poster

Baraka - Odysea země

 • Česko

  Baraka

 • USA

  Baraka

 • Slovensko

  Baraka: Odysea Zeme

 • Velká Británie

  Baraka

Dokumentární

USA, 1992, 96 min

Režie:

Ron Fricke

Kamera:

Ron Fricke

Střih:

David Aubrey
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (271)

 • Omnibus
  *****

  Kdybych šel na pěknejch pár let sedět a mohl si vzít do vězení přehrávač a jen tři filmy, byla by Baraka mezi nimi. Dále bych si, ze zdravotních důvodů, vzal Bože, jak hluboko jsem klesla, a pochopitelně Motýlka. Víme proč. No a tu Baraku samozřejmě proto, abych si mohl připomínat, jak je tam venku krásně a měl motivaci pořádně hrabat a pilovat :-)(12.1.2013)

 • Deever
  *

  Pěkný obrázky, ale to jsou v NG taky. Hlubší smysl mi zřejmě uniknul.(18.4.2009)

 • kika771
  *****

  Jeden z nejlepších dokumentů vůbec. Prolíná se zde vše, co se týká naší Země... příroda, kultura, náboženství, společnost a další. Ron Fricke použil velice působivě kontrasty velkoměsta a divočiny nebo klidu a spěchu, ke kterým zvolil i nádherný hudební doprovod. Tomuto filmu není co vytknout...(20.4.2011)

 • mi-ib
  ****

  Čekal jsem, že s filmem bez jediného kloudného slova budu mít velkej problém. Je asi dobře si přečíst před jeho zhlédnutím obsah a pár komentářů, aby člověk věděl, do čeho jde. I já jsem tak udělal. Jde opravdu o jakési zamyšlení... ale nad čím? To je asi ta síla tohoto snímku. Díky nulovému komentáři, si z něj každý může vzít co chce. Já bych řekl, že jde o zamyšlení na lidstvem a jeho pozicí na světě, ale co tím chtěl básník řící a zda skutečně chtěl docílit něčeho konkrétního, nevím. A pátrat po tom nebudu. Jak jsem již psal, ať si z toho vezme každý, co chce.(1.3.2012)

 • Franc1s
  ****

  Včera SAMSARA, tak teď jasně následuje Baraka. Opět v tomhle dokumentu není potřeba slov. Za hypnotizující hudby jsou vidět obrazy a výjevy ze světa, zobrazující umění, náboženství, krásné panorama přírody, ale i ty hnusy společnosti, hlavně že jsme moderní a vyspělí... Odpudivě hektický život ve velkoměstech, kde se člověk nesmí zastavit, jinak ho ostatní semelou. Děkuju, za to že žiju v malé vesnici a nemusím do Mekky nebo na skládku hledat jídlo. Tyto dokumenty by se měly pouštět povinně ve školách. Krásné, ale drsné zároveň...9/10(14.1.2013)

 • Drom
  *****

  Tahle koláž dramatických příběhů krásy naší planety je balzám na duši. Nádherné to pohyblivé obrázky, milé i syrové, žhavé i mrazivé. Příroda, člověk, jejich kontrasty, boje i symbióza. Podivná zákoutí, lidská mraveniště. Vše jak malované, z kouzelného klobouku vypadnuvší, podpořené některými úžasnými hudebními motivy a tolik moc vyzařující energie. Možná namítnete, že zápletka je nějaká mdlá, postav přespříliš a milostá linka chybí, ale v případě tak nádherné kamery i scén to je opravdu úplně jedno. Tyhle výjevy z našeho světa jsou lék a vzpruha, neuvěřitelně silný zážitek. Baraku na vás, vy vyznavači nafetovaný animace!(21.12.2013)

 • cyright
  *****

  Baraka dýchá, pak se trochu dusí a pak zase volně dýchá. Účelem Baraky je, abychom jí pocítili nejen na plátně, nýbrž i v životě. A hudba Michaela Stearnse je vskutku éterická, geniální, nadsamsarická. Glassova hudba z KOYAANISQATSI by zde působila jako slon v porcelánu. A vůbec - srovnání s KOYAANISQATSI naprosto neobstojí, neboť Baraka má zcela jiné posleství - zachytit nezachytitelné. A pokud je člověk připraven vnímat, dostane plnou dávku. Pokud ne, uvidí jen zajímavě zhudebněný dokument.(19.8.2007)

 • Gardenboy
  ****

  Nádherné obrazy prírody striedané obrazmi mesta a civilizácie vykradnutými z Koyaanisqatsi a powaqatsi, nádherná hudba, nádherná rozpohybovaná kamera, ktorá niektoré menšie nedostatky dostatoćne zakrýva. na jednej strane efektná báseň s výpovednou hodnotou bez slov, ktorú môže závidieť ktorýkoľvek hovorený dokument, na druhej strane preťahované zábery aby sa splnili limit 1,5 hodiny (nestačilo by 75 minut?) ... Dostane to 4*(30.12.2007)

 • Louie
  ****

  Příjemný zážitek. A to kolikrát stačí...(28.8.2008)

 • vandr
  *****

  Naprostý klenot dokumentárního filmu. Kdo neviděl nechť svojí chybu napraví(6.9.2008)

