Nesmrteľná komédia o ženách, ktoré už pred tristo rokmi vedeli dobre zametať s mužmi, obohatená o originálne piesne plné dynamiky. Najpopulárnejšia inscenácia 60. sezóny DJGT v diváckej ankete MOTÝĽ.
Goldoniho hra s originálnym názvom Škriepky v Chiozze dostala v preklade Ľubomíra Feldeka výstižnejší názov Čertice. Sú to totiž práve ženy s poriadne nabrúsenými jazykmi, ktoré rozvíria pokojnú atmosféru prímorskej dediny a medzi mužmi rozpútajú hotové peklo. Dynamiku hry umocňujú temperamentné piesne Andreja Kalinku a atraktívna choreografia.
Carlo Goldoni vyštudoval právo a krátky čas bol advokátom. Preto dobre rozumel ľuďom a ich vzťahom. Námety pre svoje komédie čerpal z naozajstného života. A fakt, že aj po tristo rokoch patrí k najhrávanejším autorom, dokazuje, že cez optiku humoru prenikol hlboko do ľudského vnútra.

Preklad: Ľubomír Feldek; dramaturgia: Jana Liptáková; scéna: Štefan Hudák; kostýmy: Katarína Holková; texty piesní: Martin Sarvaš; hudba: Andrej Kalinka; pohybová spolupráca: Eva Burdová; réžia: Michal Spišák

Osoby a obsadenie: Toni, majiteľ rybárskej bárky: Michal Ďuriš; Pasqua, jeho žena: Vladena Škorvagová; Lucieta, Toniho sestra: Iveta Marcineková; Beppo, Toniho brat: Richard Sanitra; Fortunato, rybár: Štefan Šafárik; Libera, jeho žena: Dana Karolová; Orsetta, Liberina sestra: Barbora Špániková; Checca, Liberina sestra: Silvia Donová a.h. / Dominika Výrostek Misárová; Vincenzo, obchodník s rybami: Radoslav Kuric; Titta-nane, mladý rybár: Ondřej Daniš; Toffolo, loďkár: Daniel Výrostek; Canocchia, mladý predavač pečenej dyne: Štefan Bartko; Isidoro a Goldoni Carlo, sudca a dramatik: Vladimír Rohoň; Súdny komisár: Ján Selecký a.h. (STV)

Johnny.ARN

Začiatok super, obsadenie super, zahraté super, len čím dlhšie to išlo, tým viac ma to iritovalo. Vždy však lepšie, ako naše ťažké drámy. 3 z 5 ()