poster

Kameny na pevnost (festivalový název)

 • polský

  Kamienie na szaniec

 • anglický

  Stones for the Rampart

Drama / Válečný

Polsko, 2014, 107 min

 • Malarkey
  ****

  Polská reakce na odbojářské skupiny fungující na území Polska během druhé světové války, která, z filmařského hlediska, těží hlavně ze série scén, kde Gestapo poměrně brutálně mučí jednoho z místních skautíků. Samozřejmě to ale není jenom o tom. Film je svižně natočený, dynamický, obsahem hodně zajímavý. Určitě kousek, který v rámci dramat z druhé světové války jen tak nezapadne. A v rámci polské kinematografie už vůbec ne.(13.9.2019)

 • NinonL
  ****

  Na příběhu dvou hlavních hrdinů, skautů Rudyho a Zośky, je popsána historie polského protinacistického odboje. Mladí mají horkou krev, chtějí bojovat, často za každou cenu. Dospělí jsou zase pomalí, těžkopádní, snažící se s okupanty spíše dohodnout. Ale Poláci bojovali, bez ohledu na věk, pohlaví a postavení. Byli pro esesáky a gestapáky velmi těžkým oříškem. Tento film se bude určitě líbit chlapcům, případně mladým mužům. V postavách statečných skautů se jistě mnozí najdou.(24.11.2019)

 • MM_Ramone
  ****

  Donedávna som vôbec nevedel kto je Robert Gliński. No drsnou sociálnou drámou "Ahoj Terezka" mi zasadil prekvapivý tvrdý direkt, po ktorom som skoro padol na prdel. Jeho ďalší film, čo som zhliadol, mnou tiež otriasol. Bola to špinavá gay prostitúcka story "Sviňky". Takže som bol zvedavý, či ma titulom "Kamene na pevnosť" knockoutuje. Táto anti-fašistická, odbojárska, poľská, vlastenecká dráma ma síce nezložila, ale bola to zasa silná pecka. Gliński je borec, točí poriadne ostré filmy. ****(5.6.2017)

 • regentor
  ****

  Režisér Robert Gliňski se ve svém snímku vrací k jedné z největších odbojových akcí na území okupovaného Polska.Szare Szeregi(skautská organizace)mladých chlapců a děvčat se nechce smířit jen s roznáškou protinacistických letáků nebo házení slzných granátů v kině , chtějí se aktivně postavit katům polského národa v černých a hnědých mundůrech.Jejich organizace však spadá pod velení AK (Armija Krajowa) které nemá chuť a jak se později ukáže, tak ani kuráž mladé vlastence , kteří stejně umírají ať už v odboji jsou či nikoliv, do větší operace zapojit.Situace se však dramaticky mění ve chvíli, kdy je SD zatčen jeden z členů vedení organizace Jan Bytnar(Rudy), jeho dlouholetý kamarád a vůdce skupiny Stanisław Broniewski „Orsza” bleskově plánuje akci jak svého kamaráda i některé další vězně osvobodit. Napoprvé celá akce zkrachuje mimo jiné i proto co už je uvedeno výše na adresu velení AK.Jak celá záležitost dopadne podruhé , včetně dohry na největších katech z řad gestapa se podívejte sami.Kameny na pevnost nejsou remakem snímku z roku 1978 Akce u Arzenálu i když logicky vychází ze stejných dějinných událostí. Gliňskému se podle mého názoru podařilo lépe popsat myšlení , charakter i dobovou atmosféru. Hlavní zásluhu na tom má herecké obsazení velmi mladýmí , chtělo by se napsat, autentickými herci .Dobové reálie okupované Varšavy působí věrohodně jakož i použité zbraně, uniformy nebo vozový park.Silný snímek o vlastenectví, cti ale i utrpení nejen pro naše severní sousedy.(24.1.2017)

 • DJ Kritik
  ***

  Videl som to až po Mesto 44, ale musím povedať, že i keď je to o mládežníckom odboji je príbeh podaný tak, aby nedráždil, ale zaujal. Pre mňa osobne je jednotlivé vykreslenie postáv dobré. Je pravda, že na filmy typy Plameň a citrón to nemá, ale i tak sa to nestratí.(23.7.2015)

 • - Ve snímku můžeme rovněž vidět scénu, v níž členové organizace Szare Szeregi skládají přísahu. I zde se vyskytují určité nuance. Především, jejich přísaha se odehrála v roce 1941, nikoliv v roce 1943, jak je to zobrazeno ve filmu. (majky19)

 • - Szare Szeregi byla největší harcerská odbojová organizace v okupované Evropě. (majky19)

 • - Ve filmu rovněž můžeme zaregistrovat scénu, v níž je velitel SS Ewald Lange (Wolfgang Boos) zastřelen na schodišti domu, v němž bydlí. Ve skutečnosti byl však zastřelen na ulici Wiejska u Třech Křížů. (majky19)