Tichý křik

(festivalový název)
  • Švédsko The Quiet Roar (více)

Poslední přání ženy před smrtí je návrat do vlastní minulosti – do rodinného života, kterého se před lety dobrovolně vzdala. Společnost, která zprostředkovává cestování časem pomocí terapie, umírající ženě umožní prozkoumat své podvědomí, konfrontovat se s nevyřízenou minulostí a najít tolik potřebné smíření. Během cesty, na níž žena potká samu sebe i svého manžela, se sen a realita postupně slévají. Severské existenciální drama je hlubokým ponorem do míst, která pod nánosem času mizí z paměti a jejich náhlé vynoření přináší hořké chvíle na poslední cestě života. (Febiofest)

J.Connor

Ženský jsou ču**ci aneb bába na houbách. To co začíná jako trendy nasnímaná a nasvícená podnětná jízda do hlubin podvědomí a exkurz do palčivých otázek života, smrti, smíření, partnerství či rodičovství, záhy končí jako iritující storka o irující dobře situované ženštině, přičemž o tajemstvích její motivace si můžeme nechat jen zdát (šovinisti významně zvedají obočí a kritici Západu už asi rovnou výskaj a mně se vybavuje Schmitzer ve Vorlově Gymplu lkajíc na povrchní konzumující studenty: "Válku, totalitu na bábu" nebo pod kořen s ní). Ze všeho toho nabízejícího se myšlenkového kvasu pak nakonec zůstává ono poněkud otřepané, narodíš se, žiješ a umřeš sám. Nic proti l´art pour l´art, ale to by ten art musel být asi trochu lepčí. A závěrem snad jen díky, že poměrně zajímavá psychologická hra na les, vodu a dům nebyla vyspoilerovaná kompletně. ()