Baraka - Odysea země

USA, 1992, 96 min

Ron Fricke

Ron Fricke

David Aubrey

Kdybych šel na pěknejch pár let sedět a mohl si vzít do vězení přehrávač a jen tři filmy, byla by Baraka mezi nimi. Dále bych si, ze zdravotních důvodů, vzal Bože, jak hluboko jsem klesla, a pochopitelně Motýlka. Víme proč. No a tu Baraku samozřejmě proto, abych si mohl připomínat, jak je tam venku krásně a měl motivaci pořádně hrabat a pilovat :-)(12.1.2013)

Film mě vyhazoval z atmosféry tím, že se snažil dávat nějaký význam, jako sled krásných obrázků ovšem funguje fantasticky.(7.4.2009)

Zase jeden z mála filmů kdy forma předčí obsah, a je to škoda. Dívalo se na to opravdu hezky ale chyběla mně tam jakási pospolitost nebo snad návaznost. Prvotní krásné audiovizuální rozčarování přešlo do pomalu se nudícího utlumení bez možnosti hlouběji se zamyslet nad jednotlivými záběry.(6.11.2010)

Epický, žádný lepší slově mě nenapadá. Cit pro perspektivu, kterou předvedli tvůrci v Barace, by se dala označit snad za nepřekonatelnou. Obrazová genialita v čiré formě.(22.1.2013)

• Jůchů

Dokumentární filmy mám ráda zvláště o přírodě. V tomto filmu se mi vice libily sceny z mesta. Nejvice mne na tomto filmu vadilo, ze je bez komentare a nevim kde je to natacene a ruzne zajimavosti. Jen pekne obrazky nestaci ke kvalitnimu filmu!(11.9.2013)

Baraka je poutavá obrazová podívaná. Ron Fricke dokonale ovládá obrazovou komposici, řadí záběry do sledu, který dává smysl a velice nenuceně a přesto naléhavě před nás klade ty nejprostší otázky, aniž by se podbízel jakoukoli odpovědí. Samotný film by byl však pouhou polovinou toho, čím je, kdyby pro něj nesložil hudbu zcela ultimátně nejmysteriosnější hudebník Michael Stearns.(11.1.2014)

• Wawer

Hezké záběry. A dál? Dokážu si představit, že tento film někoho uspokojí, mě ale ne. Úplně tomu chybí kompozice, asi proto mě to bavilo asi tak první deset minut.(12.7.2016)

Zajímavý dokumentární film, který vás táhne od harmonie s přírodou, přes krásu přírody, mraveniště velkoměst, unavenou společnost, chudobu, následky válek na Zemi až po víru, která může svět změnit opět v něco krásného. Dokument beze slov, který se bez nich obejde.(15.2.2005)

Nádherná a poetická koláž záběrů propracovaná do nejmenších detailů... ovšem po určité době začne nudit --- 80%(10.11.2006)

Až na pár skutečně úchvatných záběrů(např. zrychlené mraky nebo buddhistické modlitby) nenabízí z mého pohledu Baraka něco úžasného. Je to docela realistické zachycení světa, nicméně mám pocit, že by to přece jen šlo udělat i zajímavěji. Sekvence z velkoměsta je možná zbytečně moc dlouhá a její smysl je jasný již po pár sekundách. Již zmiňovanou trilogii jsem zatím neviděl, ale očekávám od toho přece jen trochu víc:)V podstatě souhlas s Djkoma. Každopádně zajímavý projekt.(14.2.2007)

Neskutočná haluška!Krásné,dokonalé proste paráda!Ako milovník krásnej prírody a určité pochopenie pre krásu mám nemám ani námietky!(24.2.2009)

Aby sa vytvoril dobrý film na zamyslenie a pokochanie, stačí len výborná kamera s výbornou hudbou a kľudne môžeme vypustiť dialógy!(31.3.2009)

Ako zvykne byť pri podobných dokumentoch tradíciou, i Baraka je pestrý dokument plný umeleckých záberov a nádherných obrázkov ktoré idu v slede s sktývajú veľa ukrytých významov. Za zmienku stoji i hudba ktorá krásne dotvára atmosféru ale vytknem jedno, po 92min. to bola dosť nuda sledovať.(5.12.2009)

Změť různých záběrů Země bez jediného komentáře, při kterých se v člověku (přinejmenším ve mně) vystřídají všemožné pocity. Od fascinace přírodou, různými kulturami a historií, po smutek z toho, jak se k přírodě, ale i k sobě navzájem, chováme a v jakých podmínkách mnoho lidí žije. V podstatě to neukáže nic nového, ale není špatné si jednou za čas připomenout, jak krásná a různorodá Země je, ale i jak drsný život na ni může být (a jak dobře se v té naši malé zemičce vlastně máme). Pořádná kvalita, kino, projektor nebo alespoň velká televize výhodou.(16.12.2012)

Dokument který slova nepotřebuje..diváka chytne a už nepustí. Doporučuji!(28.3.2013)

Pamatuji si,že jsem poprvé tenhle film viděl na střední škole na školním představení.Tenkrát mi tolik neoslovil,přece jen v té době měl člověk trochu jiné priority(třeba jak utéct z kina a jít někam na pivo).Nedávno jsem měl možnost film vidět znovu a musím uznat,že je to opravdu obrazová poezie.(12.4.2013)

Film je síce vyše 20 rokov starý, ale je to úplná pastva pre oči.(7.3.2015)

Baraka je pro mne zvláštním počinem a upřímně mi moc nesedla. Popravdě vlastně ani nevím, co tímto dílem chtěl básník říci. Zpočátku sledujeme krásné záběry, které lze pojmout například jako meditaci před spaním, avšak přibližně v polovině filmu (pokud lze Baraku považovat za film) začínají převládat různé více či méně depresivní výjevy, které se mi nelíbily ani za mák. Po zhlédnutí Baraky jsem značně rozladěn a jsem tímto dílem zklamán. 55%(24.4.2019)

Pastva pre oči aj pre uši..(1.4.2009)

Skvělý dokument s podmanivou hudbou, která chytne a nepustí. Tento dokument by mohl být nazýván uměleckým dílem. Kdyby to šlo, tak by měl být vystaven někde v galerii. Perfektně sestříhané, všechny scenérie jak kdyby do sebe zapadaly a opravdu k sobě patřily. Nemá žádné dialogy, nemá v podstatě žádný dej a přesto je úžasná. To je Baraka. Dokonalost. Dokonale vytvořený obraz naší planety. V dobrém i ve špatném...(15.2.2011)

Tento film je jedno velké filozofické dílo. Jestli se u filmu někdo nudil, tak to je právě to, že nepochopil hloubku filmu. Filozofického srovnání světa - východní a západní svět, historie a současnost, lidská civilizace a příroda, svět primitivních lidí a moderní civilizace...srovnání je tam mnohem víc, záleží na každém, na co se bude soustředit. Skutečně, tento film obsahuje zamyšlení nad celým naším světem. Ale i bez této myšlenky je to úchvatný dokument o krásách světa a zapomenutých končinách. Úžasné záběry berou dech a nádherná hudba, kterou je vše podbarveno, dolaďuje celý film k dokonalosti. Rozhodně je to film, který nebude zapomenut ani za sto let, ačkoliv ne každý pochopí jeho smysl a bude ho vyhledávat. Skutečně se tu nemluví ani slovo, ale nejen, že tu není potřeba slov, ale jsou přímo nežádoucí, protože takto si každý může udělat svůj nerušený názor a přemýšlet o filmu bez kohokoliv, kdo by ho provázel za ručičku, jak jsme na to dnes všude zvyklí.(9.12.2014)