Baraka - Odysea země

USA, 1992, 96 min

Ron Fricke

Ron Fricke

David Aubrey

Kdybych šel na pěknejch pár let sedět a mohl si vzít do vězení přehrávač a jen tři filmy, byla by Baraka mezi nimi. Dále bych si, ze zdravotních důvodů, vzal Bože, jak hluboko jsem klesla, a pochopitelně Motýlka. Víme proč. No a tu Baraku samozřejmě proto, abych si mohl připomínat, jak je tam venku krásně a měl motivaci pořádně hrabat a pilovat :-)(12.1.2013)

to sme to dopadli...(26.10.2007)

Raz som sa na tento film dostala omylom ako dieťa... A bola som tak strašne zdeptaná... Ale mám z toho filmu obrovský zážitok a úchvatná hudba... Po opätovnom zhliadnutí mením svoje hodnotenie... Začiatok veľmi pomalý, potom príde časť, kde príroda, ľudia a tvory vytvárajú scénický tanec v realite (perfektná časť) a koniec je zase taký... veľa porovnaní, veľa čierno-bieleho... Chýba mi tam miestami sivá...(25.2.2009)

Nelze se ubránit srovnání se Reggiovou quattsi trilogií a díky tomu se odhaluje, jak moc je Baraka jen sledem krásných obrázků, podbarvených hezkou hudbou.(11.8.2009)

Pokud trochu přemýšlíte o všem co nás obklopuje tak tenhle film Vás nesmí minout. Není třeba moc dodávat, stačí se jenom unášet pohledy na naši zemi.(6.1.2010)

já nevím, nápad je to Godfreye Reggia, ale tohle je lépe provedné, imho... moc me nebraly pribehy z prirody, spise zrychlene zabery mesta, ci mesity muslimu... velmi inspirativni(8.2.2007)

Hezké záběry podbarvenou úžasnou hudbou (aby ne, když ji dělala Lisa Gerrard, nebo i skladby přímo z Dead Can Dance). Na druhou stranu mě velmi mrzelo, že nikde není uvedena, kde jsou jednotlivé fragmenty natáčeny. Zrychlené záběry z tepu velkoměst, případně manufaktur byly jedním slovem úchvatné a trochu mě sklamalo, že nebyly delší - přecijen záběry na přírodu jsou vidět leckde. Ikdyž některé scény jsou i tak dost zajímavé (zaujal mě například tanec s nataženými ruky (či jak to nazvat) jakéhosi kmene).(19.10.2009)

• latvar

Hodně nudný a nezáživný dokument. Co nám tím chtěl režisér říct? Nechápu umístění v Top 300, je to víc než podprůměrný film, který rychle mažu z paměti Pc a s jistotou si ho už nikdy nepustím. 25%(21.12.2011)

Symfonie planety Země se všemi jejími krásami a hrůzami bez jediného proneseného slova. Je na každém, co si z toho odnese. Měli bychom si jí vážit a opatrovat ji.(25.12.2014)

Hodina a půl světa bez příkras. Obzvlášť intenzivní jsou záběry na skládce a v Osvětimi. OST je vybráno tak, že muzika bez obrazové části by nefungovala tak, jak má. A vice versa.(1.1.2008)

Nikoli oslava Země a lidstva, ale oslava schématu. Autory očividě fascinují schémata... to je patrné v zařazení pouze takové lidské činnosti, která vychází z nějakých schémat, po úvodu věnovanému výhradně přírodním krásám vytvořených na základě schématických přírodních zákonů. Na lidstvu je ale fascinující oproti přírodě právě schopnost se od těchto schémat oprostit, a dokázat tak vytvořit nevídané věci. Tento názor se mnou ale zřejmě autoři nesdílí. Film byl sice celkově vzato krásný, ale na můj vkus trochu moc protilidský. Zdálo se mi, že jediné ukázky lidské civilizace byly negativního rázu... jako podívejme se, co hnusného děláme přírodě a co hnusného si děláme sami sobě navzájem. A vše samozřejmě bylo vždy velmi "vkusně" zakončeno pohledem do smutné tváře indiána či na asijského mnicha uprostřed tiché a osamocené meditace. Na filmu přesto velmi oceňuji jednu věc (na rozdíl od jemu podobných následovníků). A to je přítomnost myšlenky. Ano, toto opravdu o něčem je... minimálně o tom, že příroda je nevinná a úžasná a my jsme strašné svině :-)(22.1.2011)

Scenérie s podmanivou hudbou, pri ktorých ma bolelo srdce.Niekedy z krásy, inokedy z odpudivosti.Ukážky panenskej prírody vs. veľkomesta, náboženstiev, rás, krajín, dejepisných mement a pod.Ďalší skvelý poetický dokument v štýle ,, -quatsi ,,, ktorý rozpráva obrazmi a hudbou.(1.2.2011)

Z dětství mám z dokumentu zafixované hlavně časosběry z New Yorku a taneční rituál v úvodu... Co napsat, Baraka je dokument, ve kterém si musí každý dopsat své vlastní titulky. Je však tak dobře natočená, a scény vypráví situace tak dokonale, že těch vlastních titulků není potřeba zas tak moc.. Jako dokument o zemi by jsme to klidně mohli poslat do vesmíru..(28.11.2012)

Atmosférické, vizuálně ohromující, skoro až meditativní zážitek... 100%(9.3.2013)

Proc si chvili nedoprat slast meditace pomoci tohoto nadherneho filmu. Skvostna hudba a atmosfera k caji.(4.6.2014)

Když moje volba padla na Baraku dávala jsem jí pár minut, než mě pozorování různorodých výjevů z celé planety přestane bavit. Jenže ani nevím, jak se to stalo, ale já jsem to fakt dokoukala. Všechny scény byly opravdu zajímavé, navíc by mě z hlediska vizuálního zpracování ani nenapadlo, že se jedná o snímek z roku 92. Mám jedinou výtku, představovala bych si větší rozrůzněnost znázorněných oblastí, přeci jen se ve většině případů jedná o státy, kterou jsou dnes notoricky známé (Japonsko, Bali, Keňa atp.).(6.11.2017)

Mimořádná podívaná s nádherným hudebním doprovodem.(26.1.2019)

Nádhera obrazom i zvukom - podmanivý film.(15.9.2003)

Viděl sem to na filmovým maratonu a od té doby mi trochu dělá problémy jíst kuřecí maso!(5.12.2007)

Pro někoho nudné, pro druhého fascinující. Dokument s krásnými záběry a podmanivou hudbou. Nikdy nezapomenu na část, která ukazuje lidi žíjící na skládce, bezdomovce na ulici a prostitutky stojící před nevěstincem a jejich neštastné oči. Kolik krásy a také utrpení je na světě....(12.4.2010)

Obrazovo dokonalé dielo dotvárané údernou hudbou. Jednotlivé scény na seba nadväzujú rovnako ako v živote a vytvárajú ucelený obraz prepojeného sveta, kde akoby celá planéta mala kolektívne vedomie. Možno je všetko ukázané otvorene, ale o to viac času človek má, aby si jednotlivé prepojenia uvedomil a zamyslel sa nad nimi. Baraka sa slovami naozaj opísať nedá, na pochopenie všetkého sa treba ponoriť do sveta, sveta, ktorý začína aj končí zatmením Slnka.(16.5.2010)