Tokyo Ghoul (TV seriál)

東京喰種

Tokyo Ghoul

Animovaný / Akční / Drama / Horor

Japonsko, 2014, 12x24 min

Po zhlédnutí této první části musím říct, že Tokyo Ghoul má našlápnuto dobře. Už i já jsem se na to začal dívat, i když asi dva roky potom, co se to stalo tak populárním anime. Už od začátku to má zajímavý děj a velmi detailně sledujeme hlavní postavu Kanekiho, který (a to asi nění spoiler) se kvůli jisté události mění z člověka na ghoula. Postupně je viděl, že celý ten svět ghůlů je docela dobře promyšlený a také chápeme, že, stejně jako lidé, se ghůlové mohou dělat na ty dobré a na ty zlé. Anime pokračuje v shounenském stylu, kdy se hlavní hrdina stává stále silnějším (prostě klasika), ale místy mi skoro přišlo, že se anime mohlo vydat i jinou a i poněkud dospělejší nebo spíš vážnější cestou (hlavně po 8. díle). To se tu sice nestalo a popravdě se mi dosud Tokyo Ghoul asi nelíbí tak moc jako některým mým kamarádům, nicméně i já očekávám od 2. části (Tedy Tokyo Ghoul A) jistý pokrok. Jako menší mínus bych tu viděl to, že tu není moc času se pořádně seznámit s některými postavami a tak jsem měl někdy pocit, že se tu něco děje přiliš uspěchaně, ale ve výsledku mi to moc nevadilo. Celé anime jinak doprovází hodně povedený soundtrack a rád bych zvlášť pochválil animaci při západech slunce. Popravdě mi přijde, že při tom si animátoři dali na scéně opravdu záležet a je to zatraceně dobře vidět. Tokyo Ghoul se mi tedy přece jen líbil a už jsem zvědavý na pokračování.(3.3.2017)

• Saraph

Všichni jsme chtěli vývoj charakteru, ovšem dostalo se nám ubrečeného idiota, který pořád mluví o tom, jak se za každou cenu musí stát silnějším, ovšem dělá pro to kulové a místo toho si jen sedí ve své kavárně s kafíčkem u pusy. Jako u všech těhle (pod)průměrných sezónních záležitostí, po prvních pár dílech si člověk uvědomí, že to ztrácí ten prvotní nádech a jde to do kytek.(21.9.2014)

• TomX2

Keď som videl Tokyo Ghoul prvý krát (počítal sa tuším rok 2014-15), neskutočne som si to užíval, páčilo sa mi to a do začiatku roku 2017 som ho dokonca mal zaradený v desiatich najobľúbenejších seriálov na tejto databáze. Časom som však začal pozerať anime aktívnejšie a počet mnou videných anime seriálov sa zvýšil. Preto je pochopiteľné, že sa môj názor na tento seriál výrazne zmenil a postupom času som nemal rád Tokyo Ghoul už úplne. Ešte väčšiu nechuť som mal, keď som sa už niekoľkokrát snažil si seriál znovu pozrieť, avšak z absolútneho nezáujmu pokračovať som ho vypol. To, že pri porovnaní s ostatnými seriálmi je Tokyo Ghoul prinajlepšom podpriemerné dielo je už dokázané, avšak je rovnako zlé aj v prípade, že sa sústredíme priamo na tento konkrétny seriál? Áno, je. Seriál síce obsahuje nejaké prvky, ktoré sa ľuďom zapáčia a výborná je aj animácia, či hudba, ale dobrá vizuálna stránka zo seriálu nerobí dobrý seriál, naviac v prípade, keď obsah nie je dostatočne prepracovaný. Tokyo Ghoul totižto obsahuje množstvo dier scenári, ktoré nejednému racionálne uvažujúcemu človeku budú vŕtať hlavou. Celý seriál nás sprevádza postava, ktorá je príšerne napísaná, prechádza si viacerými nezmyselnými vývojmi a pracuje sa s ňou tak neuveriteľne, až som si ju skrátka znenávidel. Podobných postáv je tu viac, naviac tu je množstvo nezmyselných a nemožných momentov, nepochopených motívov a konaní postáv, pričom aj keď sa nájde nejaká zaujímavá postava, po pár dieloch sa zmení a pridá sa k ďalšej kope tých zlých postáv. Často mám aj pocit, akoby bol Tokyo Ghoul seriál, ktorý je robený len preto, aby sa páčil cieľovej skupine a bol to len čistý fan service, pričom sa v ňom zabúda na akúsi logiku či kvalitu a dosť často odbočuje od predlohy. Seriál totiž hodnotím ako veľmi zlý, no zároveň sa nebránim doporučeniu ho ľuďom, ktorí majú radi horory a majú v pláne začať s anime aby vedeli, či je toto filmové odvetvie práve pre nich. Zároveň by som však touto Tokyo Ghoul sériou skončil a pokračoval s inými anime seriálmi, prípadne predlohou. Tokyo Ghoul: A by sa mal človek úplne vyhnúť a ešte horší Tokyo Ghoul: re si pozrieť len v prípade, že čítal mangu a nevadia mu zle adaptácie. Viac ako dve hviezdy si to nezaslúži.(6.8.2017)

