Baraka - Odysea země

USA, 1992, 96 min

Ron Fricke

Ron Fricke

David Aubrey

Obrazovo dokonalé dielo dotvárané údernou hudbou. Jednotlivé scény na seba nadväzujú rovnako ako v živote a vytvárajú ucelený obraz prepojeného sveta, kde akoby celá planéta mala kolektívne vedomie. Možno je všetko ukázané otvorene, ale o to viac času človek má, aby si jednotlivé prepojenia uvedomil a zamyslel sa nad nimi. Baraka sa slovami naozaj opísať nedá, na pochopenie všetkého sa treba ponoriť do sveta, sveta, ktorý začína aj končí zatmením Slnka.(16.5.2010)

Je to jako kdyžsi pustíte nějaký dokument, vypnete zvuk a pustíte si k tomu cdčko s relaxační hudbou. Měl jsem problém udržet při sledování pozornost a myšlenky mi stále někam ubíhaly, to se mi při KOYAANISQATSI nestávalo. (14.2.2005)(14.2.2005)

Nevim ale tento dokument me prilis nebavil narozdil od treba naboqatsi (nebo jak se to pise) al faktem je ze zabery jsou to pekne... Jen proste mi to pride po case nuda :) Mozna v kine bych se bavil lip...(14.11.2005)

Pocitovo jednoznačne jedna z najsilnejších vecí ktoré som kedy videl!(24.9.2006)

Luxusní obrazová podívaná, která uteče strašně rychle. Což je s podivem, protože se tam nevysloví jedinné slovo. Nádherné záběry, z kterých vyčtete o planetě hodně.(6.11.2008)

Komu běhá mráz po zádech při pohledu na úchvatná místa na Zemi, kam se asi v životě nepodívá, bude velmi spokojen.(7.9.2010)

Uchvatne zabery nekolika casti planety zeme, ktera na jednu stranu dokaze byt krasna a na druhou z casti nasi vinou pekna mrcha. 90%(24.11.2010)

Fantastický zážitek. Doporučuji všem.(20.4.2011)

Většinou zajímavé, často famózní, ojediněle interpretačně chudé. Koyaanisqatsi získala rovnocenného soupeře, kterého ale přeci jen dokázala těsně porazit, jelikož působí ucelenějším a vyváženějším dojmem. Po audiovizuální stránce je však Baraka podobně brilantní. Doporučuji k projekci v dobrém psychickém rozpoložení. 80%(21.7.2011)

O mnoho lepší než dokumenty podobného ražení. Pěkná hudba i scenérie nepotřebují slova.(15.9.2011)

Audiovizuální klenot, který mě naprosto odzbrojil. Meditativní masáž pro všechny smysly vyprávějící o životě na Zemi a vše co se ho týká. A samozřejmě kritický pohled na moderní společnost. Vykořisťování, ničení přírody, urbanizace, lidé v továrnách, jako zautomatizovaní roboti. A po té zase nádherný, vesmírný klid.(23.6.2012)

Najkrajšie pohladenie pre oči aj uši.(17.4.2006)

Obrazově i hudebně okouzlující. Vyklidňující snímek.(21.10.2006)

• kukentipla

Co já NATO? Kdyby pejsek a kočička vařili dort z hezkých záběrů modré planety, vznikla by Baraka. Splácanec všeho, který je o ničem. V půlce jsem se sebral a vyměnil kino za pivo. Byla to správná volba.(18.1.2008)

Jednoduše dechberoucí zážitek... Obrazy, které Vám dávají pocity štěstí, krásy, děsu, bídy a zase krásy...(7.8.2011)

Jako dokument (takového typu pro mě první) je to, abych tak řekl, dost těžko uchopitelné a hodnotitelné... Plyne pomalu, svým vlastním tempem, zanechává dojmy, nenásilně, zvědavýma očima, jakoby pohledem někoho, kdo je na světě cizí, kdo sem nepatří a přitom je tím světem uhranutý. Vyjadřuje se svým zvláštním způsobem, kterému jsem ne vždy úplně rozuměl, zobrazuje toho tolik a já si přitom říkal, proč zrovna tohle a proč zrovna takhle... No, je asi pravda, že nějaký komentář nebo titulky by ve filmu působily rušivě, přesto mi občas scházely, když jsem se chtěl dozvědět, co mně neznámého daný záběr dokumentuje a na jakém je to vlastně místě. Jsem už na to u dokumentů zvyklý, komentovaná projekce by pro mě proto byla ideální. Jenže Baraka zkrátka není dokument informující ani vzdělávací, mnohem spíš takový meditativní, reflexivní, "impresionistický"...(30.8.2011)

Umělecký dokument beze slov, kterých zde ani není třeba. Prim zde hraje vizuální stránka a stylový zvukový doprovod, který se k filmu skvěle hodí. Verdikt: 4* a 80 %.(8.5.2012)

Jeden z mých oblíbených dokumentárních filmů. Slovo ´baraka´existuje v několika jazycích a znamená něco jako ´požehnání´. Celý film je beze slov, i bez kometáře. Není v něm hlavní postava. Scény zachytávají životní situace lidí na různých místech světa. Záběry na tváře mužů, žen a dětí se střídají s impozantními záběry na přírodu. Záběry jsou dlouhé a střídají se náhle. Hudba, která podkresluje film, je netypická. V kompozicích je slyšet nástroje z celého světa v nezvyklých kombinacích, ale společně vytvářejí harmonii, stejně jako mozaika záběrů.(19.3.2014)

• Duch217

Myslím, že toto je ten případ filmu, kdy forma zkazí celý zážitek. Podobné záběry už každý někdy viděl a pokud u nich není komentář, nebo alespoň nějaké popisky míst, na které koukáme, stává se z toho obrovská nuda. Ačkoli asi není lehké pomocí montáže vyjádřit jisté sdělení, stejně bych ho raději dostal přímo a ne pomocí "obrazové básně".(7.3.2017)

Tady se snad ani nedá mluvit o filmu ani o dokumentu. Užasná hudba - zejména Dead Can Dance. A Fricke je prostě fajnšmekr, kterej rád ukazuje co s kamerou dovede - viz sekvence pohybu kamery proti stromu na noční obloze. Na polici mi leži vedle Stalkera - myslím si že oprávněně.(10.1.2003)