Mission Blue

Mission Blue

Dokumentární

USA, 2014, 95 min (Televizní verze: 50+47 min)

Mark Monroe

Bryce Groark

Will Bates

Fisher Stevens

Film ako taký nie je bohviečo, no za záchranu planéty treba bojovať. Aj keď je to ako boj s hlúposťou..(19.10.2018)

Ďaľší zárez Netflixu na dokumentárnom poli a dokument, ktorý katapultujem do svojej TOP5. Je to príbeh jednej neobyčajnej ženy, Sylvie Earle, ktorý nám ukazuje ako sa zmenili oceány behom posledných 50 rokov vplyvom človeka a technologického pokroku. Každá časť dokumentu by si zaslúžila ďalšie hodinové bloky. Páči sa mi, že tu nejde iba o to strašiť ľudí a kde sa pomenuje vinník hneď na začiatku a dáme mu to zožrať a hromadíme dôkazy. Ale prechádzame tu témy od znečisťovania, nadmerného lovu, ťažby ropy, potápania do hlbín oceánov, ponoriek, výskumu, vymierania rýb a korálových útesov až po budovanie Hope Spotov a to v podaní príbehu jednej ženy, ktorá obetovala svoj život za spoznávanie podmorského raja a jeho ochrany na sklonku jej života. Skôr ide o autobiografiu Sylvie s prvkami dokumetaristickej práce. PS: Zastaví sa aj James Cameron(28.4.2016)

Stačia dva plnohodnotné príspevky a všetko podstatné tu už bolo napísané. Ja len dodám, že nezabudnuteľné bolo to zdesenie v očiach Sylvie pri prechádzke po rybom trhu v Tokiu. Drancovanie oceánov pokračuje takým tempom, že raz tam naozaj nezostane vôbec nič, len plastový odpad.(20.10.2018)

Musím sa priznať, takto verejne, úplne úprimne, že pri sledovaní toho dokumentu som zakaždým upustila zopár sĺz, lebo mi prišlo od srdca ľúto tej nádhernej prírody, ktorú človek systematicky a TAK BEZOHĽADNE ničí. Pozerala som to na viackrát, vždy nejaký kúsok z toho len tak k obedu, ale zakaždým ma to dojalo k slzám. Nieže by to bolo takto dojímavo natočené. Nemyslím si, že to bolo točené prvoplánovo ako doják, to vôbec. Ale to posolstvo, ktoré som cítila medzi riadkami, bolo tak silné, že som sa nemohla ubrániť. Svedectvo tej obdivuhodnej ženy z prvej ruky, ktorá si mohla na vlastné oči porovnať pred a po, jej zápal pre zastavenie ničenia oceánu, pohľad na koralový cintorín, na odpadky v mori, prišlo mi z nás ľudí na nič... Práve som si spomenula, že som zabudla ísť na web, ktorý bol zverejnený na konci dokumentu, idem to hneď napraviť a zapojiť sa do boja za život pre oceán aspoň malou kvapkou.(19.3.2016)