Mara

Emil Topuzov

Steven Schneider

Kostýmy:

Roger J. Forker

Po těch všech Bye Bye Manech, Slender Manech a dalších hororově sterilních postavičkách, které by neuspěly ani v konkursu na slaměného strašáka v poli, konečně přichází démon nahánějící hrůzu. Jakožto zdejší hororový expert pochopitelně disponuji obsáhlými znalostmi mytologie, folkloristiky či religionistiky, kde se obdobné bytosti v hojné míře vyskytují, a tak nemohu nezmínit, že předobraz Mary nalezneme i v rámci slovanské tradice. Pan režisér však čerpal inspiraci i v zemi vycházejícího slunce, kdy klasickou západní strukturu vyprávění zajímavě obohacuje o prvky typické pro J-horror. Ve výsledku se tak jedná o poměrně vydařený debut, který udiví výtečnými hereckými výkony a vybroušenou atmosférou, výrazně méně pak scénáristickou (ne)nápaditostí. Snímku Mara uděluji slabší čtyři hvězdy.(9.9.2018)

Nočná mora je skvelá bytosť, ktorá má hlbokú tradíciu aj v slovenskej mytológii, preto ma prekvapilo, že po nej siahli tvorcovia britského hororu. Ale na druhej strane som tomu rád, pretože je to ozaj strašidelný tvor. Desivá entita, ktorá na nešťastníka útočí v noci, zaľahne ho, nastáva spánková paralýza. Škoda prehajdákaného scenára plného predvídateľných momentov a Olgy Kurylenko, ktorá je na jednej strane pekná a snaží sa, ale čo z toho, keď na to herecky proste nemá. Možno raz mať bude, ale v tomto filme nemá a ako hlavná hrdinka je pomerne slabá.(12.10.2018)

Pyskatá Olga Kurylenko v roli forenzní psycholožky, která je na stopě spánkového démona, ale ve službách špatného režiséra. Neusnete-li hlubokým spánkem jak poslanec ve sněmovně, jste v bezpečí. Z hlediska nároků horor fanoušků bude tenhle počin vnímán jako kopírka průkopnického stylu Jamese Wana, téma spánkové paralýzy se už třeba řešilo v Dead Awake a se zabíjením ve spánku přišel už Freddy Krueger. Ten může být rád, že má příbuzného démona jménem Mara. Což o to, kdyby si ho/ji, nemám jasno, jakého je pohlaví, ke všemu ho/ji ztvárnil Javier Botet, šlo pořádně prohlédnout, budiž kopírování jiných děl odpuštěno, jenže snímané polocelky a vteřinová proplížení scénou nedávají komfort, ke smíchu byl jen krůček. Nejlepší momenty tak obstarává hvězda filmu Kurylenko, která na scéně pobývá mnohonásobně víc než démon a děsí se i za diváky. Scény úmrtí jsou příšerné, takže netřeba čekat, že vám nějaké krutosti zlikvidují bulvy. Libujete-li si v červených očích, budete mít pré. Ani pořádné finále nám nezkušený režisér Clive Tonge nedopřál, namísto toho naservíroval nejbéčkovější ohrané zakončení, kterých je v podobných hororech nepočítaně. Neschopný režisér, produkčně celkem jakžtakž, to hlavně kvůli Kurylenko, která diváka nenechá usnout a zvedá mu pyj i výsledné hodnocení. 6/10(18.9.2018)

Po záhadnej smrti svojho manžela je Helena (Rosie Fellner) označená za hlavnú podozrivú. K prípadu je povolaná aj psychologička Kate (Olga Kurylenko), pretože Helena je presvedčená, že za smrť jej manžela je zodpovedná tajomná démonická entita. Keď sa Kate dozvie o Mare, ktorá svoje obete zabíja počas spánkovej paralýzy, začína si uvedomovať, že všetky detaily týkajúce sa prípadu začínajú smerovať práve k tomuto démonovi. - Ďalší podarený horor zameraný na fascinujúci fenomén spánkovej paralýzy. Minulý týždeň som k Dementia Part II písal, že ide o najrealistickejší hororový námet, ale teraz som si uvedomil, že spánková paralýza je v tomto zmysle taktiež velmi silná. Spracovanie je v štýle komerčnejších moderných PG-13 hororov, takže netuším, aký precitlivený ujo tomu napálil R-ko. Ale rovnako ako v podobných prípadoch sa na to vďaka solídnym technickým aspektom pozerá dobre a je to aj celkom nabité akciou a nenájde sa tu vela nevýrazných pasáží. Naviac pani Olga Kurylenko podáva velmi presvedčivý výkon, rovnako ako môj oblúbenec Javier Botet, ktorý našťastie dostal viac priestoru, než tomu zvyčajne býva. Záver bol trochu prestrelený a kazil dojem, ale to režisérovi odpustím, keďže to je jeho debut, ktorého sa dočkal po trinástich rokoch od toho, čo začal točiť svoje krátkometrážne horory. + Javier Botet + Lance E. Nichols + herečka z Vampire Academy + herečka z Muck + herečka z The Neighbor + herečka z The Housemaid(8.9.2018)

O trošku lepší zpracování jak u loňského předchůdce "Slumber". Musím uznat, že ačkoli to nebylo nic světoborného, téma spánkové paralýzy mi bylo díky tomuto filmu přiblíženo trochu více. Nicméně, asi bude spánková paralýza novým hitem pro natačení dalších hororů, a myslím si, že všechny budou odpovídat stejné kvalitě. Zpracování bylo fajn, bavilo mě to, jediné, co mi trochu kazilo dojem byla ta maškaráda s červenými skvrnami na oku. Samotné ztvárnění Mary bylo takové odbyté, nikdy jsme ji ani pořádně neviděli do tváře, jen jsme celou dobu pozorovali vyzáblé křečovité tělo doprovázené divnými zvuky. Velké plus patří Olze Kurylenko, která byla v tomto snímku vynikající. Dále bych chtěla pochválit to, že byl příběh inspirovaný skutečnými duchovními tradicemi z buddhistických končin. Ve finále tedy zcela průměrný horor.(21.9.2018)