poster

Tao xue wei long

 • Hongkong

  逃學威龍

 • Hongkong

  To hok wai lung

 • angličtina

  Fight Back to School

Komedie

Hongkong, 1991, 100 min

 • Ceres
  *****

  Parádní nářez na mojí bránici, kterou zase zařídil Chow s Ngem, kteří to dotáhli k dokonalosti, zvláště když se ve vedlejší roli objevuje na scéně nadřízený policista "The Scissor Legs", které se objevil již v God of Gamblers III. Špičková komedie se špičkovými scénami plné vtipu od začátku do konce. 99 %(30.5.2011)

 • ScarPoul
  **

  Myslím si, že som už z takýchto bláznivých filmov vyrástol. Chow je stále u mňa majster komédie ale mám ho radšej, keď si robí réžiu sám. V tomto filme je príliš veľa chýb a hlavne je robení skečoidne. Nedbá na charaktery, ani na normálnu dramaturgiu. Každá emócia je tam zastúpená, len aby sa nepovedalo. A celý film tvorí buď pekná akcia - ale tej je málo, alebo konverzačné a slapstikové vtipy, ktoré sú samo o sebe vtipné - a to naozaj sú - len dať ich do ucelenej formy robí tú zlobu, že sa to príbehovo často rozpadá. Pre mňa trochu sklamanie. Čakal som niečo ucelenejšie a dramaturgicky funkčnejšie. Takto som dostal podivuhodný guláš kde sa postavy správajú podľa situácie, nie podľa povahy a kde je všetko možné aj keď sa nás snaží film presvedčiť, že sme v zásade v reálnom prostredí. Veľa pozliepaných bizarností. Pokračovania už vidieť nepotrebujem.(3.11.2020)

 • Shit
  ****

  Stephen Chow tady hraje snaživýho policistu, kterej je poslán do školy jakžto student na tajnou misi svým šéfem, aby mu našel jeho raritní pistol, kterou ztratil. Z toho je jasný, že celej příběh nejvíc těží z typickýho spojení elitní policista, kterej šel k policii, aby se nemusel učit versus předměty, učitelé a studenti, který si hrajou na gangy, Rozhodně to je sranda, takovýho staršího typu. Navíc Stephen Chow i ve svých začátcích na sebe strhává veškerou pozornost a dokáže po celou dobu bavit.(10.3.2009)

 • kaylin
  ****

  Tahle zápletka prostě není úplně originální, přece jen "Jump Street 21" se na světě objevilo o čtyři roky dříve, ale stejně je to pořád zábavná a Stephen Chow je mezi těmi studenty prostě skvělý. Zapadne tam, je vtipný a očividně si roli užíval, stejně jako ostatní herci, kteří tomu dávají ten správný vtip. Ano, je to nejvíce komedie, ale v tomhle případě to vůbec nevadí.(2.9.2015)

 • HKstars
  ****

  Stephen Chow je v hlavní roli nepřekonatelný a nemusíte zrovna chodit na hongkongskou střední, abyste pochopili většinu fórků (jen ty zárodky Triád ve třídách budou možná tuzemskému publiku kapku cizí ;). Jako ve většině Chowovek je tu základem duo Stephen Chow-Ng Man Tat (tady hraje jeho spolupracovníka a "otce", předstíraný Parkinson patří k vrcholům jeho "herectví") a chemie mezi nimi by se dala krájet. Režírující Gordon Chan se příliš nepitvá v naznačeném nedostatku zodpovědnosti, který si musí Chow ve škole vyléčit a soustředí se především na nepřetržité salvy gagů a romantickou linii. To když se Chow zamiluje do jedné z učitelek (Man Cheung) a kvůli tomuhle vzplanutí je ochoten podstoupit doučování a další nechutnosti, kvůli kterým kdysi ze školy utekl a dal se k policii. Kromě dobře mířených vtipů zaujme i několik akčních sekvencí, ve kterých Chow i jeho doublové dokazují, že kvalitní bojovka se ujme v jakémkoliv žánru. Velká škoda, že akce trvá vždy jen několik vteřin, kopírka pouličního boje z Police Story 2 vypadala velice pěkně, stejně jako úvodní přepadovka (proč jenom Gordon Chan takovéhle věci později zcela zapomněl). Těžištěm je ale humor, jenž je vždy na prvním místě a s přehledem zakryje chatrný scénář a mírně televizní fazónu, která snímek strhává zpátky do osmdesátých let (to je myšleno částečně jako poklona, i když si nemyslím, že by to Gordon Chan udělal úmyslně). Tentokrát opravdu nemusíte být die-hard fanda Chowových exhibic, abyste se smáli na plné kolo, protože i ostatní herci se projeví jako zdatní nahrávači a dovedou povýšit "jen" průměrné gagy na takřka geniální okamžiky. Nelze se divit, že vznikly další dva díly, protože jakkoliv Chow ždímá školní prostředí ve všech směrech, zbývá ještě hodně neprozkoumaných území. A po skončení titulků budete skoro žadonit, aby se do nich tenhle hongkongský Jim Carrey vydal. A nebo možná ne. Záleží to na vaší náladě a vkusu, stejně jako Carrey má Chow přibližně stejně velký tábor příznivců i odpůrců a když vám jeho svérázná komika nevleze pod kůži hned, jste ztraceni a musíte jít masírovat bránici jinam. Museli byste být ale opravdu velcí suchaři, aby vám při sledování Fight Back to School alespoň párkrát necuknuly koutky. 70%(20.4.2017)

 • Stephen Chow