Tulák Joseph Hugues Guillaume Boutier-Blainville řečený Archimedes (Jean Gabin), známý bonviván a štamgast hostince „U tří svíček“, je svéráznou postavou pařížského předměstí. Stále má dobrou náladu, z jeho řečí i způsobů je znát, že se mu kdysi dostalo vzdělání. Nyní bydlí v rozestavěné novostavbě a žije spokojeně z drobných příležitostných výdělků. Ale když se na domě začne pracovat a jeho vynesou i s postelí, musí přemýšlet, kam v zimě složí hlavu. Může odjet na riviéru, nebo se nechat na tři měsíce zavřít. Archimedes se snaží o to druhé. Pokouší se vyvolat hádku na ulici i na stanici podzemky, ale jeho pokusy nevedou k úspěchu. (oficiální text distributora)

Enšpígl

Nebudem si nic nalhávat, film stojí a padá s hereckým mistrovstvím pana Gabina, nehrát v tom on, uspalo by to i karetu obrovskou. ()

Radko

Tuláci typu Archimeda majú čosi spoločné: ich myslenie je v radikálnom rozpore s panujúcim spoločenským usporiadaním i s právom zakotvenými povinnosťami. Niekedy sú tieto príkazy a zákazy upravené tak paradoxne, že ich porušenie nevedie k želanému prečkaniu upršane chladného nečasu vo väzení, ale naopak k celebritnej sláve z obálky magazínu. Medzitým sa starnúci mestský apač vyrovnáva s obsadením squatového príbytku novým tulákom (zariadený ho má v nedostavanom paneláku), s kšeftom v podobe predaja ukradnutých psov ich zúfalým majiteľom a so vzťahmi k obyvateľom predmestia. Humorné, trefne vystihujúce mnohé. Od spôsobu prežívania týchto myšlienkových samorastov, ktorí sa na jednej strane so spoločnosťou rozišli, no zároveň ju k životu potrebujú až po militiaristické vlastenectvo, absurdné konanie policajných zložiek, ich častú aroganciu, poklonkovanie dočasným hviezdam, snobské pokrytectvo večierkov buržoázie a možnosť slastného dožitia v elegantnom požívačnom ničnerobení. Nie na vrchole spoločenského rebríčka, ale v jeho podzemí. ()

LiVentura

Nadhérný snímek s velkou duší krásného snílkovského bláznovství, jež je zákryvem pro realistickou tvrdou filosofii člověka, jenž zakusil mnohé.... Všem vřele doporučuji jakožto oddechový film s hlubokou myšlenkou a nejlepším hercem podsazeného monotónního hlasu na světě! ()

Aky

Scénář není geniální, ale je to skoro jedno, protože film vlastně sólem Jeana Gabina. Mistrovská miniaturka. ()

Anderton

Tulák Archimedes je niečo, čo by sme mohli nazvať sociálna komédia. Podobný pobuda a vycicávač energie (niekedy ale aj jej dodávateľ), ako napríklad Boudu z vody vytiahnutý. Ja mám bohužiaľ problém s elementárnou logikou, ktorá mi bráni naplno vychutnať neoddiskutovateľné kúzlo filmu. Archimedes bezpochyby smrdí, ale nikomu to nevadí, najmä scény v reštaurácii a na snobskom večierku z tohoto hľadiska dosť bijú do očí. Ale film vnímame očami (a srdcom), takže si to mnohí ani neuvedomia. Film, ktorý musel tešiť našu vládnu garnitúru, pretože ukazoval Francúzsko z jeho odvrátenej stránky. Ako som už inde spomínal, vyspelá demokracia sa zobrazovaniu svojich problémov nebráni. Film ale nakoniec stojí a padá na výkone hlavnej hviezdy, ktorá je tu oproti jej ďalšej kariére neobvykle odviazaná. Ten podtext je však značne alarmujúci a smutný. ()

nascendi

Jean Gabin je nepochybne veľmi dobrý herec. To samozrejme neznamená, že všetky filmy, v ktorých hral sú primerané jeho hereckému umeniu. Postava bezdomovca blúzniaceho o slobodomyseľnosti je postavou nehodnou záujmu. Takže v tomto vnútorne konfliktom filme, kde kvalitný herec stvárňuje nekvalitnú postavu je doterajšie hodnotenie primerané. ()

Marthos

Neodolatelný Archimedes. Jean Gabin jako všemi zbožňovaný pařížský pobuda, který holduje dobrému muškátu, cituje Apollinaira, tancuje charleston a vyhledává jakoukoliv příležitost, jak se dostat do vězení. Grangierův film navíc populárního francouzského herce ukazuje v ryze komediální roli, kterou zvládá s naprostým přehledem. ()

Willy Kufalt

„Pitoreskní, že? ...je skvělý. Působivý zjev.“ Neodolatelně svérázný Jean Gabin v komediálním počinu dle vlastního námětu. Jeho tulák řečený Archimedes proplul celým filmem ve víru vtipných situací z tehdejšího života ve Francii, doprovázených spoustou hlášek, také zatančil a zazpíval! Dokázal pobavit nejen staré známé štamgasty hospodě, stejně jako boháče v luxusním bytě, ale jistě i spoustu diváků. Mou maličkost toto odpoledne nevyjímaje. Přesto Grangierovu filmu po více než 60ti letech od svého vzniku již občas (v mých očích) mírně docházel dech. Malé svérázné holduvzdání či spíše vzpomínka na válečné hrdinství o 40 let zpátky tvoří sice velmi hezkou závěrečnou bodku, ale jako celek postrádá nejen jakoukoliv myšlenku, ale i celistvější hutný příběh. I marně jsem čekal, že se Archimedes ještě znovu setká s novými majitely svého oblíbeného podniku (Bernard Blier se až hodně rychle vytratil ze scény..). Jako oddechovka na jedno zhlédnutí ale pěkný, jo. 60% ()

dopitak

Zápletka je spíš lehce tupá než zábavně vtipná, ale ten famózní český dabing tomu přidává 300 % navíc. V Dabingovém studiu ČST Praha 1972 se o to zasloužil především Josef Větrovec, jehož Gabin je pro mě novinkou, ale úžasnou novinkou. ()

Flego

Tulák "Gabin" Archimedes je sčítaný a inteligentný starší pán s veľkým srdcom. Lenže aj opilec, hulvát a bezdomovec so snahou zabezpečiť si na zimu lepšie bývanie ako rozostavaná stavba. Stačilo málo a mohlo to byť za plný počet, lebo tento Gabinov koncert je proste famózny. 4+ ()

bloom

Tulák Archimedes je jednou velkou hereckou exhibicí Jeana Gabina. Ostatně tak byl celý projekt připravován, Gabin je dokonce spoluautorem námětu (v titulcích je uveden pod svým pravým jménem Jean Moncorgé). A sázka na jednoho herce se opravdu vyplatila, protože Gabin se ve filozofujícím bezdomovci opravdu našel. Celý film je vlastně sledem Archimedových příhod a máme tu pouze náznak příběhu (touha hlavního hrdiny dostat se na zimu do vězení), atmosféra staré Paříže je však příjemná, stejně jako herci, kteří sice pouze přihrávají Mistrovi, nicméně však vytvořili rozmanité figurky. Ať už je to Archimedův kumpán Darry Cowl, starý vysloužilec Noël Roquevert, žárlivý hostinský Bernard Blier a nebo bohatá panička Jacqueline Maillanová, kterou Archimedes svojí živelností úplně ohromí. A nejen ji, ale i diváky. ()

Pierre

Tulák Archimedes má skutečně hloupoučký a strašně jednoduchý příběh. Prostě sledujete pár situací ze života jednoho tuláka. Taková zápletka se těžko roztahuje do celovečerního filmu a bohužel se to na tadytom filmu i dost podepsalo . Zpočátku to působí příjemným dojmem, ale ve druhé půlce už jsem se začal malinko nudit. Gabin si tu roli strašně užil, je to vidět. Jeho tulák má občas slušné hlášky a já nelituji stráveného času s filmem. Ale to všechno je prostě málo. Chtělo to když už to má být komedie, nějáké větší tempo a lépe zpracovaný příběh. Pod 3 nakonec tedy nepůjdu. 60 % ()

Rosalinda

"Pane Felix, vypadněte odsud, nesnáším pohled na vaši vizáž." "Jak račte vědět, výjev není všechno, pane." "Jenže u vás je vzácná jednota odporného zjevu a pokřiveného charakteru." Haha, pan Gabin coby úžasný bezdomovec na úrovni s dočasným bydlením celkem na úrovni a láskou k muškátu. Normálně mám na dabovaného pána Gabina silnou alergii, protože mi to jednoduše nesedí a neladí, ale tohle byl snad první dabing, který mi nějak nevadil. Zkrátka to sedělo a monsieur Gabin s úžasnou lehkostí proplul celým filmem. Mimochodem... úžasně pozitivní film. ()

Martin741

Archimedes bol grecky matematik, fyzik, mechanik, vynalezca, astronom, a nepochybne aj kmotor, stryko, ujo, svagor, syn, otec, dedo a svokor. To myslim staci. Tu sa Archimedes zjavil v podobe Jeana Gabina, teda aspon tej filmovej podobe. Ma na praci kadeco : od dobrej nalady, cez byvanie v rozostavanej novostavbe, inteligentne vynadrovanie az po kadejake prilezitostne zarobky. Co tymi prilezitostnymi zarobkami reziser myslel, neviem, a obavam sa, ze to nevedel ani samotny Gabin. No nic, film aspon ma pekne exteriery, zaujimave dialogy, ktore nenudia ani v strede filmu. Nuda taktiez nedostalôa sancu, Gabin ako myslienkovy samorast mal hodne do seba, a len tak mimochodom, snazi sa dostat do vazenia /bude mat istotu strechy nad hlavou a pravidelnej stravy/, taxa rozhodol nieco vyviest . Samozrejme taku cinnost, za ktoru sa zatyka a odobera sloboda. Lebo nebudeme si navravat, v mnohych krajinach /od SR, CR, cez Srbsko, Rusko alebo hoci aj Portugalsko/ system funguje tak, ze vazni po x rocnom pobyte v chladku sa uz nemaju kam vratit - rodina vymrela, alebo zostarla a doziva v domovoch dochodcov. Tak o5 nieco vyvedu, aby mali zase strechu nad hlavou a pravidelnu stravu. 76 % ()