Berlinale 2015: Výborná německá komedie, pravděpodobně nejlepší, co jsem za posledních pár let viděl.(11.2.2015)

Němci jsou sice mezinárodně známí svým nedostatkem smyslu pro humor (když si dovolím volně citovat repliku z filmu), jenže tu se náhle zjeví německá komedie z prostředí pojišťováků... což zní samo o sobě natolik absurdně, že to by v tom musel být čert, aby taková komedie nebyla aspoň trošku vtipná. No a čert v tom nakonec nebyl! Jen několik menších čertíků:) Největším z malých čertíků je přepálená stopáž, dvě hodiny jsou zbytečně moc. Škrty by filmu prospěly a kdyby mezi odstraněné pasáže patřil slabý závěr, tak jedině dobře. Jisté vtípky také nebudou sedět všem, ale v mém případě mi je dostatečně vynahradil ostatní obsah. Pochválil bych formu - taková polodokumentární míchanina s home videem - občas se objeví krátký rozhovor s některou z postav, sem tam někdo promluví přímo na kameramana... na mě to působilo dobře. Oceňuju i to, že ačkoliv se jedná o celkem prostinkou zábavu, je vidět, že tvůrci věnovali pozornost drobnostem a že někdo při natáčení skutečně používal hlavu. Dvě a půl, ale nasmál jsem se opravdu dost, tak zaokrouhlím na tři hvězdičky.(21.8.2016)

Překvapivě vůbec ne špatná německá varianta Kanclu. Pravda, hlavní herec občas trochu přitlačí na pilu, postava Ernieho je už trochu na hraně a některé vtipy jsou, ehm, německé, ale jako celek to funguje docela dobře.(4.5.2015)