poster

Krokodýl (festivalový název)

 • Jižní Korea

  Ageo

 • Jižní Korea

  악어

 • anglický

  Crocodile

Drama

Jižní Korea, 1996, 102 min

Režie:

Ki-duk Kim

Scénář:

Ki-duk Kim

Komentáře uživatelů k filmu (29)

 • EdaS
  ****

  Kim se už ve svém debutu projevuje jako suverénní a velmi osobitý filmař a seznamuje nás s typickými znaky své tvorby. Hlavní postava Krokodýl se nachází na úplném dně lidské společnosti - okrádá mrtvoly sebevrahů, dívku, kterou zachrání, hned znásilní a dále ji ponižuje - přesto u něj postupně dochází k proměně. Řekl bych, že málokterý režisér vás donutí přijmout za "hrdinu" svého vyprávění někoho tak odpudivého a když už pro něj nezíská vaše sympatie (čemuž se opravdu nelze divit), zajímá vás aspoň, co s ním bude dál...(6.8.2006)

 • xxmartinxx
  ****

  Pro Ki-duk Kima jistě skvělý debut, ale nejsem dost velký poeta, abych to plně docenil. Třetí čtvrtina filmu mě dokonce až nebavila. Přesto silný zážitek, který stojí za pozornost hlavně za tu svojí příjemnou jinakost.(15.9.2012)

 • molotov
  ****

  Typický Kimův film, u kterého nikdy nevíte, jak se děj vyvine, téměř nic nevíte o postavách, ale svou atmosférou vás uhrane.(17.12.2006)

 • Madsbender
  *****

  Čo k tomu povedať? Skvelý film, ktorý už na začiatku všetkým ukázal Kimov potenciál, a ktorý ma opäť uhranul. Jae-hyeon "Bad Guy" Jo opäť excelentný.(16.8.2013)

 • misterz
  ****

  Ki-duk Kim je môj najobľúbenejší kórejský režisér a musím uznať, že táto jeho prvotina mu vyšla nadmieru dobre - výborný a dôstojný štart kariéry... Drsný obraz predmestia Soulu tej doby, všade samá lichva a zločin. V takomto prostredí žije aj hlavný hrdina, ktorý je z rovnakého cesta. Nevedno, či je to jeho vrodeným charakterom alebo skôr je to prostredím, v ktorom je nútený sa pohybovať a prispôsobiť sa. Nech je ako chce, nie je moc sympatický. Avšak ako plynie čas, a ako nám režisér postupne servíruje všetky udalosti a informácie z jeho života, je divák stále viac náchylnejší túto svoju mienku na hlavnú postavu poopraviť a poddať sa akejsi zvláštnej predstave kladného antihrdinu. K tomu ten typický Kimov poetizmus, ktorý nie je ani zložitý ani prehnaný, skôr naopak, príjemným spôsobom utvára mozaiku tohto drsného prostredia a konania postáv. Koniec toho povedal veľmi veľa, a čo je hlavné, úplne bez slov. Slušný nadpriemer. 80/100(17.8.2017)

 • swamp
  ****

  Kim Ki-dukův režijní debut není vůbec špatný.. nejdůležitější pro evropského diváka je asi při sledování podobných filmů převzít rozdílné chování asiatů za své - jedině pak se člověku nechce posmívat jejich akcentu a místy směšnému chování a začne vnímat emocionální vibrace postav. Stejně jako zde - oproti pozdější režisérově tvorbě je Ageo mnohem surovější a neotesanější, což v žádném případě neznamená horší - ba naopak bych ho nazval reálněji vykonstruovaným.(9.2.2010)

 • bassator
  *

  Pro mne (prozatím) suveréně to NEJHORŠÍ co kdy pan Ki-duk natočil... - 20%(16.4.2012)

 • PetrPan
  ****

  Defacto romantický film plný bezohlednosti a násilí. Příběh chlápka, který není typický antihrdina, ale prostě hajzl non plus ultra. Moje druhé setkání s Kimem a opět jsem byl spokojen. Ke konci jsem si jen řekl chudák kluk, ale ta modrá želva je hezká:)..(7.12.2011)

 • Folpa
  odpad!

