Cesta za pomstou

A Good Man

Nezastaviteľný muž

Akční

USA, 2014, 100 min

Je to nadpriemerný akčný film so Stevenom Seagalom. Má celkom dobrý príbeh o bývalom príslušníkovi špeciálnych jednotiek, ktorý sa stále nezmieril so svojou poslednou akciou, keďže pri nej došlo k smrti nevinných civilistov, hlavne malého dievčaťa a navyše jeho cieľu sa podarilo uniknúť a tak žije v ústraní pomerne pokojným životom v Rumunsku, pričom sa spriatelí so sympatickou susedkou a jej dcérou. No keď sa aj kvôli jej bratovi dostanú do problémov s ruskou, ale aj čínskou mafiou, ktorú vedie muž, ktorý mu naposledy unikol, rozhodne sa urobiť všetko preto, aby ich zachránil a rovnaký cieľ má aj jej brat. Spracovanie je na tom pomerne dobre, ale stále to má k úplnému ideálu dosť ďaleko. Obsahovo je to samozrejme štandardná seagalovka, takže opäť hlavný hrdina s bojovou minulosťou, ktorý si síce tentoraz z akcie odniesol nepríjemné pocity, ale v priebehu filmu sa to aj tak vlastne nijak neprejavuje a k zabíjaniu má stále veľmi blízko a to aj vtedy, keď to ani nie je potrebné, problémy s dvomi mafiami, ktoré aj medzi sebou majú intrigy a samozrejme dôvod, prečo sa zapojiť do akcie v podobe sympatickej rodiny. Toto mi v rámci žánru vyhovuje, len by to chcelo lepšiu motiváciu, keďže dôvod, prečo boli susedky unesené mi moc nesadol, línia s dvojicou policajtov je úplne zbytočná a samozrejme to opäť kazí to veľmi lacné prevedenie. Ale aj tak ma hlavne prvá polovica bavila, okrem štandardných seagalovských prvkov mi sadli aj tie vzťahy medzi všetkými postavami, pôsobí to tak príjemne rodinne. Ale paradoxne práve akčnejšia druhá polovica už skôr upadne, zbytočne veľa priestoru dostane postava brata, pričom jeho línia ma ani moc nebavila a dlhší čas sa tu nenájde nič, čo by sa mi páčilo, ale výsledný dojem opäť zachraňuje aspoň ten záver. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Seagal tu má dlhý úvod, záver a ešte niekoľko kratších stretov v priebehu, pričom to už očakávane stále nie je ideálne, ale aj tak som celkom spokojný. Až na pár výnimiek tu Seagala v akcii vidno, pričom je to obstojne natočené, takže vidno aj niekoľko celistvých chvatov, poteší výrazná nekompromisnosť, keďže zabije skoro každého, na koho narazí a je to aj pomerne drsné. Síce mi tu chýbali zlomeniny a chcelo by to ešte nejaký dlhšie nevidený chvat, ale aj tak sa mi tentoraz na Seagala v akcii, či už so strelnou zbraňou, krátkym mečom alebo len rukami pozeralo viac než dobre. Ale dosť akcie tu má aj postava susedkinho brata, ktorý síce tiež niečo ukáže, ale inak mi tie jeho súboje prišli také amatérske a nezaujímavé, takže až na pár momentov, ma to vôbec nebavilo. A tak najviac sa mi páči celé finále, dlhý úvod alebo zneškodnenie trojice protivníkov v uličke. Herecké obsadenie nie je zlé, Steven Seagal sa rozhodol pre nový imidž, ktorý mi síce neprekáža, ale ani si nemyslím, že to bol najlepší nápad. No hlavne, že je to stále prirodzený drsniak a v akcii sa na neho pozerá dobre, lepšie, než v niekoľkých predchádzajúcich prípadoch. Inak nesklame ani dvojica susediek, Victor Webster je mimo akcie bez problémov, len by to chcelo lepších záporákov, tí radoví sú až na jednu výnimku o ničom a Tzi ma je celkom schopný herec, ale na záporáka mi nesedí. A čo sa týka réžie a technickej stránky, ten lacný vizuál a nudné kulisy opäť kazia, čo sa dá, ale aspoň tá akcia je slušne zvládnutá a interiérové scény tiež nerušia. Takže vlastne nie som sklamaný, tieto filmy aj tak pozerám len kvôli Seagalovi a jeho akcii a tentoraz som po tejto stránke celkom spokojný, aj keď to samozrejme stále mohlo byť aj lepšie, ale inak to nie je nič výnimočné, znovu ma to už neláka. No z tých pár jeho posledných filmov je práve Good man najlepší. 62%(26.8.2014)