 • maddictive
  *****

  Obrazově nádherné a dechberoucí, trochu méně naléhavé než Reggiovo Koyaanisquatsi, kde ale hraje velkou roli také Glassova stresující hudba a celkové tempo je rychlejší a chaotičtější než u Baraky, která na mě působila dost meditativním dojmem...až na záběry z koncentračního tábora, kdy mi příjemný meditační úsměv začal tuhnout na rtech.(8.9.2008)

 • Black-star
  *****

  Jedním slovem wow. Od začátku až dokonce jsem nemohla odtrhnout oči. Perfektní záběry, zachycující krajinu, přirodu a zvířeta, lidi, kulturu, styl života. A to s jedním dechem, vzájemnou podobnost ale i rozdílnost. Dokonale podbarvené a ještě vypíchnuté hudbou... Prostě nádhera. Nikdy sem si nemyslela že mě uchvátí dokument bez komentáře a odborného výkladu. Ale v tomto snímku je záměr a všechno naprosto jasné a přesto zbývá dost prostoru aby si v tom člověk našel to svoje.... Stopáž je příjemné a naprosto dostatačující délky... dávám 93%(25.10.2009)

 • Stíba
  *****

  Úchvatný průrež lidskou pestrostí vyobrazený v krásném ale i drsně laděném odlesku. Dlouhé záběry do lidské tváře, zrychlené scény světových městských tepen, rituály, záběry krajin. Krystalicky čistá instantní dávka rozmanitosti naší planety doprovázená poklidnout meditační hudbou bez jediného slova.(21.8.2013)

 • kratina
  *****

  Úchvatné a podmanivé, to samozřejmě. Snad jen malé zamyšlení. Kolik podobných nádherných obrazů, nad kterými se v Barace člověk dojímá, jindy v každodenním životě mlčky a bez povšimnutí míjí, zcela ponořen do svých starostí...? Vyjděte někdy v noci z domu ven, na zahradu, a v tichém úžasu chvíli pozorujte mraky, líně plující temnou oblohou, jen na okrajích ozářené svitem měsíce, který se za nimi ukrývá... Všechno je zázrak, když máte oči otevřené a dokážete se na chvíli zastavit.(27.9.2013)

 • Railman
  ***

  Slabá kopie Qatsi trilogie. Zvlášť hudba je dost nemastná.(31.7.2005)

 • xdutchx
  ***

  Spousty povrchních pohledů. Asociuje mi zoo.(24.2.2008)

 • Tanner
  ****

  Je to krásné, ale qatsi se mi líbí vce. Hlavně kvůli hudební složce, která mi tady připadala dost nevýrazná (Glasse zkrátka můžu). Navíc tu chybí výraznější proměny rytmu (až na sekvenci z města), takže to může místy nudit. Obsahová stránka je závislá na tom, jak si ji ten který divák vyloží, nicméně očas jsem nabýval dojmu, že je to až moc prvoplánové - krásná příroda (a s ní v harmonii žijící zvířata a duchovně založení lidé lidé v tradičních společnostech) a proti tomu masová, absurdně vyhlížející a bezcitná moderní společnost. Ne že by na tom něco nebylo, ale snad by nezaškodila menší míra (zde obrazové) demagogie. Ale přes to všechno pořád platí, že je ten film krásný.(7.10.2008)

 • hero_bk
  ****

  Nudných pasáží je více než dost, aby ty působivé mohly vyčnívat. Možná je to celé ale jen subjektivní dojem způsobený touto přenádhernou skladbou http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xpMNXEY_tio . Prostě nemůžu dát míň než 4, i když jsem se dost nudil, i když vím, že tím shazuju tvůrce filmů o něčem a i když brzo zapomenu, že jsem kdy tento film viděl.(14.11.2012)

 • Inozuka
  ***

  Nějak mě to nechytlo. Ne, že by Baraka vizuálně nebyla zajímavá, ale dost mě deptala a uspávala Stearnsova hudba. Párkrát jsem usnul a musel přetočit zpátky. Možná by bylo lepší pustit si s nějakým jiným soundtrackem. A také mi tam trochu víc chyběla nějaká konfrontace, víc dynamiky, možná i víc hnusu. Nicméně, uznávám, že některé záběry jsou dechberoucí.(30.10.2016)

 • papaguy
  *****

  Pro mě svého času zásadní snímek, který ustanovil svůj vlastní žánr dokumentu "člověk / příroda / civilizace / soundtrack". A nastavil laťku hodně vysoko. Skladba audio a vizuální složky je propojena dokonale a soundtrack patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy ve filmové hudbě vytvořeno. Rovněž oceňuji, že autoři jen nechali volně plynout obrazy a nechali už na divákovi, aby si vytvořil svůj vlastní názor. Tedy naprostý opak výrazně aktivistického triptychu xxx-qqatsi, kde se podstatně více tlačí na pilu.(23.6.2017)

 • pepino
  *****

  Přesně jak napsal Pomo, nádherná obrazová a zvuková báseň která snese srovnání snad jen s qatsi trilogií. Bohužel ale kvalit této trilogie nedosahuje ani náhodou.(27.6.2006)