Baraka - Odysea země

USA, 1992, 96 min

Ron Fricke

Ron Fricke

David Aubrey

Kdybych šel na pěknejch pár let sedět a mohl si vzít do vězení přehrávač a jen tři filmy, byla by Baraka mezi nimi. Dále bych si, ze zdravotních důvodů, vzal Bože, jak hluboko jsem klesla, a pochopitelně Motýlka. Víme proč. No a tu Baraku samozřejmě proto, abych si mohl připomínat, jak je tam venku krásně a měl motivaci pořádně hrabat a pilovat :-)(12.1.2013)

• Deever

Pěkný obrázky, ale to jsou v NG taky. Hlubší smysl mi zřejmě uniknul.(18.4.2009)

Jeden z nejlepších dokumentů vůbec. Prolíná se zde vše, co se týká naší Země... příroda, kultura, náboženství, společnost a další. Ron Fricke použil velice působivě kontrasty velkoměsta a divočiny nebo klidu a spěchu, ke kterým zvolil i nádherný hudební doprovod. Tomuto filmu není co vytknout...(20.4.2011)

Čekal jsem, že s filmem bez jediného kloudného slova budu mít velkej problém. Je asi dobře si přečíst před jeho zhlédnutím obsah a pár komentářů, aby člověk věděl, do čeho jde. I já jsem tak udělal. Jde opravdu o jakési zamyšlení... ale nad čím? To je asi ta síla tohoto snímku. Díky nulovému komentáři, si z něj každý může vzít co chce. Já bych řekl, že jde o zamyšlení na lidstvem a jeho pozicí na světě, ale co tím chtěl básník řící a zda skutečně chtěl docílit něčeho konkrétního, nevím. A pátrat po tom nebudu. Jak jsem již psal, ať si z toho vezme každý, co chce.(1.3.2012)

Včera SAMSARA, tak teď jasně následuje Baraka. Opět v tomhle dokumentu není potřeba slov. Za hypnotizující hudby jsou vidět obrazy a výjevy ze světa, zobrazující umění, náboženství, krásné panorama přírody, ale i ty hnusy společnosti, hlavně že jsme moderní a vyspělí... Odpudivě hektický život ve velkoměstech, kde se člověk nesmí zastavit, jinak ho ostatní semelou. Děkuju, za to že žiju v malé vesnici a nemusím do Mekky nebo na skládku hledat jídlo. Tyto dokumenty by se měly pouštět povinně ve školách. Krásné, ale drsné zároveň...9/10(14.1.2013)

Tahle koláž dramatických příběhů krásy naší planety je balzám na duši. Nádherné to pohyblivé obrázky, milé i syrové, žhavé i mrazivé. Příroda, člověk, jejich kontrasty, boje i symbióza. Podivná zákoutí, lidská mraveniště. Vše jak malované, z kouzelného klobouku vypadnuvší, podpořené některými úžasnými hudebními motivy a tolik moc vyzařující energie. Možná namítnete, že zápletka je nějaká mdlá, postav přespříliš a milostá linka chybí, ale v případě tak nádherné kamery i scén to je opravdu úplně jedno. Tyhle výjevy z našeho světa jsou lék a vzpruha, neuvěřitelně silný zážitek. Baraku na vás, vy vyznavači nafetovaný animace!(21.12.2013)

Baraka dýchá, pak se trochu dusí a pak zase volně dýchá. Účelem Baraky je, abychom jí pocítili nejen na plátně, nýbrž i v životě. A hudba Michaela Stearnse je vskutku éterická, geniální, nadsamsarická. Glassova hudba z KOYAANISQATSI by zde působila jako slon v porcelánu. A vůbec - srovnání s KOYAANISQATSI naprosto neobstojí, neboť Baraka má zcela jiné posleství - zachytit nezachytitelné. A pokud je člověk připraven vnímat, dostane plnou dávku. Pokud ne, uvidí jen zajímavě zhudebněný dokument.(19.8.2007)

Nádherné obrazy prírody striedané obrazmi mesta a civilizácie vykradnutými z Koyaanisqatsi a powaqatsi, nádherná hudba, nádherná rozpohybovaná kamera, ktorá niektoré menšie nedostatky dostatoćne zakrýva. na jednej strane efektná báseň s výpovednou hodnotou bez slov, ktorú môže závidieť ktorýkoľvek hovorený dokument, na druhej strane preťahované zábery aby sa splnili limit 1,5 hodiny (nestačilo by 75 minut?) ... Dostane to 4*(30.12.2007)

Příjemný zážitek. A to kolikrát stačí...(28.8.2008)

Naprostý klenot dokumentárního filmu. Kdo neviděl nechť svojí chybu napraví(6.9.2008)

Obrazově nádherné a dechberoucí, trochu méně naléhavé než Reggiovo Koyaanisquatsi, kde ale hraje velkou roli také Glassova stresující hudba a celkové tempo je rychlejší a chaotičtější než u Baraky, která na mě působila dost meditativním dojmem...až na záběry z koncentračního tábora, kdy mi příjemný meditační úsměv začal tuhnout na rtech.(8.9.2008)

Jedním slovem wow. Od začátku až dokonce jsem nemohla odtrhnout oči. Perfektní záběry, zachycující krajinu, přirodu a zvířeta, lidi, kulturu, styl života. A to s jedním dechem, vzájemnou podobnost ale i rozdílnost. Dokonale podbarvené a ještě vypíchnuté hudbou... Prostě nádhera. Nikdy sem si nemyslela že mě uchvátí dokument bez komentáře a odborného výkladu. Ale v tomto snímku je záměr a všechno naprosto jasné a přesto zbývá dost prostoru aby si v tom člověk našel to svoje.... Stopáž je příjemné a naprosto dostatačující délky... dávám 93%(25.10.2009)

Úchvatný průrež lidskou pestrostí vyobrazený v krásném ale i drsně laděném odlesku. Dlouhé záběry do lidské tváře, zrychlené scény světových městských tepen, rituály, záběry krajin. Krystalicky čistá instantní dávka rozmanitosti naší planety doprovázená poklidnout meditační hudbou bez jediného slova.(21.8.2013)

Úchvatné a podmanivé, to samozřejmě. Snad jen malé zamyšlení. Kolik podobných nádherných obrazů, nad kterými se v Barace člověk dojímá, jindy v každodenním životě mlčky a bez povšimnutí míjí, zcela ponořen do svých starostí...? Vyjděte někdy v noci z domu ven, na zahradu, a v tichém úžasu chvíli pozorujte mraky, líně plující temnou oblohou, jen na okrajích ozářené svitem měsíce, který se za nimi ukrývá... Všechno je zázrak, když máte oči otevřené a dokážete se na chvíli zastavit.(27.9.2013)

Slabá kopie Qatsi trilogie. Zvlášť hudba je dost nemastná.(31.7.2005)

Spousty povrchních pohledů. Asociuje mi zoo.(24.2.2008)

Je to krásné, ale qatsi se mi líbí vce. Hlavně kvůli hudební složce, která mi tady připadala dost nevýrazná (Glasse zkrátka můžu). Navíc tu chybí výraznější proměny rytmu (až na sekvenci z města), takže to může místy nudit. Obsahová stránka je závislá na tom, jak si ji ten který divák vyloží, nicméně očas jsem nabýval dojmu, že je to až moc prvoplánové - krásná příroda (a s ní v harmonii žijící zvířata a duchovně založení lidé lidé v tradičních společnostech) a proti tomu masová, absurdně vyhlížející a bezcitná moderní společnost. Ne že by na tom něco nebylo, ale snad by nezaškodila menší míra (zde obrazové) demagogie. Ale přes to všechno pořád platí, že je ten film krásný.(7.10.2008)

Nudných pasáží je více než dost, aby ty působivé mohly vyčnívat. Možná je to celé ale jen subjektivní dojem způsobený touto přenádhernou skladbou http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xpMNXEY_tio . Prostě nemůžu dát míň než 4, i když jsem se dost nudil, i když vím, že tím shazuju tvůrce filmů o něčem a i když brzo zapomenu, že jsem kdy tento film viděl.(14.11.2012)

Nějak mě to nechytlo. Ne, že by Baraka vizuálně nebyla zajímavá, ale dost mě deptala a uspávala Stearnsova hudba. Párkrát jsem usnul a musel přetočit zpátky. Možná by bylo lepší pustit si s nějakým jiným soundtrackem. A také mi tam trochu víc chyběla nějaká konfrontace, víc dynamiky, možná i víc hnusu. Nicméně, uznávám, že některé záběry jsou dechberoucí.(30.10.2016)

Pro mě svého času zásadní snímek, který ustanovil svůj vlastní žánr dokumentu "člověk / příroda / civilizace / soundtrack". A nastavil laťku hodně vysoko. Skladba audio a vizuální složky je propojena dokonale a soundtrack patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy ve filmové hudbě vytvořeno. Rovněž oceňuji, že autoři jen nechali volně plynout obrazy a nechali už na divákovi, aby si vytvořil svůj vlastní názor. Tedy naprostý opak výrazně aktivistického triptychu xxx-qqatsi, kde se podstatně více tlačí na pilu.(23.6.2017)

Přesně jak napsal Pomo, nádherná obrazová a zvuková báseň která snese srovnání snad jen s qatsi trilogií. Bohužel ale kvalit této trilogie nedosahuje ani náhodou.(27.6.2006)