Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Szabolcs je mladý maďarský fotbalista hrající za německý tým. Jeho nejlepším přítelem je spolubydlící Bernard, k němuž tajně chová silné city. Po prohře v důležitém zápase a následné hádce se Szabolcs rozhodne vrátit do Maďarska a žít prostým životem na dědečkově farmě. Zde potkává mladého vesničana Árona, kterého najme na pomoc s renovací rozpadlého domu. Zatímco se sbližují a stávají milenci, z Německa najednou přijíždí Bernard, který touží po vztahu se Szabolcsem. Tři mladíci společně nějakou dobu prožívají prostou idylu maďarského venkova, ale jak již sám titul naznačuje, Ádám Császi směřuje své mistrně režírované drama k temnému, bouřlivému finále. (Febiofest)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (18)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Maďarská odpověď na americkou Zkrocenou horu. 1) 36letý režisér a spoluscénárista Ádám Császi pojal svůj celovečerní debut jako ponuré východoevropské drama odehrávající se v maďarské vesnici. Homosexuální postavy popírají běžné stereotypy - jsou to všichni mužní chlápci, projevující se dravě a chlapsky, s absencí pro gaye tak typického vhledu a empatie. Moc nemluví, nemají moc co říci a to, co by chtěli vyjádřit, neumějí verbalizovat. Podle režiséra gay nesmí být synonymum pro slabocha - to je, říká, velmi zastaralé myšlení._____ 2) Pro 25letého Andráse Sütöa (hlavní postava Szabolcs) je to první celovečerní film stejně jako pro Ádáma Vargu (Szabolcsova vesnická láska Áron). 29letý Sebastian Urzendowsky (německý fotbalista Bernard) je už zkušený herec. Všichni tři jsou přesvědčiví ve všem, co před kamerou podnikají._____ 3) Film je inspirován skutečnou událostí, kdy dva gayové byli ubodáni třetím mužem._____ 4) Bezútěšné poměry maďarského venkova mě zaskočily. Neočekával bych, že pár set kilometrů od Prahy by mohly předsudky vůči gayům být tak živé a určující chování lidí...jako bychom se přenesli dobrých padesát let nazpět._____ 5) Spoiler. Neškodilo by, kdyby obsah (Febiofest) nevyzradil děj první hodiny filmu. Navíc je nepřesný: Szabolcs nechová tajně silné city k Bernardovi, ale Bernard k Szabolcsovi. Bernard nepřijíždí z Německa najednou, ale na základě Szabolcsova nevysloveného, nicméně jasného přání. Rovněž obsah Filmového festivalu ve Zlíně vyzrazuje příliš. Pouze obsah Letní filmové školy charakterizuje, o co jde. Abyste se k němu však dostali, budete si muset nejdříve přečíst obsah Febiofestu, který se zobrazuje na prvním místě. ()

Lucka.S 

všechny recenze uživatele

Celovečerní debut maďarského režiséra Ádáma Császi je silně atmosférickým dramatem o třech mladých gayích, kteří zápasí se svou sexualitou v homofobní atmosféře dnešního Maďarska. Film podle skutečné události ukazuje, jak prostředí plné nenávisti a omezenosti ničí životy a k čemu takové okolí a výchova mohou člověka dohnat. ()

Reklama

freddy 

všechny recenze uživatele

Film, který je svým tématem hodně těžký, ale velice zajímavý. Nebyl to první film s gay tématikou, který jsem viděl, ale rozhodně to byl film, který mě svým rychlým a rázným koncem dokázal vyšokovat tak, že jsem celé závěrečné titulky strávil před televizní obrazovkou jen s otevřenou pusou a nevěřícným výrazem v obličeji. Přitom většina filmu vypadala tak nějak idylicky a skoro ospale. Mladý fotbalista, který se rozhodl pověsit kopačky na hřebík, přijíždí na maďarský venkov na statek zděděný po svém dědovi, za pomoci místního mladíka ho začíná renovovat a vzniká mezi nimi milenecký vztah. Záběry kamery přitom napovídají, že statek stojí na samotě, je zde klid a vlastně se tu nic zajímavého neděje. Ale konfrontace hlavního hrdiny s místními obyvateli poté, co se dozvědí o jeho orientaci, je více než výmluvná a nenechává diváka na pochybách, že tohle se může ještě vyvinout všelijak. Film nabízí příjemné a sympatické herce, zajímavý děj, i když, pravda, občas s delšími pauzami bez dialogů, pohodové záběry z venkova, ale i drama s hořkým koncem. Já jsem s tím, co jsem viděl, po divácké stránce spokojen, po lidské stránce znepokojen. Ale asi jsou místa, kde to opravdu takto ještě stále chodí. Uděluji čtyři hvězdy. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vynikající András Sütö a Ádám Varga ve strhujícím filmu, plném zakázaných slov, prudkých vášní a osudových rozhodnutí. Minimalistický styl vyprávění, rámovaný velkolepými obrazy maďarského venkova, dává vyniknout jak charakterům, tak emocím, ale jen tam, kde to má smysl. Je to přesně ten typ filmu, kde se sice nic moc neděje, ale potom přijde naprosto nečekaný vytržení z letargie, úplnej konec světa. Jenom poslední záběr je na pět hvězd. Fakt mě to dostalo. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Země bouří mi v mnohém připomínala Zkrocenou horu - divák je svědkem postupně vznikajícího vztahu, jenž ale rozkvétá v době a prostředí, jež mu nejsou nakloněny, ať už jde o všudypřítomný vztyčený ukazováček ze strany církve, nebo nepřející venkovany, kteří nemají a nechtějí mít pro podobné vztahy pochopení. Jistý potenciál zde byl, nicméně i tak mi snímek přišel dialogově poněkud plochý, což je škoda. Samotné vyvrcholení bylo překvapivé a šokující, ale nedokázalo vytáhnout celý příběh z vod všednosti, v nichž se po většinu děje pohyboval. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (3)

  • Dle slov režiséra bylo hlavním cílem filmu rozpoutání diskuze na dané téma, které je v dnešním Maďarsku naprosto tabuizované. (Lucka.S)
  • Film je natočen podle skutečné události. Změněn byl jen věk hlavních protagonistů - jednalo se o dva třicátníky a osmnáctiletého mladíka - a vražda, které jsme svědky na konci filmu, byla ve skutečnosti mnohem brutálnější. (Lucka.S)
  • Většina záběrů byla pořízena na farmě poblíž města Kiskunmajsa. (minipolis)

Reklama

Reklama