Země bouří

Bouřlivá země

(festivalový název)

Maďarsko / Německo, 2014, 105 min

• boris92

Film a s veľmi zaujímavým a strhujúcim dejom a veľkým potenciálom no bohužiaľ premrhaním. Postavy boli vykreslené slabo. Jediné čo vieme je že Szabi uteká pred svojim životom, a neprebudený Aron je dedinský truľko čo ho každý zbije. No a potom je tu ešte chalanisko čo došiel presvedčiť svojho frajera aby sa vrátil za ním a hral fucik. Film na mňa pôsobil rušivým dojmom. Neustále som bol nútený premýšľať prečo konajú postavy tak ako konajú. Tiež niektoré scény by si zaslúžili oveľa väčšiu pozornosť a naopak iné ( napríklad celá scénka príchodu až po odchod Szábiho domou za otcom ) by som úplne nahradil a skrátil. Film neustále viazol a mal tempo ako suchý rezeň v krku niektoré scény boli podľa môjho vkusu dlhšie ako by mali byť. Snímok tak stratil celkovo švih a aj keď kamera bola veľmi dobrá. Katastrofálny strih však pochoval akékoľvek zvyšky toho čo mohol byť inak dobrý film.(23.10.2015)

Je až neuveriteľné, že napriek 21. storočiu je téma homosexuality stále tabuizovaná. A tak je fajn, že vznikajú filmy ako Krajina búrok, ktoré poukazujú na nezmyselnosť homofóbie. Dej vyznieva veľmi autenticky a zaujímavé je aj jeho zasadenie na maďarsky vidiek, čo umocňuje nezmyselnosť predsudkov na pozadí tradičného ponímania "zdravých" vzťahov. Jeden z hlavných protagonistov vo finále tuto tiahu neunesie a podľahne tlaku okolia. Tragické vyústenie milostného trojuholníka je volené zámerne, aby spoločnosť konečne prestala ľudí polarizovať na základe sexuálnej, alebo skôr lepšie povedané citovej orientácie. Emočne síce nedosahuje silu "Skrotenej hory", každopádne však stojí za zhliadnutie.(6.2.2016)

moc se v tom filmu nenamluví, ale to není vůbec na škodu ... hlavní postava je sympatická, mírně zakřiknutá a jeho "nevím co chci" je úžasné ... bohužel to celkem vystihuje dnešní realitu "snášenlivosti" ostatních lidí ... hezké drama dle true :) ... podobný film je od Xaviera Dollana Tom na farmě ... nicméně Ádám jasně vítězí a to jak scénami tak i propracováním ...(10.10.2015)

Závěr tak nečekaný, až z toho mrazí... Jinak kvalitní snímek o "trojici", hlavní hrdina ví, že je gay, ale neví koho chce, Němec ví že je gay a koho chce a Maďar pro změnu neví zda je gay a neví koho chce... Nečekejte přestřelku dialogů, ale za to krásné záběry na maďarský venkov. A že je ještě dnes Maďarsko tak pruderní země pro gaye jsem nevěděl....(23.3.2014)

Maďarská odpověď na americkou Zkrocenou horu. 1) 36letý režisér a spoluscénárista Ádám Császi pojal svůj celovečerní debut jako ponuré východoevropské drama odehrávající se v maďarské vesnici. Homosexuální postavy popírají běžné stereotypy - jsou to všichni mužní chlápci, projevující se dravě a chlapsky, s absencí pro gaye tak typického vhledu a empatie. Moc nemluví, nemají moc co říci a to, co by chtěli vyjádřit, neumějí verbalizovat. Podle režiséra gay nesmí být synonymum pro slabocha - to je, říká, velmi zastaralé myšlení._____ 2) Pro 25letého Andráse Sütöa (hlavní postava Szabolcs) je to první celovečerní film stejně jako pro Ádáma Vargu (Szabolcsova vesnická láska Áron). 29letý Sebastian Urzendowsky (německý fotbalista Bernard) je už zkušený herec. Všichni tři jsou přesvědčiví ve všem, co před kamerou podnikají._____ 3) Film je inspirován skutečnou událostí, kdy dva gayové byli ubodáni třetím mužem._____ 4) Bezútěšné poměry maďarského venkova mě zaskočily. Neočekával bych, že pár set kilometrů od Prahy by mohly předsudky vůči gayům být tak živé a určující chování lidí...jako bychom se přenesli dobrých padesát let nazpět._____ 5) Spoiler. Neškodilo by, kdyby obsah (Febiofest) nevyzradil děj první hodiny filmu. Navíc je nepřesný: Szabolcs nechová tajně silné city k Bernardovi, ale Bernard k Szabolcsovi. Bernard nepřijíždí z Německa najednou, ale na základě Szabolcsova nevysloveného, nicméně jasného přání. Rovněž obsah Filmového festivalu ve Zlíně vyzrazuje příliš. Pouze obsah Letní filmové školy charakterizuje, o co jde. Abyste se k němu však dostali, budete si muset nejdříve přečíst obsah Febiofestu, který se zobrazuje na prvním místě.(12.2.2016)

• - Film je natočen podle skutečné události. Změněn byl jen věk hlavních protagonistů - jednalo se o dva třicátníky a osmnáctiletého mladíka - a vražda, které jsme svědky na konci filmu, byla ve skutečnosti mnohem brutálnější. (Lucka.S)

• - Dle slov režiséra bylo hlavním cílem filmu rozpoutání diskuze na dané téma, které je v dnešním Maďarsku naprosto tabuizované. (Lucka.S)