  Ach jo. Další Kim Ki-duk a rozhodně jeden z těch nejhorších. Co chtěl říct? Mám snad litovat toho blba co si říká Krokodýl, který krade, znásilňuje a chová se jak kretén? Nebo litovat tu ženskou, která se nechává znásilňovat a která se chová úplně nereálně?(18.12.2010)

 • ScarPoul
  ***

  Krokodýl nie je sympatickou postavou. Je to zlodej a násilník. Žije pod mostom pri rieke Hun a loví peňaženky samovrahov hľadajúcich v rieke smrť. Kim ki Duk vo svojom debute ukazuje bezútešnú situáciu najnižšej spoločenskej triedy. Tá okrem nedostatku lásky trpí aj nedostatkom peňazí a obidve túžby - kedže nedokáže inak - si berie násilím. Keď príde do Krokodýlovho života láska objaví sa vo filme závan fatalizmu. Ten je potom vo finálnej scéne zavŕšený tým najkrajším možným poetickým zobrazením puta medzi dvoma ľudmi odsúdenými okoľnosťami na zánik. Aj keď sa nejedná o vrcholné Kim Ki Dukovo dielo, detailnosť s akou pracuje pri vytváraní svojho sveta je tu veľmi výrazná. Či už sa jedná o korytnačku, dedkovú smrť, alebo väzenie. Všetky útrapi ako keby viedli k jednému a práve láska je vo filme nádejou a aj predzvesťou zániku. Ako debut veľmi slušné.(20.8.2012)

 • Pan Filuta
  ***

  6/10 Zdařilý debut. Původně jsem chtěl napsat velice zdařilý debut, ale pakliže bych chtěl srovnávat třeba s o dva roky mladší Ptačí klecí, musel bych hodnotit podprůměrně. U dalších filmů je znát velký posun, což je jedině dobře. Jsem moc zvědav, co si do budoucna pro nás připraví. Zda dokáže překonat sám sebe a když už ne překonat, tak alespoň vyrovnat Jaro, léto,........(20.1.2007)

 • GodComplex
  ***

  Kim Ki-duk ve svem debutu jasne ukazal kudy bude smerovat jeho filmarska cesta. Kontroverzni temata, sokujici sceny a spousta sukani/znasilnovani. To vse navic podano dostatecne umelecky, aby to bylo koukatelne. Rane Ki-duk filmy jsou ale prevazne az prilis syrove, spinave (cely pribeh se odehrava na ulici, zamerujici se na particku homelessaku), proto mam radsi Kimovu pozdejsi poetictejsi a vizualne uhlazenejsi tvorbu. 6/10(21.6.2010)

 • Jira K
  ****

  Kim již na počátku své tvorby dává všem najevo, kam se jeho filmy budou ubírat. Tento film jsem si sehnal až po shlédnutí několika jeho novějších děl a i přes to mě nazklamal. Ano, byl sice slabší než 3-iron nebo Jaro, léto...ale přesto to byl velice zdařilý kousek a obzvláště na to, že to byl jeho úplný filmový debut. Konec je velmi rozporuplný, ale nezbývá mi říci nic jiného než, že velmi působivý! "Zbil jsi mě a umlčel páskou z videokazety! A pak ta okurka... Na to nikdy nezapomenu!"(8.11.2006)

 • JASON_X
  **

  Kimova prvotina mě příliš nenadchla, popravdě mě naprostou většinu času skoro vůbec nebavila - prostředí lidské spodiny je sice téma atraktivní, ale chování postav (a hlavně té hlavní) je na můj vkus tak extrémně strojené a přepjaté, že na mě film působí zastarale, nepřirozeně, neživotně. Podobné expresivně laděné kousky jsem vídal v pražském Ponrepu, a byly to vesměs černobílé evropské či japonské filmy z padesátých let. Přijít v devadesátkách s takovýmhle výrazovým pojetím mi přijde jako obří krok zpátky. Z celého filmu mě zaujaly jen čtyři scény - když Krokodýl pod vodou nafukoval balónek, věšel obrázek, když natíral želvě krunýř na modro, a pak famózní podvodní finále, kterému bych samostatně napálil klidně plný počet hvězd.(7.6.2014)

