z členů vedení organizace Jan Bytnar(Rudy), jeho dlouholetý kamarád a vůdce skupiny Stanisław Broniewski „Orsza” bleskově plánuje akci jak svého kamaráda i některé další vězně osvobodit. Napoprvé celá akce zkrachuje mimo jiné i proto co už je uvedeno výše na adresu velení AK.Jak celá záležitost dopadne podruhé , včetně dohry na největších katech z řad gestapa se podívejte sami.Kameny na pevnost nejsou remakem snímku z roku 1978 Akce u Arzenálu i když logicky vychází ze stejných dějinných událostí. Gliňskému se podle mého názoru podařilo lépe popsat myšlení , charakter i dobovou atmosféru. Hlavní zásluhu na tom má herecké obsazení velmi mladýmí , chtělo by se napsat, autentickými herci .Dobové reálie okupované Varšavy působí věrohodně jakož i použité zbraně, uniformy nebo vozový park.Silný snímek o vlastenectví, cti ale i utrpení nejen pro naše severní sousedy.(24.1.2017)

Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. ****(5.6.2017)

• - Pouze 8 příslušníků organizace „Szare Szeregi“ přežilo válku. (majky19)

• - Akce „Pod arsenalem“ se zúčastnilo 28 skautů. (majky19)

• - Skauti se proslavili nejenom drobnými sabotážemi, ale i velkými záškodnickými akcemi, účastí v boji v rámci Varšavském povstání, ale i svým nezlomným postojem v dobách stalinistického teroru. (majky19)