Hvězdář

Hľadanie pravdy o vesmíre pomocou jedného z prvých ďalekohľadov v 17. storočí.  Pôvodom český dokumentarista Stan Neumann, v súčasnosti pôsobiaci vo Francúzsku, vo svojom prvom celovečernom hranom filme rozpráva príbeh Johannesa Keplera, ktorý v raných rokoch 17. storočia, za čias Rakúsko-Uhorska, pôsobil na dvore cisára Rudolfa II. z rodu Habsburgovcov.
Píše sa rok 1610 a do rúk astronóma a astrológa Keplera sa na desať nocí dostane jeden z prvých ďalekohľadov, zostrojených Galileom Galileim. S pomocou tohto vynálezu tak Kepler môže konečne skúmať oblohu a zodpovedať jej záhady. Terasa, kde Kepler rozloží Galileov ďalekohľad, sa počas desiatich nocí stane pre cisársky dvor miestom atrakcií. Podarí sa Keplerovi popritom všetkom a za taký krátky čas dokázať svoje teórie o vesmíre? Je Zem skutočne stredom vesmíru? Čo reguluje planéty? Neúnavný Kepler, ktorý sa potáca medzi vedou a poverami i slobodou a intoleranciou, sa uprostred veľkého rozruchu na cisárskom dvore vydá na vlastnú cestu poznania a narazí na znepokojujúce skutočnosti, ktoré sú v rozpore s jeho doterajšími úvahami.
V hlavnej úlohe Keplera sa vo filme predstaví Denis Lavant, ktorý sa na hviezdne nebo dostal vďaka tvorivej spolupráci s francúzskym režisérom Leosom Caraxom vo filmoch Keď chlapec stretne dievča (1984), Milenci z Pont-Neuf (1991), Tokio! (2008) či Holy Motors (2012). (oficiální text distributora)

blondboss

Zatiaľ nebolo sfilmované posolstvo od Keplera, ktorý v podstate pokračoval v ceste Galilea v snahe odhaliť pravdu o fungovaní Zeme vo vesmíre. Vcelku slušne vizuálne natočené, avšak takáto téma už zo zásady musí vyznieť dosť nudne, nakoľko natočiť to zaujímavo dá naozaj veľa námahy. Pre objektivitu je potrebné podotknúť, že som film pozeral len vo francúzštine, takže moje hodnotenie je dosť ovplyvnené tým, že som nerozumel a tým pádom mi neboli jasné všetky detaily. Na zhliadnutie tu - http://www.youtube.com/watch?v=ZqVhWnISPSY. 55 % ()

Vesecký

Kdysi jsem četl knihu Syn čarodějnice a domnívám se, že tento film je jí inspirován- viz vložky z výpovědí svědků o činnost Kaplerovy matky. Vzpomínky na tuto četbu mi daly možnost přistupovat k tomuto dílu a ohodnotit ho výše než jiní diváci přede mnou. Zajisté, použitá forma je nevšední - celý film se odehrává ve tmě a přítmí, všichni a vše je osvětlováno jen svíčkou a - Měsícem. Ve filmu jsem neobjevil žádnou rozvláčnost, vadilo mi na něm akorát to, že vše se odehrálo uvozeno deseti dny, kdy měl Kepler vypůjčený Galileiho dalekohled, přičemž až školometsky jsou zde ukázány všechny významné Keplerovy objevy. Od holi ponořené do vody až po Keplerovy zákony o oběhu planet kolem Slunce. Což navozuje možnost využít tohoto filmu při školní výuce. Herecké výkony lze těžko hodnotit, ale práce s kamerou i hudba byly skvělé. Ponurost záběrů možná navozovala to, co Prahu a celou Evropu čekalo v nejbližších takřka čtyřiceti letech - dlouhou nábožensky motivovanou válku. A namísto pozdního humanismu doby Rudolfovy nástup temného baroka a rekatolizace. Když se ve filmu hovořilo o tom, jak je Rudolf neschopný vlády, připadalo mi to velmi aktuální vzhledem k současné situaci v Česku. ()