Obchodník Abel Morales se snaží rozšířit firmu a oslabit konkurenci. Čeká ho životní obchod, musí se však potýkat s každodenním násilím, korupcí a nespravedlností. Snahu překonat tato úskalí komplikuje hrozba, která nad ním visí a která může způsobit ztrátu všeho, co se jeho rodině doposud podařilo vybudovat... Abel Morales je obchodník s topným olejem a snaží se rozšířit svojí firmu a pohltit či oslabit konkurenci. Abel se chystá na životní obchod, který má podepsat s jednou židovskou rodinou. Jde o prodej pozemku, na kterém jsou obří barely, kde se dá olej skladovat, a navíc má přístup k moři. Abel složí zálohu a pak má třicet dní na to, aby složil doplatek, na který si půjčí od banky. Mezitím je ale jedna z jeho cisteren přepadena, řidič je surově zbit a olej z cisterny ukraden. Abel řeší tyto problémy celkem často a myslí si, že by to mohl být někdo z konkurence. Abel pak jde povzbudit svého zaměstnance Juliana do nemocnice. Abel se zlobí na policii, že nic neudělala. Abel pak jde k vyšetřovateli Lawrencovi, který mu oznamuje, že předloží obvinění proti jeho firmě. Ta má být obviněna v několika bodech z daňových podvodů. Abel chodí do holičství, kde se potkává se svým obchodním konkurentem Arnoldem. Abel koupil nový dům, ale hned první noc se tam objeví zloděj a Abel ho honí po ulici. Zloděj však utekl. Jeho žena Anna se bojí, zda to nebyl někdo od konkurence. Abel další den ukazuje svým lidem, jak jednat se zákazníky. Konkurence je tvrdá, a tak je musí tvrdě přesvědčovat. Julian chce přejít na obchodní, ale Abel chce, aby pro něj řídil dál. Anna našla svou dceru, jak si hraje s pistolí. Ta zřejmě vypadla zloději, když utíkal od domu. Anna to vyčítá Abelovi. Nyní ale musí řešit vyšetřování jejich firmy. Tu Abel kdysi koupil od Annina otce, což byl gangster. Abel jde na schůzku s bankéři, kteří ho ujistí, že obvinění nebude mít na půjčku vliv. Šéf řidičů chce, aby každý řidič dostal pistoli. Nikdo zatím ale neví, kdo je za všemi útoky na firmu. Šéf řidičů je nechá vyzbrojit za Abelovými zády. Abel pak přijde za svým kamarádem a obchodním konkurentem Peterem a chce, aby zjistil, kdo se mu snaží vyhrožovat. Peter mu radí, že si postavil chráněný objekt s ochrankou. Abel ale říká, že takhle žít nechce. Další den se slaví narozeniny Abelovy dcery. Do domu přijde Lawrence s policisty a udělá domovní prohlídku. Anna schová všechno účetnictví, protože si ho chce projít, dřív než se v tom začne šťourat policie. Nový zaměstnanec Abela jde za novým klientem. Tam je ale přepaden, zmlácen a poté odvezen na skládku. Julian jede s cisternou a je opět přepaden. Tentokrát má pistoli a brání se. Při přestřelce není nikdo zraněn a oba útočníci utečou. Na místo jede policie a Julian se rozhodne utéct. Tento incident ublíží Abelově firmě. Abel má pak schůzku s bankéřem, který mu řekne, že půjčka už neplatí. Abel má tři dny na splacení a snaží se půjčit si. Abel také hledá Juliana. Toho nakonec najde u jeho přítelkyně a přesvědčí ho, aby se vzdal policii. Při předání ale Julian opět uteče. Abel shání peníze. Půjčí si od bratra a pak ještě od jedné své konkurentky. Pořád mu ale schází milion dolarů. Když jede autem, uslyší ve vysílačce, že jeden z jeho vozů je přepaden. Abel ho sleduje a dojde k dlouhé honičce... (TV Prima)

verbal

Co udělá běžný divák a čtenář HOMObáze, než nakoupí film? Většinou si sjede žánr, obsah a pak rychle okem zabrousí, kolik artových teplometů to opětkovalo, aby se když tak místo toho esoterického zážitku věnoval raději třeba daleko příjemnějšímu projíždění tělesných otvorů mimořádně pichlavými sukulenty. Tak tohle mělo být Akční / krimi / drama, už jen název sliboval násilí, obsah mele cosi o hrozbách, korupci a nespravedlnosti, no a ta banda zdejších patrně zrakově postižených žvanilů točí jeden jako druhý o gangsterech, krvi a Alpačínech, až je člověk pln radostných očekávání, že nakupuje nějakou vytuněnou reinkarnaci Kmotra. A hned od startu se i objeví nějaký cigánský Mirek Dušín v alpičínovkém mantlu, co jede za všech okolností legálně a poctivě v eltéóčkách, přičemž sem tam akorát zčadí nějaké to dépéháčko, a vy jen napjatě čekáte, až se mu z hrabivosti začne Jizvit tvář a vykozí nějakou tu nostru s cílem potlačení konkurence. Čekáte, čekáte a čekáte, po úmorných dvou hodinách se objeví závěrečné titulky a zjistíte, že nejakčnější scénou filmu bylo žádání židáckého lichváře o prodloužení splátky na PARAMO, krvavou brutalitu reprezentovalo asi minutové, nechutně drsné profackování romského řidiče cisterny nějakým pouličním narkáčem s ukrutně gore následky jako bestiálně opuchlý nosík a strašlivý, centimetrový šrámeček na xichtě, a jinak jste v podstatě sledovali unylou až otravnou, stodvacetiminutovou žádost o provozní úvěr, prokládanou odpornou Džesykou Čestejn. No, abych tomu zase tolik nekřivdil, asi tak ve čtyřicáté osmé minutě tam s chropotem chcípne jelen, nemilosrdně přejetý autem mimo záběr, takže nějaké to makabrózní vyřizování účtu mezi na život a na smrt znepřátelenými gangy spárkaté zvěře a urugvajských picéristů tam skutečně bylo. Já si ale příště zvolím film raději tak, že brnknu do televize Jolandě, budu jí pomalu slabikovat jednotlivé názvy a půjdu jen do toho, u kterého vytasí pyčomore pykove eso. ()

DaViD´82

Kmotr IV: Zlatá osmdesátá aneb na nebývale pečlivě budované (i příkladně gradované) znepokojivé podprahové tenzi stavící komorní (ne)gangsterská variace Jobovy knihy. ()

Fr

„MUSÍŠ SI UVĚDOMIT, ŽE SE V TĚCHTO NEBEZPEČNÝCH ČASECH MUSÍŠ ADAPTOVAT. NENÍ TO JAK ZA STARÝCH ČASŮ…“ /// Těžkej život podnikatele s topným olejem v N.Y. na počátku 80tejch let, tedy období, který je považováno za nejnásilnější v dějinách města. Abel Morales svádí nečestnej konkurenční souboj, kterej přerůstá v ohrožování životů jeho rodiny. Nejde jen o život, ale taky vo prachy, protože tenhle bordel moc parády v pokladně nenadělá… Dramatický vyprávění (prej v podobným duchu jakoby ho tvořil Sidney Lumet) o tom, že se jednou daří a jednou zase ne. Nebo vo tom, že co tě nezabije, to tě posílí. Film s atmosférou těch časů a vystupňovaným dějem, má uvěřitelný herce a dobrýho režiséra, kterej tentokrát (lehce) nakoukl do mafiánskýho prostředí. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jel jsem v LTO. 2.) Mám rád filmy o mafii, která není vidět. 3.) Thx za titule ,,richja“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

Gilmour93

Nietzsche kdysi řekl, že překážky a obtíže jsou stupně, pomocí kterých stoupáme k výšinám. Takhle to má i podnikatel Abel Morales, který se věren svým morálním zásadám zaměřuje spíše na cestu než cíl a k tomu mu dopomáhej kombinace chladného pragmatismu (viz. moment utěsnění nádrže v terminálu) a ohně jeho paní (účetní). Nečekal jsem bomby pod auty a tituly s hokejovým klubem, spíš že to Chandor lépe sevře, dá větší prostor konfliktu a donutí diváka přemýšlet nad pozadím jednání postav, tak jak se to podařilo v Margin Call. Možná si říkáte, že montáž sledovacích zařízení do firemních cisteren by přinesla odpověď na klíčovou otázku, ale asi nechtěli připravit diváka o tu jednu akční scénu.. ()

Kaka

Neskutečná, čistokrevně podprahová záležitost pro ultimátní fajnšmekry. Film, který dominuje přesně v těch aspektech, kterých si řadový divák na první dojem vůbec nevšimne, nebo neregistruje. Střih, civilní herecké výkony, mrazivá atmosféra zimního 80´s New Yorku, x dialogových scén bez hudby a naprosto vyrovnaně gradovaná zápletka, v podstatě bez jediného hluchého momentu. Samozřejmě to nemá tak dramatickou výpovědní hodnotu a není to tak epické jako lépe hodnocení bratříčkové žánru, ale jako nenápadná low budgedová alternativa (ne)gangsterky proč ne. V podstatě malé drama plné velkých emocí a chuti fandit hlavnímu hrdinovi, který se zprvu díky scénáři jeví jako nejistá persona, ale postupem času vše vygraduje přesně jak má. Chastian a Isaac fantazie. ()

castor

Al Pacino je holt jen jeden!! Uslyšíme řeči o úspěchu, hrdosti, respektu, úctě. Americký sen v New Yorku léta páně 1981. Dva velmi slušní herci, zajímavý režisér a scénárista a jeden rodinný byznys. Jejich podnik čelí nejednomu obvinění – krácení daní, zatajování příjmů, do toho jejich náklaďáky s tisíce galony oleje někdo přepadává. Jak velkou roli v tom hrají proradní kolegové z branže? A jak je tohle manželství pevné? Režisér J.C. Chandor, který byl před čtyřmi lety nominovaný na Oscara za scénář k dramatu Margin Call, tentokrát nenapsal úplně zajímavou látku. Výsledek je nevzrušivý, prchavý, pro mě prostě chybí důvod, proč se k němu ještě někdy vracet. ()

Fiftis

Je to gangsterka bez gangsterov. Pomerne dosť som sa tešil. Avšak výsledný dojem je dosť nepríjemný. Kamera a vizuál fajn, hudba tiež, ale príbeh? Nula, nič. Bohužiaľ. V hlavnej úlohe sa objavil Oscar Isaac, zahral to perfektne, o tom nemá cenu polemizovať a tiež pekelne sexi Jessica Chastain, ale samotný film neponúkol nič, čo by ho vynieslo do zaujímavejších filmových vôd. Čakal som od toho oveľa viac a neskutočne som sa pri snímke nudil. A Most Violent Year neobsahuje príliš dramatických momentov a rieši sa poväčšinou fungovanie firmy, zabezpečenie financií na jej rast alebo policajné dotieranie, je to film, ktorý náročnému divákovi nemá čo ponúknuť. ()

sochoking

Oscar Isaac vypadal ako pohodový Al Pacino bez kvéra! Celý film z neho vyžaroval taký kľud, že keď začal náhodou hulákať, tak som mu to neveril a očakával, že sa každú chvíľu začne smiať. Toto nemusí hocikomu sadnúť. Na drámu je tam trochu priveľa nahánačiek na aute, avšak na poriadnu akčnù jazdu príliś veľa židákov a kecov o rodinnom biznise a možnom krachu. Rozhodne nechoďte do toho s očakávaním nejakého brutálneho násila... ()

DwayneJohnson

Řemeslně velmi slušně natočené, dobově velmi věrohodné, přesto se nemohu ubránit lehce rozporuplnému dojmu, který po skončení tohoto filmu přetrvává. Jako by Isaac pořád ještě hledal klíč od dveří první, herecké ligy a s tímhle filmem zůstal (zase) někde uprostřed. Rozhodně nelze jemu, ani celému filmu upřít snaha, která však zůstala pouze u dobrého příběhu, bez nějakého překvapivého momentu, či zvratu. ()

eLeR

Celý čas chcel byť Abel za každú cenu poctivý, lenže on bol len na začiatku svojej cesty. S kúpou pozemku totiž prichádzajú peniaze, s nimi prichádza sila a moc, s mocou vplyv, s vplyvom špinavá politika ... a ja by som ho chcela vidieť na konci jeho cesty, či mu vôbec tá poctivosť vydržala. A aj v tomto prípade platí, že za úspechom muža hľadaj ženu. Film mi zo začiatku prišiel taký nijaký, ale akonáhle Julian vo svojom nákladiaku vybral z vrecka zbraň, sa to obrátilo a bavilo ma to až do konca. Bolo to dobre natočené, výprava a kostýmy ako skutočné a Oscar je naozaj pekný muž a v tomto filme mu to veľmi pristalo. ()

Chrustyn

Velice slabá gangsterka, která se pokouší tvářit jako variace na "Amerického gangstera", ale nefunguje na poli herectví, ani režie. ()

classic

Určite kvalitný herecký ansámbel ISAAC a CHASTAIN+schopný režisér a scenárista,nový talent J.C.CHANDOR,zaujímavá téma podnikania riešená spôsobom,že v tejto firme by som pracovať nechcel,aj keď by som mal takúto sexy účtovníčku,lebo môj šéf sa ponára do vlastných sračiek,pretože si naň posvietila vláda,ktorá bude snoriť,ako zmyslov zbavená,tak ABEL MORALES musí do lehoty získať pôžičku v sume 1,5 mil.dolárov,tak behá,zháňa a pchá sa do zadku svojim známym...Banka naň zvysoka kašle! K tomu nákladiaky s olejom bývajú ošklbané konkurenciou,ktorí si namastia kapsy na úkor nich,jedného zamestnanca zmlátia práve pri prepade,neskôr si zaobstará zbraň,s ktorou sa dostane do konfliktov so zákonom a urobí osudné rozhodnutie,keď ju namieri sám proti sebe a vystrelí si ňou mozog z hlavy! Ešte dobre,že nepracujem pre Abela,ale tento židovský prisťahovalec v NEW YORKU najprv si dohaduje pozemok so svojimi židovskými kumpánmi,potom bude mať problém udržať firmu... Film,ktorý je ponurý,depresívny ako jeho zimné počasie,postavy sa oblečú do svojich kabátov,a ja som mal problémy sa s nimi stotožniť,snažil som sa,nie je to nudný film,ale na konci titulkov som premýšľal,čo som videl,či to bolo prospešné,myslím,že z nejakej časti bolo,lebo tieto postavy sa skoro stále tvária vážne,tak som zvážnel,že nevidieť to by bolo možno dobré riešenie? Som mierne sklamaný...A vy: MAZEL TOV! ()

MontyBrogan

Dobrý film. No buď som nechápal konanie postáv vlastnou chybou, alebo preto, že bolo nezmyselné, či nedostatočne vysvetlené. Jedno ale viem, keď chcem byť čestný a niekto mi so zbraňou v ruke pravidelne kradne produkt, ktorý predávam, riešim to cez políciu, nie inak alebo vôbec. A keď som naopak ten zlý, nekradnem tovar po troške, ale snažím sa zastaviť konkurenta, aby odkúpil strategickú zlatú baňu. V tomto mu totiž nikto ruky nezväzoval. Dokonca si od svojich konkurentov na obchod, ktorým definitívne ovládne trh, požičiaval peniaze. V prenesenom zmysle, odpíjali mu z pohára, zatiaľ čo ho sledovali, ako si kope novú a lukratívnu studňu. Žeby všetkých takto zmiatol výstrih Jessicy Chastain, tomu sa mi nechce veriť. Ale vysvetlovalo by to mnohé. ()

kajda.l

Film, kterému chybí charisma. Charisma, které měla na svých bedrech nést Isaacova postava, no nenesla. Od Chandora jsem čekal trošku více a nemyslím si, že je to pouze vinou nevýrazných herců. Občasné zrychlení tempa příběhu a napětí by filmu prospělo. Viz. režisérův předchozí počin a to si tenkrát vystačil s jedním hercem a jednou lodí. Zde nedokáže využít atmosféru New Yorku a to je chyba. ()

Morholt

Drama s kriminálním nádechem se vzkazem všem podnikatelům, že být poctivý a úspěšný neznamená klidný život. Úspěch neodpouští ani úřady a už vůbec ne konkurence. Je to k vzteku o to víc, že policie nestíhá, nebo na všechno kašle. Poctivě natočené, bez scénáristických děr a dýchala z toho taková ta atmosféra charakteristická pro starší mafiánské filmy. Nebo mě to alespoň tak připadalo. Z velké části to bylo asi způsobeno alpacinovským výkonem Oscara Isaaca, ale i ostatní atributy byly takové lehce kmotrovské, což platí předevší pro budování atmosféry a kladení důrazu na dialogy. Zatím jednoznačně nejlepší Chandorův film. 85% ()