 • cubajz
  **

  Kim Ki-dukův debut mě moc nechytl - ne že bych neměl rád, když je hlavní postavou filmu nějaký parchant, ale nesmí mít v hlavě totálně nasr*no jako zdejší hrdina Krokodýl. Ve snímku je pár suprových, ryze Kim Ki-dukovských nápadů, ovšem ve výsledku to na mě působí jako takové embryo toho, co teprve přijde a v porovnání s ostatními díly tohoto režiséra (Ageo je jeden z posledních, které jsem od něj neviděl) je tohle hodně slabé.(30.12.2008)

 • Martin741
  ****

  Prve filmy Kim Ki Duka dost mozem, fajny art, film o Soule a o tom, ze mesto jwe plne spiny, nasilia a nenavisti. Teda skoda, ze Kim Ki Duk zacal neskor tocit take planoby ako 3 - Iron2004, Moebius 2013, lebo azcinal dobre. Iste, chvilu si treba zvyknut na jeho rezisersky styl, ale potom sa to uz da. DEj nie je predvidatelny, konanie postav tiez, to su silne atributy filmu. 70 %(31.1.2018)

 • farmnf
  ****

  Co se Kimovi nedá upřít je šok. Musel bych se opakovat v hodnocení jeho ostatních filmů. Vždycky mě prostě dostane naprosto originálními hrdiny originálního příběhu, jehož vývoj jsem nepředvídal. Není to asi jeho vrchol ale stojí za shlédnutí.(27.10.2008)

 • danoo
  ****

  Režisérova raná variácia na známu Pascalovu myšlienku »Srdce má dôvody, ktoré rozum nepozná« frustruje nerozvynutými charaktermi a minimom motivácie. Zanecháva diváka bez akéhokoľvek kľúča, čo sa stane ďalej. Ten je nútený prijať, čo sa mu ponúkne. Vzniká tak doslova brechtovské odsudzenie od príbehu, ktoré núti konfrontovať divácke očakávania s tým, čo sa odohráva na plátne. Preto pre väčšinu ostáva režisér a jeho filmy čímsi neuchopiteľným.(19.12.2012)

 • NALBERTik
  ****

  Ehm, konec dobrý, všecko dobré :) Mladík přezdívaný "Krokodýl" si mé sympatyje opravdu nezískal, tu okurku do análu měl schytat on... horšího prasáka si vpravdě těžko přectavit.... film zajímavý hlavně tím že absolutně newíme kdo byl kdo, neznáme jména, nějaké životní příběhy, nic... závěrečná scéna supr, taka romantika pod vodou s bonusovou modrou želvou :)(2.10.2006)

 • Bernhardiner
  ****

  Želva s modrým krunýřem by zaujala nejednoho zoologa. Muž předzdívaný "Krokodýl" však nezajímá vůbec nikoho a všichni se od něj raději drží dál. To však platí i obráceně, neboť on pobývá pouze s malým chlapcem a jeho dědečkem na břehu řeky Han. Ta je také jednou z jejich možností obživy. Občas někdo skokem do kalných vod spáchá sebevraždu a Krokodýl je hned u něj, aby mrtvolu zbavil veškerých cenností. Když vidí Hyun-jung páchat sebevraždu, rozhodne se jí zachránit. Taková pěkná holka se přece hodí na pravidelná znásilňování... Kim Ki-duk si tímhle filmem nastavil laťku hodně vysoko, protože film o tak odpudivém člověku by nikdo takhle přesvědčivě nenatočit nedokázal. Kim se zde zabývá především násilím a prostitucí, což jsou témata, která se objevují v jeho následujících filmech. Rovněž vzpomínka na část režisérova života v Paříži v podobě kreslení portrétů se i v jeho dalších filmech vyskytuje. 80%(10.2.2014)

<< předchozí 1 2
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace