Král padělatelů

Counterfeiters of Paris, The

Komedie / Krimi

Francie / Itálie, 1961, 98 min

• mortak

Bohužel jakmile pochopíte název (Sklep vrací úder), což se stane velmi brzy, už vás ve filmu nic nepřekvapí. Dialogy jsou skvěle napsány a zahrány, jenže celé je to vlastně anekdota natažená na hodinu a půl.(25.11.2011)

Dobrodružný film o partie sympatických kriminálnikoch, v tomto prípade falšovateľov, sa dá nakrútiť aj v svižnejšom tempe, ale aj podstatne nudnejšie. V tomto prípade ale platí, že plusové body sa získavajú tým, že ide o oldschool záležitosť, kde si väčšinu času kradne pre seba Jean Gabin, zvyšok osadenstva je tak trochu bez charizmy a tým pádom aj v jeho tieni. Poteší záverečný twist, kde mi ale tých podvedených prišlo mierne ľúto.(11.9.2019)

Šmrncovní gangsterka o tom, že nemusí být vždycky všechno tak, jak se zdá. Padesát let od doby vzniku je padesát let, některé postupy použité ve filmu, se staly filmovými klišé. Ale v roce 1961 to musel být opravdu parádní biják. Gabin a Blier dodávají snímku patřičný ironický nádech. Pro milovníky gangsterek se jedná o pochoutku.(6.7.2011)

Ve své době musel mít divák z takového filmu velikou radost. Dneska už jsme na takové téma zvyklí, dá se předpokládat, o co asi půjde, nicméně kvalita filmu je stále výrazná a Jean Gabin prostě úžasný.(13.9.2019)

Další skvělá role pro Jeana Gabina, který si víceméně "krade" celý film pro sebe. Příběh skvělého padělatele ve výslužbě, který si už léta kromě "zaslouženého" důchodu užívá "teplíčka", krásných žen i rychlých koňů. A když se nakonec přece jenom nechá přemluvit k poslednímu ritu, je to opravdu jízda. Vše až pedantsky a do detailů vymyšlené, s policií těsně za zadkem až do neodolatelného (i když trošku předvídatelného) konce. Jean Gabin je ve své roli naprosto přirozený, překvapivě dost často "hláškuje", ostatní snad s výjimkou Bernarda Bliera jsou proti němu opravdu "krajský přebor", každopádně celkově jde o moc příjemné pokoukáníčko, při kterém se divák pobaví i poučí.(19.9.2019)