Neka čudna zemlja

Drama / Fantasy

Jugoslávie, 1988, 91 min

Dragan Marinković

Lazar Ristovski

Jednoduše čitelné podobenství zobrazující stav komunistického tábora v tehdejší době. Muž po dlouhém putování, kdy hledá rodnou zemi svého otce, plnou statečných a čestných lidí bojujících za svobodu, konečně nalezne tu, která odpovídá popisu. Vše sedí. Až na obyvatele. Ti jsou apatičtí a rezignovaně se účastní vyprázdněných rituálů vládnoucí garnitury, která se zcela odtržena od života obyčejných lidí vzájemně poplácává po ramenou a ujišťuje se o své nepostradatelnosti. Jedinou podvratnou skupinu představuje partička potulných kejklířů. Celé je to zabaleno do spíše laskavé formy, která místo satirického šlehu volí vlídné posmívání se a tak to dnes poněkud postrádá působivost, kterou by si to zasloužilo. Jelikož se ovšem jedná o posmívání se trefné a bohužel v mnoha směrech stále aktuální (viz současný stav vládnutí u nás), tak má film stále své opodstatnění a bezesporu by si zasloužil pozornost namísto zapomnění. Silné 3*.(26.6.2013)