• SonGokussj

Tokyo ghoul je jak filmový průmysl. První díl je nejlepší, pokračování ujde a pak jen ždímají peníze. Tokyo ghoul má dílů 12... Snad si o tom utvoříte představu, co na tuto slátaninu kňučení, rozumů a skoro bezdůvodné akce říkám. Nemohu doporučit prakticky ani těm, kdo hledají jen akci a bezmyšlenkovité souboje. Na to jsou o DOST lepší kousky, než tato nepovedená věc... Za nadějný start: 30%(26.3.2015)

• Hromino

Nemáte-li rádi slovní průjem, přeskočte na komentář uživatele navigator, ten můj názor v podstatě dokonale vystihl na pár řádcích. — Čím začít, když k Tokyo Ghoulovi se mi toho dere na jazyk – respektive na špičky prstů – tolik? Nejrozumnější se mi zdá hned úvodem nastínit největší problém Ghoula, jímž je příšerná nekonzistentnost. Snad čehokoli. Děje, jenž je spleten z několika dějových linek, mezi nimiž seriál skáče jak koza Róza, ovšem ve výsledku jich stejně hrst upustí ve stylu „smůla, počkej si na další řadu, bude-li nějaká další”. Postav, o nichž se toho příliš nedovíme (s výjimkou hlavního hrdiny) a jejich charakter je ohlodán vesměs na jeden či dva výrazné povahové rysy, pročež nám jsou tyto postavy a jejich osudy celkem ukradené (s výjimkou vyšetřovatele Mada). Kresby, která je sice celkově na poměry studia Pierrot nadprůměrná, ale místy je stejně nehezká, skoro až odfláknutá. Cenzury, jíž je mnohdy příliš použito ve scénách, v nichž by nějaká ta kapka krve či otevřeného násilí určitě mohla být odhalena, a naopak tam, kde by toho násilí nemuselo až tolik býti, je jí minimum. Hudby, neboť oproti pěkné znělce úvodní a ještě lepší znělce závěrečné mi OST připadal takový nijaký, nevýrazný. A mohl bych pokračovat možná ještě dál. Mým největším problémem celkově byl ovšem hlavní hrdina Kaneki, jenž je ukázkovým příkladem hrdiny, který zkrátka nemůže získat mé sympatie. Že je to zpočátku úplný loser a slaboch, budiž. Že ho často vysekávají ze srabu druzí, nad tím ještě přimhouřím oči. Nemůžu však fandit hrdinovi, který zesílí – respektive získá nějakou tajemnou, velkou, ohromnou sílu – rázem úplně náhodně a bez vlastního přičinění, bez vynaloženého úsilí, bez nějakého tréninku. A když nemůžu fandit hlavní postavě, vedlejší postavy jsou mi ukradené, a ty postavy, které mě aspoň malinko zaujaly, brzy zemřou nebo hrají jen minimální roli, je těžké si takový seriál užít. Dávám ve výsledku 2* za pěknou kresbu (ovšem – viz výše), pěknou hudbu (ovšem – viz výše), těch několik scén, kde atmosféra fungovala, kde měl seriál nějaký potenciál a kde se tvůrci nebáli zobrazit trochu násilí (ovšem – viz výše), a konečně za to, že sledování tohoto seriálu nebylo navzdory tolika chybám nikterak traumatizující.(19.9.2014)