Tokyo Ghoul (TV seriál)

Tokyo Ghoul

Animovaný / Akční / Drama / Horor

Japonsko, 2014, 12x24 min

• Torako.chan

Nebýt parádní animace tak budu hodnotit ještě hůř. :( Ničím mě to nezaujalo.Jenom kriv, brutality ,řev a ten ufňukánek Kaneki. >.> Obsah těhle 12cti by se podle mě dal pohodlně vtlačit do 3-4 dílů. Nakonec to vypadalo, že něco zajímavého se bude dít až v druhé sérii..no to jsem teda zvědavá.(26.8.2015)

• Starletka

První epizoda mě upřímně nadchla. Naivně jsem si myslela - konečně zase nějaký dobrý psychologický horor. O to víc pak rostlo moje zklamání s každým dalším vydaným dílem. Neustálé bezdůvodné boje, ploché, rádoby badass charaktery a hlavně přehnaná cenzura opravdu velice kazí celkový dojem. Opět dobrá byla zase až poslední epizoda, ale sérii to nezachránilo. Bohužel, všechno mezi prvním a posledním dílem je celkem hrůza, a to ne v dobrém smyslu slova. 4/10(12.11.2014)

• TomX2

Celkový dojem: Tokyo Ghoul je anime, ktoré sa odohráva vo svete ľudí, v ktorom nežijú len "obyčajní ľudia", ale aj stvorenia - Ghouli, ktorí síce na prvý pohľad vyzerajú ako my, akurát s tým rozdielom, že im "nechutná" to, čo my zvykneme jesť a skôr si vypijú kávičku a napapajú sa nejakým tým mäsom. Ľudským. Samozrejme. Hlavná postava tohto anime je Kaneki, úplne obyčajný tichý človek, ktorému zomrela matka (áno, klitšé, s ktorým sa stretaváme snáď v každom filme) a má len jedného kamaráta z detstva, ktorý mu je ako brat. Jedného dňa sa ale stala udalosť - Kaneki mal možnosť sa stretnúť s jedným Ghoulom (wau, závidim mu). Áno, kto by nechcel mať rande s Ghoulom a nechať sa od neho (teda nej) vypapať? Lenže to by nebolo klasické anime, aby sa tam nestal zázrak? Áno, krásnu Ghoulku zabije nedostavaná stavba (fňuk), ale ešte predtým sa raz stihne zahryznúť do našeho Kanekiho. Z toho sa ale nejakou náhodou stáva Ghoul (teda aspoň z polky) - jedlo mu nechutná, nezvyčajne sa snaží prekusnúť si ruku a aby toho nebolo málo, je to uplakaný debil, ktorému všetci máme taku veľkú chuť dáť desať výchovných. Časom bude stretávať nových Ghoulov, tvoriť si kamarátov a nepriateľov a ako spravný gentleman, nechá vyvraždiť niekoľko nevinných ľudí a spojencov a krčiť sa v rohu. Wau. To je dobrá charakteristika. Moje celkové pocity sú ale zkreslené - nejedná sa o zlé anime, vlastne má Tokyo Ghoul veľmi krásnu animáciu, niekoľko zaujímavých postáv (sorry Kaneki, ty medzi nimi nie si, možno nabudúce) a dobrý nápad, ktorý nie je tak zvyčajný. Lenže na druhú stranu, anime je plné blbých WTF momentov, až príliš vyplakávania a hlúpych dialógov a to kvalitu len zhoršuje. Teda, do zhruba nejakého 10. dielu je anime len plné hysterického revu Kanekiho a jeho dementného chovania, no v predposlednej epizóde to získa skvelý obrat a Kanekiho si naopak zamilujete - stane sa z neho úplne iný človek a op, ktorý nebude mať zľutovanie s nikým a ničím a dosť pravdepoodbne sa z neho stane aj najsilnejší Ghoul. K tomu tvorcovia často zabudajú na postavy (Hide) a tak sa snažia flashbackmi nejak zamotať príbeh, ale to sa im vcelku nedarí. Ako celok je ale Tokyo Ghoul dobrý nadpriemer, ktorý neurazí, ale ani nenadchne. Má niekoľko dychberúcich momentov a silných scén, dokonca aj niekoľko nezabudnuteľných ("happyend" and "white" Kaneki), ale celkovo to pôsobí skôr ako lepší nadpriemer, ktorý má niekoľko svetlých, ale aj slabých stránok. Pre začiatočníkov anime si to ale rozhodne nenechajte újsť, pretože to za pozretie rozhodne stojí. Moje hodnotenie: 80% (6.8.2017)