McDonald production proudly present ďalšiu typickú Seagalovku. A po tom čo čierna diera na kalórie točila posledné roky je to posun k lepšiemu. Uvidíme klasické prvky na aké sme zvyknutí. A to odfláknuté scény s ex-majstrom Seagalom. Striptíz. Seagal zbalí kočku, ktorá by mu mohla byť vnučkou. Angličtina so zlým akcentom. Fat Steve opäť neschytá ani jeden úder. Rumunsko, kde sa platí euroma a nazvú ich dolármi. Steven predvedie okrem bleskových tučných rúk aj svoje lingvistické schopnosti. Výhodou je, že akcia je na lacný film solídna (a to hádam, že 90% celého rozpočtu šlo na vykrmovanie). Seagal predvedie klasiku ale aj Victor Webster predvedie celkom drsné bitky. A veľké plus je, že občas zaznie aj dobrá hláška. "Are you for real? Not really. It's all fake. 50 bečkových %. Je to tak 2 a pol*. Dám tri len preto, že Steven už bol aj tučnejší.(19.8.2014)

• korbitch22

Ty píčo já už z toho snipera18 fakt nemůžu, nejenže každý jeho debilní komentář začíná slovy "je to" , ale nedávno jsem tohodle skunka ČSFD viděl a on nejenže se neustále jako kretén vyjadřuje a má filmový vkus mrtvého koně bez mozku, on i jako totální kretén vypadá.No co si budem povídat, Steven "moje kariéra je už 20 let totálně v prdeli" Seagal si zase za stravenky zajel do Rumunska a za párek v rohlíku a pár pečených toulavých psů najali skupinku kočovných cikánů a sesmolili další tupé dvd céčko.Scénář je kopa stupidních hoven, přemýšlím jestli ho tady mám nějak víc rozebírat, ale děj v tom moc nenajdete, protože Waxman je totální nula bez špetky režisérského či nedej bože vypravěčského umu, takže Štefan se prostě zase sune z hnusné lokace do hnusné lokace a tam sem tam někoho rozřeže na sračky.Nechápu, proč tenhle kdysi opravdu výtečný lamač kostí dál a dál točí tyhle monumentálně debilní sračky.Třetí Postradatelné odmítl kvůli ratingu PG13, budiž poplácán po kýtách a pochvalen, neboť třetí díl Postradatelných byl dalším promarněným filmem.Jestli vůbec vznikne čtyřka, konečně snad roli vezme, pokud se vrátíme k ratingu R a konečně sesmolíme scénář, který nebude úplně debilní, že pane Stallone?Na druhou stránku i přes všechny zápory totálně přechválené trilogie Postradatelných jsou ty filmy pořád o několik levelů víš, než tyhle Rumunský a Bulharský mrdky.Jediné pozitivum které se vlastně dá na tomhle veledíle najít je fakt, že Seagal zhubl jako svině, konečně se i dokáže celkem rychle pohnout a akční scény po x letech jeho úděsného ztrapňování se podpořeného debilním střihem vypadaly sympaticky a konečně jsem měl místy radost, že nejenom usekne a sem tam zlomí nějakou tu pracku, ale že mu konečně po 15 letech vidím obličej a ne jen prasečí očka zapadlé pod nánosem vepřoknedlových tváří s vráskami hlubšími než je Mariánský příkop.Tudíž když už nic jiného, dám téhle sterilní zbytečnosti 2* a to jen a jen z toho důvodu, že za posledních 10 let natočil mnohem otřesnější filmy a že po dlouhé době přestal jíst půl krávy denně k vobědu a zase vypadá jako člověk.Jak málo stačí k dětské radosti.30%.(16.9.2014)

• tron

„Takto chcete odísť? Nehanbíte sa? Vraždou dieťaťa?“ Voľné pokračovanie o rok staršieho Vykonávateľa. Obstojná a znesiteľné seagalovka je pozerateľná pre každého, kto sa snaží vyhnúť vyložene odpadovým seagalovkám (Zabijak Kondor) a zároveň je mu jasné, že doby Prepadnutia v Pacifiku sú navždy preč. V Nezastaviteľnom mužovi je dosť fajn akcie, je patrične drastická a krvavá, Seagal si tradične ide to svoje a je v tom v pohode a OK je aj scenár, ktorý asi (ale istý si tým nie som) Oscara nedostane, ale mne celkom vyhovuje táto Seagalova poloha (ochranca dieťa a ženy, pričom žena sa mu na konci pochopiteľne odvďačí nechráneným sexom).(25.12.2018)

• Xmilden

Radím všem počkat si na závěrečnou scénu, už jsem skoro uvěřil, že tentokráte si Steven nevybral svou gáži v podobě osahávání krásné Rumunky, samozřemě stalo se. Steven je opět správně velkej a možná by se mohlo začít uvažovat o jeho startu v druhé Godzille. Těžko nazvat jeho výkon herectvím. V chystaném pokračování by prozměnu mohl spolupracovat se svým jednovaječným dvojčetem Petrem Novotným. Hvězdičku dávám jen opravdu za fakt, že jsem se více než půl filmu skvěle bavil hledáním nedostatků.(17.9.2014)

• - Fim se natáčel v Bukurešti v Rumunsku. (rafix)

• - Vo vile počas bitky na nože Seagal (Alexander) ochromí protivníkovu pravú ruku, na čo je nútený používať už len ľavú. Napriek tomu v pár prestrihoch bojuje opätovne so zranenou rukou. (johnsnow)

• - Steven Seagal (Alexander) má vykúpiť od čínskeho bossa dievča za 300 tisíc amerických dolárov. Lenže z ruksaku vykladá eurové bankovky. (johnsnow)