poster

Chronos

Krátkometrážní / Dokumentární / IMAX

1985, 40 min

Režie:

Ron Fricke

Kamera:

Ron Fricke
 • okkac
  *****

  Nádherná výprava časem od starověkého Egypta, Řecka a Říma, přes středověk až k dnešní moderní uspěchané době podpořené hypnotickou hudbou. Záběry na tiché, klidné a osamocené památky v úvodu, které vypovídají o svoji slávě zaujmou trochu více, než zrychlené lidské hemžení.(25.2.2010)

 • Marek1991
  ***

  Film, ktorý si tak plynul kade tade po svete, no nejaké prepojenia a zmysel som nezachytil vo veľkom. Na mňa je toto dielo staré, najmä keď už som videl novšie a lepšie spracované nemám na to veľmi už chuť si toto niekedy pozrieť. Ako úvod do jeho tvorby dobré, no tam to aj zostáva.(14.12.2015)

 • FFilipCZ
  ****

  "No words" atmosféra společně s podmanivou a trefnou hudbou dokáží perfektně vtáhnout do děje a vy jen s otevřenými ústy hltáte záběry, které jsou na svou dobu (r. vzniku filmu 1985) až k neuvěření!(5.10.2013)

 • Fallen_One
  *****

  Dokumenty bez komentáře se zajímavou hudbou mají vždycky něco do sebe. Záběry jsou opravdu skvělé a věřím, že v Imaxu by to vypadalo ještě lépe než na obrazovce počítače, ale z některých záběrů by určitě rozbolela hlava. Nejlepší záběr pro mě asi byl příliv u Mont Saint-Michel. Doporučuji ale i zbytek. Navíc to má jen 40 minut takže pro takový malý denní relax to bohatě stačí.(26.2.2010)

 • Djkoma
  ***

  Jak hodnotit Chronos, když jsem před ním viděl Koyaanisqatsi? Fricke pochopitelně přiznává, že na něj Koyaanisqatsi a Reggio měl velký vliv, ale tohle je chvílemi naprosto identické. Je tu dost záběrů, které jsou prakticky identické jako ve výše zmíněném první díle qatsi trilogie (pro představu Central Station v NY včetně identického sledování proudů lidí. NY třípruhové silnice, atd.). Chronos jinak působí vcelku dobře, obrazově krásně, čistě, ale nemá dostatečnou hudební kulisu pro docílení neopakovatelné atmosféry a silnějšího poselství obrazu. Chronos=Koyaanisqatsi+dokument o památkách-komentář(15.3.2010)

 • - Název filmu pochází z starořeckého slova χρόνος, Kronos, což znamená čas. Z tohoto základu vzniklo mnoho současných výrazů, které se vztahují k času, například chronologie a synchronní. (Digi_cz)

 • - Staří Řekové měli místo našeho jednoho slova „čas" slova dvě: "Chronos" a "Kairos". (Digi_cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace