A Most Violent Year

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 2014, 125 min

Dobrý film. No buď som nechápal konanie postáv vlastnou chybou, alebo preto, že bolo nezmyselné, či nedostatočne vysvetlené. Jedno ale viem, keď chcem byť čestný a niekto mi so zbraňou v ruke pravidelne kradne produkt, ktorý predávam, riešim to cez políciu, nie inak alebo vôbec. A keď som naopak ten zlý, nekradnem tovar po troške, ale snažím sa zastaviť konkurenta, aby odkúpil strategickú zlatú baňu. V tomto mu totiž nikto ruky nezväzoval. Dokonca si od svojich konkurentov na obchod, ktorým definitívne ovládne trh, požičiaval peniaze. V prenesenom zmysle, odpíjali mu z pohára, zatiaľ čo ho sledovali, ako si kope novú a lukratívnu studňu. Žeby všetkých takto zmiatol výstrih Jessicy Chastain, tomu sa mi nechce veriť. Ale vysvetlovalo by to mnohé.(2.3.2016)

• ondrula

Neskutečně nudná sračka. Celou dobu jsem si říkal: jak je možný, že se tam pořád nic neděje? A co tím jako chtěl scénárista a režisér (v jedné osobě) říct? Asi to, že hlavní postava - strnulý, nesympatický panák - se zatvrzele odmítá bránit, když do něj všichni kopou a celej film jen vyřvává, jak chce provozovat slušnej byznys. Kdyby třeba film tvořily jen záběry z jeho účtárny (ne že by tam nebyly), byla by to asi větší zábava.(7.5.2015)

Drama s kriminálním nádechem se vzkazem všem podnikatelům, že být poctivý a úspěšný neznamená klidný život. Úspěch neodpouští ani úřady a už vůbec ne konkurence. Je to k vzteku o to víc, že policie nestíhá, nebo na všechno kašle. Poctivě natočené, bez scénáristických děr a dýchala z toho taková ta atmosféra charakteristická pro starší mafiánské filmy. Nebo mě to alespoň tak připadalo. Z velké části to bylo asi způsobeno alpacinovským výkonem Oscara Isaaca, ale i ostatní atributy byly takové lehce kmotrovské, což platí předevší pro budování atmosféry a kladení důrazu na dialogy. Zatím jednoznačně nejlepší Chandorův film. 85%(20.2.2015)

Al Pacino je holt jen jeden!! Uslyšíme řeči o úspěchu, hrdosti, respektu, úctě. Americký sen v New Yorku léta páně 1981. Dva velmi slušní herci, zajímavý režisér a scénárista a jeden rodinný byznys. Jejich podnik čelí nejednomu obvinění – krácení daní, zatajování příjmů, do toho jejich náklaďáky s tisíce galony oleje někdo přepadává. Jak velkou roli v tom hrají proradní kolegové z branže? A jak je tohle manželství pevné? Režisér J.C. Chandor, který byl před čtyřmi lety nominovaný na Oscara za scénář k dramatu Margin Call, tentokrát nenapsal úplně zajímavou látku. Výsledek je nevzrušivý, prchavý, pro mě prostě chybí důvod, proč se k němu ještě někdy vracet.(17.2.2015)

Film, kterému chybí charisma. Charisma, které měla na svých bedrech nést Isaacova postava, no nenesla. Od Chandora jsem čekal trošku více a nemyslím si, že je to pouze vinou nevýrazných herců. Občasné zrychlení tempa příběhu a napětí by filmu prospělo. Viz. režisérův předchozí počin a to si tenkrát vystačil s jedním hercem a jednou lodí. Zde nedokáže využít atmosféru New Yorku a to je chyba.(29.3.2015)