• Kimkong

Z počátku vypadal seriál zajímavě. V podstatě klasika s upíry vyměněná za ghouly. Jen mi chyběla nějaká historie odkud se vzali, protože tady to nejsou klasičtí nemrtváci. Děj mi trochu připoměl Akame ga Kill, kdy proti sobě bojují dvě frakce, přičemž každá si myslí, že oni jsou ti správní a mají právo žít. Mezi boji jsou permanentně vsouvány, a to hlavně ve druhé sérii, vsuvky o smutné minulosti všech postav. Všechny postavy měli trpkou minulost a všechny jsou si dost podobné. Každému někdo zemřel, každý byl na scestí tíhnou ke zlu. Avšak v tomhle seriálu to vůbec nefunguje a nikdy to semnou nehlo. Kromě openingu, kdy je opravdu ukňouraný soundtrack je hudba rádoby epická, a hlavně v počátku seriálu působí fakt dobře. Jenže jeden motiv se brzy ohraje. Navíc je zde silná cenzura skrývající se za stíny a záři světel. Potenciál tady byl, ale úplně to zazdili.(10.4.2015)

• Madsbender

Som človek? Som ghoul? Do ktorého sveta patrím? Čoho všetkého som schopný? Ďalšie anime, ktoré brnká na existencionálnu strunu a otázku bytia vo fantazijnom svete, do ktorého sa hrdina-nehrdina (morálne dilemy a rozhodnutia servírované tvorcami sa ho snažia postaviť do nečiernobieleho svetla) znenazdajky prepadá. Cesta od zaujímavého originu hlavnej postavy (iste, našli by sa filmy, ktoré obsahujú niečo podobné, ale momentálne ich v pamäti lovím márne), ktorý dopĺňajú halucinácie a vydarená psycho atmosféra, vedie neznámo kam a je lemovaná všednými archetypmi (hrdina - málovravný outsider a melancholik, ukecaný kamarát, mentorský barman ecetera ecetera) a miernou predvídateľnosťou, čo je trochu na škodu, ale nebráni príjemnému žánrovému zážitku. Absencia školského prostredia naopak na škodu rozhodne nie je (i keď isté indície naznačujú, že to tak dlho nezostane), o to viac poteší nezriedkavá prítomnosť mrazivých, resp. humorne-mrazivých momentov (tie krvavé chvíľky s temnými úškľabkami som si neskutočne užíval). Aj hra s vizuálom počas psychedelických halucinogénnych vízií je príjemným osviežením. Občas je vidieť, že si musia tvorcovia vypomáhať scenáristickými barličkami ako zo šablóny pre instantné použitie ("náhodné" stretnutia a udalosti) a miera pátosu je na tradičných hodnotách, ale nie je to nič, čo by bránilo v ľahkej stráviteľnosti dynamického deja. Hierarchia sveta ghoulov sa črtá na horizonte, uvidíme, či dôjde k prehĺbeniu. Nádych prvej epizódy sa síce neskôr vytráca, ale ako diváka si ma stabilne udržiava. Ergo, veľmi, veľmi opatrná, ale zatiaľ spokojnosť. Neoslní, ale zabaví - i keď skôr ako oddychová séria. Uvidíme, čo ďalej. Prvé tri epizódy: 70% Pozn.: Nevykráda sa tu trochu hudobne prvý OP Psycho Pass? Úprava: Takže je to rovnakým interprétom. ////////// Nie som si istý, kde presne nastal zlom, ale zakrátko po začiatku sa začali moje akékoľvek ďalšie očakávania vytrácať rýchlejšie ako Rus po dvanástej vodke. Vo výsledku som sa síce teda nijakého zabŕdnutia do školského prostredia ani komédie nedočkal - avšak ani návratu k motívom načrtnutým v úvode seriálu, ani hlbšiemu rozpracovaniu postáv ale práve naopak - v deji sa čím ďalej začali množiť chyby, nevysvetliteľné divy a nechcene vtipné momenty, ktoré dokonale podrážajú nohy akýmkoľvek snahám o aké-také temné pojatie a atmosféru. Vyraďovanie postáv preberá účinný systém z Walking Dead dohnaný do extrému - náš hrdina niekoho stretne, následne táto postava prejaví zaujímavú vlastnosť a nakoniec je zabitá skôr, než si k nej dokážeme vytvoriť akýkoľvek vzťah (nezriedka hneď v prvej epizóde, kde sa objaví); a pretože u tých s dlhšou trvanlivosťou zväčša to niečo zaujímavé absentuje, mení sa sledovanie zo zábavného na čakanie na smrť ďalšieho vyvoleného hracou kockou scenáristickej náhody... teda logiky. A zavinené je to skutočne pretrvávajúcou povrchnou zameniteľnosťou nerozvinutých archetypov, z ktorých mnohé postupom času začínajú byť nudné. Animácia tiež nie je prostá vád a do očí bijúca cenzúra jej nepomáha, i keď si nie som istý, či by to vo výsledku bez nej nebolo ešte komickejšie. A to, čo predvádzajú scenáristi v posledných 3-4 epizódach je až neuveriteľné, akoby sa snažili všetko vyhodiť oknom. Navyše je to utnuté tak hlúpo, až to bolí. Na druhú stranu, spočiatku ma to zaujalo a vydržal som bez problémov až do konca. Možno trochu nadhodnocujem, ale ešte si nie som úplne istý, či ho rovno zavrhnem alebo mu ešte dám šancu. Moje zmiešané pocity mi nedovoľujú jednoznačne hodnotiť. Zatiaľ na hrane, keď sa mi to rozleží v hlave, možno znížim. 1. séria: 40 - 50%(20.9.2014)