Když zvířata sní

When Animals Dream

Drama / Horor / Mysteriózní

Dánsko, 2014, 84 min

• Wacoslav1

Když zvířata sní, zdají se jim hrozný psychárny... Třeba o tom, že jsem odvržená Dánská děvka co se mění ve vlkodlaka. Celý tento můj strhující a emotivní příběh vyplňuje tklivá hudba a přímo dokonale, minimalisticky, vykreslená psychosociopatická struktura příběhu zasazená do absolutně, depresivně, dokonalé realisticky zobrazené atmosféry nepochopeného artu v jehož stínu bledne můj chabý pokus o narativní nastínění dosud utajených faktů vedoucích k rozluštění skrytého poselství tohoto nedoceněného snímku. Ehm co jsem to tu právě vyblil za hovna... No nic nebudu si hrát na Bludmana, ani se tu nepokusím cizím a neslušným jazykem říct něco co jste si patrně už dávno odvodili. Je to prostě odpad! 5%(25.8.2015)

Podobne minimalisticko-atmosferické ako švédsky Let the Right One In s dejovým pôdorysom a lá "Carrie nastupuje do svojej prvej práce". Ovšem tam, kde si švédské upírske tesáky udržali svoju auru inakosti až do konca, u dánskeho vlkozuba záverečná 15-minútovka až príliš pripomína beh cez známe a tým pádom jednotvárne žánrove formulky a klišé. Namiesto sviežosti tak ostáva po skončení v ústach pachuť zvyšku pokrmu zo včerajška...škoda. 6-7/10.(31.7.2014)

Najväčšou devízou filmu je mrazivá atmosféra rybárskej dedinky, kdesi na škandinávskom pobreží, ktoré dokonalo dokresľuje bezútešný život miestnych obyvateľov. Podobne Sonia Suhl je úplne famózna, má to proste v krvi (charizma a neobvyklý zjav). Bohužiaľ scenár je mizerný; obyčajná báchorka na pár strán, bez vierohodných emócií, s plytkými postavami a celá podľa jednej predvídateľnej schémy. A práve preto je scestné označovať Når dyrene drømmer za nový Let the Right One In, lebo práve to bolo najväčšou devízou švédskej upírskej pecky.(30.7.2015)

Kdyby Jonas Alexander Arnby v závěru přitlačil na pilu a předvedl nám houf kvalitních a detailních gore scén, tak hodnocení vypadá úplně jinak, tuším u všech !! Takhle se bohužel jedná o celkem pomalou, naštěstí nenudící hororovou drámu se zajímavým námětem a slušnou severskou atmosférou, nic víc. Låt den rätte komma in je však úplně jinéj level, co se týče atmosféry i storybuildingu. 60%(7.1.2015)

Dánska verzia švédskeho Let the Right One In, akurát namiesto upírky tu vystupuje mladá dievčina, ktorá sa vplyvom neznámej choroby začne meniť na vlkolaka (?). Čiže vo výsledku skôr znepokojivá melancholická dráma ako horor, ktorý nastupuje až v závere. S Let the Right One In majú toho Animals však spoločné viacero. When Animals Dream má podobne pochmúrnu atmosféru podporenú chladným severským prostredím, nechýba vzťahová línia dievčiny s chlapcom a krvavejšie je vyslovene len finále na lodi. Je to síce obstojne natočené, ale pomerne nevzrušivé, keďže o postavách sa tu divák dozvie minimum a ani samotná story nemá čím prekvapiť. Za to však funguje znepokojivá atmosféra a celým filmom sa nesie veľmi tiesnivý pocit. Akurát viac toho When Animals Dream neponú. CELKOVO: 3* (6/10)(30.1.2015)

• - Film se natáčel v Thyboronu v Dánsku. (rafix)