Ostrov

Drama / Thriller / Poetický

Jižní Korea, 2000, 86 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Ostrov je jeden kus geniálnej filmárčiny. Ostrov podobne ako iné KiDukove snímky prehovára k divákovi všetkým iným len nie slovami, možno preto je tak sugestívny a silný. Je príbehom dvoch osamelých duší, z ktorých jedna uteká pred svojimi činmi a spravodlivosťou a život druhej plynie v bezútešnej monotónnej práci „recepčnej“ na jazernom rybárskom kempingu. Ostrov je o tom, že život je veľká rybačka, kde každý z nás je chvíľu rybár , ktorý ubližuje a chvíľu ryba, ktorej je ubližované. Až po tomto filme som si uvedomil, že háčik má tvar polovičného srdiečka. Niektoré scény sú naozaj VEĽMI brutálne a Ostrov určite nie je film pre slabé povahy. Súhlasím s POMOM ohľadne záveru o ktorom nie som presvedčený, že bol nutný, ani že som ho správne pochopil. Pôvodne som chcel dať menej , ale potom som si uvedomil, že film porovnávam s 3-iron, čo je dielo aké sa natočí raz za pár desaťročí ako aj to, že filmov silných ako Ostrov je ako šafranu, preto nakoniec 10/10. P.S. Pre všetkých čo im vadí, resp. nepochopili záver. V kórejčine je údajne pre slovo "Ostrov" a pre ženské lono rovnako znejúci výraz.(27.9.2005)

• Khalesi

Nedokážem uveriť tomu, čo som práve videla! Filmová senzácia? Poetický snímok? Možno tak pre psychicky narušených jedincov. Nevidím nič poetického na zabíjaní zvierat, alebo mlátení psov, či odrezávaní časti živej ryby a požieranie jej tela pritom ako ju bez plutiev zmrzačenú sledujú, ako bojuje vo vode o život a bavia sa aká že je to nádhera! Kórea je plná takýchto psychopatov a najhoršie a pre mňa nepochopiteľné je, že mal tento snímok úspech v Benátkach. Mne sa chcelo zvracať!(9.3.2014)

Ostrov je silná dávka poézie, žiada si otvorenú myseľ, ochotnú neustále prehodnocovať, nechať sa viesť i vrátiť na začiatok a opäť to skúsiť inakadiaľ a to všetko, nech sa páči, už pri prvom sledovaní, pretože áno, je čas si triediť myšlienky. Ale úplne najlepšie je možno neriešiť nič, iba si dušu aj telo ukolísavať vlnením vodnej hladiny, nechať sa vzápätí strhávať záchvatmi ukrutnej bolesti, tíšiť ju inou bolesťou alebo kratučkým šťastím a slasťou ...a celý ten čas tušiť či vedieť, že tam niekde dole nás čaká bezhlasná, temná a chladná hlbina. Ostrov, muž, Žena... všetko! [100%](22.7.2008)

Můj první od tohoto režiséra. Minimum dialogů, většinou bez hudby (ale když už hudba je, tak výborná a pasuje) - docela drsné výrazové prostředky a působivé prostředí. Nevím, jestli jsem závěrečnou scénu nepochopil, nebo je tak jednoduchá, možná by to bylo lepší i bez ní. Nevím, musím si ještě srovnat všechny ty symboly, zatím za 4*, později možná názor změním .) 8/10(5.12.2005)

Můj první Kim-Ki Duk a musím říct, že mě silně zaujal. Obrazově silný snímek, který se s žádnými zábranami příliš nepáře (což je také hlavní důvod, proč oceňuji japonskou kinematografii) a podává nám dosti zajímavý náhled na "tak trochu jinou lásku". Scény s háčky mě bolely za hrdiny (no a holky u toho trpí možná ještě dvojnásob, to nevím). Pořád si nedokážu utříbit, komu jsem vlastně fandil, protože ztotožnit s kýmkoli se mi prostě nedařilo, spíše jsem se jen nechal unášet... Po jezeře mezi rybářskými ostrůvky až do porostu jezerních trav....(25.6.2006)

• - Týrání zvířat, které se ve filmu odehrálo, bylo podle slov režiséra skutečné. (Terva)