Drsňák (festivalový název)

Bad Guy

Jižní Korea, 2001, 103 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Film, který je s realitou stejně tak spjat, jako je jí vzdálen. Do tohoto rozporu zasazená typická režisérova surová poetika na mě působí trochu křečovitým dojmem. Film má pár krásných míst, ale příliš se opakuje a ve svém celku příliš neuspokojí. Při sledování Kim Ki-Dukových filmů může člověk vážně snadno nabýt dojmu, že Korejci jsou jen jakási banda nadrženců.(16.2.2006)

Nelogické a křečovité chování postav jsem schopný odpustit, pokud by sloužilo nějakému sdělení, metafoře, či poetické atmosféře, což zde z větší části funguje, Kim Ki-Dukovo vyobrazení lásky je sice obtížněji stravitelné, ale specifické a svým způsobem fascinující. O něco horší je to u atmosféry, u níž poetika místy drhne a je nahrazována nudou a dále nedávají smysl některé (ne)logické dějové twisty, např. na základě čeho se hlavní postava změnila ze školačky-panny na prostitutku (samoúčelné!) apod. Avšak samotná postava Bad Guye představuje dost zajímavého antihrdinu, jehož hlásek je nepatrným náznakem toho, že Kim Ki-Duk má snad i nějaký smysl pro humor. 6/10(8.5.2009)

• ScarPoul

Tento film som pretrpel rovnako ako Kim ki- dukové Wild Animals. Znova pekný nápad aj atraktívne prostredie vykričanej uličky, kde sa to miesi gangstrami a prostitútkami. Príbeh je plný rôznorodých postáv, ktoré sú bohužiaľ veľmi plytké aby sa s akoukoľvek z nich mohol divák stotožniť. Každá scéna je podriadená či už nejakej erotickej alebo násilnej scéne a tieto dva aspekty sa tam striedajú podstatne častejšie ako scény z náznakom poetiky. Kim ako keby nenechával doznieť niektoré scény. Nemáme tu toľko pohľadov ako v jeho predchádzajúcich, alebo neskorších filmov, pohľadov, ktoré vyjadrujú emócie podstatne ľahšie ako slová, čo bola Kimova veľká výsada. Tu sa to bohužiaľ nedeje. Pôsobí to na mňa dokonca veľmi neuveriteľne a iracionálne pri čom pri jeho iných filmoch som naplnenie jeho vízie rešpektoval. Bad Guy sa vracia na lokácie jeho filmu Birdcage Inn ale postráda jeho hĺbku aj smútok. A tých niekoľko dobrých nápadov nedokáže pozdvihnúť film do inej roviny v akej sa nachádza. Pre mňa asi najmenej fungujúci film z celej Kim ki- Dukovej tvorby.(1.1.2013)

Je to dosť dobrá poetická dráma od Kim Ki-Duka. Má pomerne dobrý príbeh o pasákovi, ktorému sa zapáči mladá študentka, no tá ho odmietne a na verejnosti poníži a tak pripraví pascu, do ktorej sa chytí a kvôli veľkému dlhu je nútená začať predávať vlastné telo. A tak sa pomaly stáva pravou prostitútkou, pričom svojho nápadníka má stále nablízku, keďže k nej cíti zvláštne puto. So spracovaním som dosť spokojný, toto je opäť taká zápletka, ktorá už na prvý pohľad pôsobí veľmi zvláštne a pri iných režiséroch by som od toho moc nečakal, ale toto samozrejme nie je ten prípad. Už od začiatku to pôsobí dobrým dojmom, režisér tu opäť kombinuje viacero svojich tradičných znakov, voyerstvo, prostitúcia, hlavný hrdina, ktorý nerozpráva a až na pár výnimiek ani neprejavuje emócie a podobne, chválim to zvláštne puto medzi hlavnou dvojicou a zaujímavo podanými obomi postavami. Hlavný hrdina síce pôsobí na prvý pohľad záporne, ale aj tak sa dá k nemu ľahko nájsť cesta a pri nej zase najviac zaujme tá postupná premena z hanblivého dievčaťa na plnohodnotnú predstaviteľku najstaršieho remesla. A aj vďaka tomu, že sa to celé nesie v tom správnom poetickom štýle to funguje výborne. Po úplne ideálnej prvej polovici to síce trochu upadne, tu mi už pár situácií až tak dobre nesadlo, ale aj tak si to stále udrží dobrú úroveň, plno scén je výborných a zaujal ma aj úplný záver. Herecké obsadenie je na tom dobre, Cho Jae-Hyun, ktorý si zahral hlavnú postavu aj v niekoľkých iných režisérových filmoch, ale práve tu ma bavil najviac, sympatická Seo Won a ani tých pár výrazných vedľajších postáv nie je zlých. Réžia a technická stránka sú na tom dobre, Kim Ki-Duk tu odvádza svoj štandardný kvalitný výkon, takže mu nemám čo vytknúť. Kim Ki-Duk je môj obľúbený režisér a síce na jeho vrcholné diela Bad guy určite nemá, ale stále je to vysoká úroveň a patrí do tej lepšej polovice jeho tvorby. 77%(23.6.2013)

Příběh lásky (!?!) pasáka a dívky, z které udělá prostitutku, nemůže člověka nechat chladným. Hlavou se vám honí myšlenky, jestli Kim není náhodou misogyn, vyžívající se ve scénách ponižování žen a zobrazování jich jako kurev, sloužících mužům pouze k ukájení jejich sexuálních potřeb. Den po zhlédnutí Drsňáka si to nemyslím. Film beru jako do extrému dohnané zkoumání mužské potřeby dominance nad ženami, posedlosti krásou ženského těla a neschopnosti komunikace a empatie. A i po stránce čistě filmové (jakkoliv se to v tomto případě kvůli extrémnosti tématu nedá oddělovat) je to mimořádný zážitek.(6.8.2006)

• - Hlavní hrdina Han-gi skoro celý film nemluví - je to kvůli vadě řeči, která způsobuje, že může mluvit jen vysokým hláskem. (cubajz)