Zong pu shi

• Slovensko Zone Pro Site (festivalový název) (více)

V dôsledku série náhod sa dcéra pouličného kuchára, jej mama, dvaja lokálni mafiáni a niekoľko kuchárskych legiend vrátane majstra menom Tigrí nos ocitnú na ceste do Tchaj-peja na kuchársky turnaj s výhrou milión taiwanských dolárov. Hravý štýl a pastelové farby dodávajú filmu Zone Pro Site spolu s nadsadenými postavami roztomilej hlavnej hrdinky, echt taiwanských gangstríkov a tria IT fanatikov, ktorí sú ako vystrihnutí z detskej knižky, ďalšiu rovinu nostalgie. Tá prvá spočíva, ako inak, v jedle ako spôsobe uctenia tradícií, takých odlišných od kontinentálnej Číny. Samozrejmosťou je dôraz na osobný vzťah ku konkrétnemu taiwanskému receptu a vôbec, obraz Taiwanu ako jednej veľkej rodiny. Znie to šialene? No nebudeme tvrdiť, že nie, ale táto „foodie" komédia rozhodne stojí za to. Hoci „tradične" kladie dôraz na všetko taiwanské, darí sa jej prekročiť geografické hranice humoru, pozrieť sa na seba s odstupom a ukázať jemne satirický nadhľad. A už sme spomenuli toho fešáka? (Art Film Fest)

Adrian

Aj napriek prepálenej stopáži, ide o veľmi chutný kulinársko-filmový pokrm. V únosnej miere (aj pre západného diváka) brnká na obľúbené národné motívy krajiny vzniku. Celé predstavenie príbehu, hlavných hrdinov a zápletky na spôsob bojových kung-fu filmov (v rovine významovej, nie v priamom zapojení MA prvkov) poteší aj pri očakávanom štýle prepálených farieb a nadmernej hereckej expresívnosti - či už na poli komiky, alebo tragiky a dojemných momentov. Odporúčam rozhodne vidieť film ako najedený, alebo hladný s konštantným prísunom naozajstných lahôdok počas sledovania. ()

sniper18

Je to nadpriemerná komédia. Má celkom dobrý príbeh o mladej žene, dcére slávneho kuchára, ktorá sa po dlhšom čase vracia s neúspechom vlastnej kariéry domov a zisťuje, že sláva rodinného podniku je už dávno preč a navyše aj sama je vo veľkých dlhoch. A síce výraznejšími kuchárskymi schopnosťami neovplýva, uvedomuje si, že má len jedinú možnosť, ako zachrániť celú situáciu a tak spolu s niekoľkými novými priateľmi urobí všetko preto, aby vyhrali nadchádzajúcu kulinársku súťaž. Spracovanie nie je zlé, ale nie som s ním ani až tak moc spokojný. Najviac ma mrzí, že práve samotný dej nepôsobí až tak moc zaujímavo, ako vo viacerých podobných filmoch, kvôli čomu ma to nevtiahlo a bolo mi takmer úplne jedno, ako sa to skončí, čo je samozrejme dosť problém a ani postavy si ma až tak nezískali. Ale našťastie stále je tu aj plno kladov, ktoré to výrazne vylepšujú, chválim to hravé prevedenie s dostatkom zaujímavých nápadov, celé sa to nesie v takej príjemnej optimistickej nálade, zaujal ma aj ten štýl prevzatý z bojových filmov a navyše aj tá samotná súťaž z poslednej tretiny filmu má niečo do seba a pár momentov sa mi páčilo. A tak nakoniec sa na to vďaka týmto kladom pozerá celkom dobre a dokonca som sa ani na chvíľu nenudil, čo ma vzhľadom na žáner a dĺžku filmu dosť prekvapuje. Herecké obsadenie je iba priemerné, hlavná hrdinka je celkom sympatická a správne bláznivá a kuchársky odborník zase dostatočne charizmatický, ale aj tak mi pri nich ešte niečo chýbalo a väčšina vedľajších postáv mi zase prišla až moc nevýrazná, možno až na porotkyňu. Síce mi nikto z nich nevadil, ale ani ma až tak veľmi nebavil. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, toto je rozhodne hlavný klad filmu, kvalitná vizuálna stránka, pričom chválim aj ten výrazný farebný štýl, príjemná atmosféra, toto mi sadlo. Takže škoda toho slabšieho scenára a menej výrazných hercov, ale aj tak tých kladov je tu stále dosť a tak to jedno pozretie určite neľutujem. 60% ()

Deschain

Táto gastro-komédia je asi to najvtipnejšie, čo som tento rok videla v kine. A patrí k tomu aj zábava na ľuďoch, ktorí boli so mnou v kinosále a vôbec nechápali, čo sa deje a aké stanovisko k filmu zaujať. (Art Film Fest - Cinemax - Trenčín - 22.6.2014) ()