Shaolin fotbalista

Siu lam juk kau

Šaolinský futbal

Shaolin Soccer

Komedie / Akční / Sportovní

Hong Kong / Čína, 2001, 86 min (Director's cut: 113 min)

Těžko popsatelné, Stephen Chow povýšil fotbal na úchvatnou efektní podívanou a zároveň z něj udělal primitivní přestřelku. Kdo bude rozhořčeně nadávat, že je někdo v offsajdu, nebo proč jsou všichni hráči naskládaní v soupeřově vápně a vesele ostřelují brankáře a že to je blbost, která nemá s "pravým" sparťanským fotbalem nic společného, pro toho mám malý vzkaz: "Di do hajzlu a na hřiště, tohle je prdel!"(28.9.2008)

• Aiax

Je sice známo, že asijské filmy jsou pro nás, evropské diváky, přece jen poněkud...nezvyklé, ale toto je z objektivního pohledu přinejmenším HODNĚ nezvyklé. Z mého čistě subjektivního pohledu to je pak strašlivá nekoukatelná příšernost jak z jiného světa. Jedna hvězdička alespoň za určitý, byť bizarní, styl.(23.11.2004)

Jo, tak tohle byl opravdu nářez! Zpočátku bych vůbec nevěřil, že bych mohl tomu dát 4*, ale stalo se. Je to místy opravdu trapný, ale nevím co to, dokázal jsem to v pohodě překousnout, protože hned následovaly tak nevinné a šílěně ujeté scény, že jsem se opravdu řezal smíchy (scéna finálního a vítězného gólu!). Úplně vidím, jak by například Američané nebo Francouzi (nic proti nim) z tohoto fotbalového námětu udělali trapnou a stupidní blbost, ale těm Šikmookým se to opravdu povedlo! Bravo!(2.7.2008)

Začátek stojí za starou bačkoru, jen sem tam proběhne nějaký ten záblesk srandy. Příběh je klišovitý, předvídatelný, herci často podivní. Ale i tak je to nakonec obrovská sranda, takže spoustu nesmyslů jsem ochoten odpustit. Kdyby si asiati dokázali odpustit ve filmech zbytečně vybičované emoce, měl bych asi jejich filmy raději. Sem se to zkrátka nehodilo.(5.4.2008)

• JohnnyD

Totálne hustá sračka, ktorú ani nemožno popísať slovami. Demencia vyžaruje z každého záberu. Síce má Chow svoj štýl, ale svoj štýl mal aj Joel Schumacher, keď točil Batmanov. Občas je tam pekný uhol kamery, ale to je všetko. Herci hraju strašne afektovane a sú na úrovni béčkového filmu.futbalové súboje sú nudné a príliš komplikované. Ich nerealistickosť mi neprišla vtipná, ale jedine tak trápna. Rovnako aj efekty. Úbohosť nemá medzí a vrcholí na konci v definitívnom zápase. Mám rád hong kongské akčné filmy (hlavne Jackieho), ale toto ide absolútne mimo mňa. PS: skladateľ kurevsky vykráda Elfmanovu hlavnú tému z prvého Men in Black.(19.8.2006)

• - Wei Zhao , která ve filmu hraje Mui, v době natáčení neuměla kantonsky, a proto je její postava ve filmu jediná, která mluví standardní čínštinou. (Raztubyl)

• - V italské verzi jsou všechny hlavní postavy nadabovány profesionálními fotbalisty (Damiano Tommasi, Vincent Candela, Marco Delvecchio, Sinisa Mihajlovic, Giuseppe Pancaro a Angelo Peruzzi). V americké verzi Stephen Chow dabuje sám sebe. (Morien)

• - Shaolinský fotbalista předvádí humornou poctu legendě bojových umění Bruci Leemu. Nosí stejný účes a hraje i ve stejné žluté kombinéze, jakou měl na sobě Lee ve filmu Hra smrti. Když ho odnášejí z hřiště, tak má na sobě stejné brýle, jaké nosíval Lee, a leží na nosítkách ve stejné pozici, v jaké byl Lee položen v rakvi v Hong Kongu. (Morien)