Transparent (TV seriál)

Drama / Komedie

USA, 2014 - 2017, 18 h 16 min (Minutáž: 30 min)

Jeffrey Tambor, Jay Duplass, Gaby Hoffmann, Judith Light, Amy Landecker, Melora Hardin, Kathryn Hahn, Rob Huebel, Gillian Vigman, Henry Simmons, Alison Sudol, Lawrence Pressman, Emily Robinson, Michaela Watkins, Carrie Brownstein, Bradley Whitford, Noah Harpster, Caroline Aaron, Amin Joseph, Alyvia Alyn Lind, Abby Ryder Fortson, Kiersey Clemons, Ethan Sandler, Tig Notaro, Zackary Arthur, Devendra Banhart, Hank Chen, Jessie Kahnweiler, Rich Hutchman, Holly Woodlawn, Elaine Hendrix, John Kapelos, Rhys Ernst, Jill Soloway, Marquel Skinner, Jason Mantzoukas, James Frecheville, David Futernick, Anjelica Huston, Ron Funches, J.B. Smoove, Sasheer Zamata, Harmony Santana, Cherry Jones, Jenny O'Hara, Richard Masur, Aaron Lustig, Courtney Hope, Caitlyn Jenner, Paula Newsome, Matt McCoy, Drew Droege, Keith Levy, Vi Flaten, Danny Jacobs, Bridget Bedard, Brett Rice, Meagen Fay, Michael Stuhlbarg, Anna Belknap, Jon Sklaroff, Andy Umberger, Kayla Madison, John Getz, Tom Lenk, Erinn Hayes, Luzer Twersky, Tim Bagley, William Goldman, Ayana Haviv, Jim Abele, Lyman Ward, Wade Williams, Gregg Binkley, Colby French, Annie Mumolo, Sonya Walger, Angelique Cabral, India Menuez, Mousa Kraish, Didi Conn, Adam Silver, Mitch Rouse, Peaches, Deborah S. Craig, Rebecca Kessler, Moshe Kasher, Jennifer Hasty, John O'Brien, Cleo Anthony, Emma Howard, Rebecca Drysdale, James Babson, Michelle L. Gardner, Tate Hanyok, Tim Acres, Becky Thyre, Ray Abruzzo, Bryna Weiss, Alia Shawkat, Molly Bernard, Jerry Adler, Folake Olowofoyeku, Hend Ayoub, Adam Tsekhman, Gabe Liedman, Charles Marina, Karim Saleh, Robin Thomas, Candis Cayne, Rain Valdez, Ayelet Zurer, Mark Ivanir, Lili Haydn, Nathan Fielder, Lena Waithe, Arabella Anderson, Elisha Henig, Wren T. Brown, Jon Carlo, Hari Nef, Angelica Ross, Nicole Byer, Oren Skoog, Kobi Libii, Hailie Sahar, Julia Butters, Melanie Hutsell, Diona Reasonover, Joe Williamson, Alex MacNicoll, Our Lady J, Sarunas J. Jackson, Trace Lysette

Komentáře uživatelů k TV seriálu (26)

Transparent byl ve své první sérii velmi příjemný, lidský seriál se zcela nenuceně zpracovanou queer tematikou, který dokázal pobavit i dojmout. Ve druhé sérii ale došlo k dovršení proměny klanu Pfeffermanů z trochu podivných smolařů, kteří si každý podle svého snaží najít to svoje místečko v životě, v celkem nepochopitelně sobecké rozmazlené parchanty, kteří mě už neoslovují.(22.5.2016)

1. série - 100%.(2.11.2014)

Tenhle malý nenápadný seriál dokázal něco, co se jiným v drtivé většině případů nedaří. Vyvolal ve mně okamžitý zájem o postavy. Ať už se jedná o otce rodiny Morta, který touží být zvenčí takovým, jakou se cítí být uvnitř, matku Shelly, která se snaží zachovat si optimismus a brát život takový, jaký je, i když se všechno kolem hroutí jak domek z karet, nebo třeba nejmladší dceru Ali, která je sice teoreticky geniální, ale není prakticky schopná ničeho jiného, než bezcílně zevlit životem. Už při sledování druhého dílu jsem je měl rád a cítil s nimi. Sám nejsem schopný říct, čím přesně to je, snad umem Jill Soloway, která nezapře svoje předchozí zkušenosti s TV (Six Feet Under, United States of Tara), možná neuvěřitelně lidským, citlivým a civilním pojetím a jemným humorem, třeba melancholickým klavírním podkresem, který bezchybně dolaďuje atmosféru, nebo je to přesným castem (Jeffrey Tambor si po čistě komediální poloze Arrested Development tuhle vážnější očividně vychutnává), nejspíš to ale bude vším dohromady. Transparent is magic. Kdo viděl, ví, kdo neviděl, ať se podívá.(17.2.2015)

Po zhlédnutí Transparentu si konečně připadám normální, protože tady není absolutně nikdo. Dalo by se i říct, že je to jeden z těch žánrů, které jdou normálně mimo mojí ligu. Každá postava je svá a něco svým postojem vyjadřuje a psát, že je to občas už dost přes čáru je směšné, protože to je de facto stále. Úsměvné, ale občas i trochu smutné, ale jiné. Nejvíc mě fascinoval Jeffrey jako maťka nebo ťamka, to je jedno. Myslím, že si tu roli dost užíval a nevylučuji, že je to jeho životní role, protože po tomhle vystoupení na něj rozhodně nezapomenu. Nicméně se musím podívat na nějaký jiný jeho film, kde bude v trochu normálnější poloze.(28.8.2015)

Tématem moderní a originální seriál, který očividně pro trans komunitu hodně udělal, soudě tedy podle proslovů tvůrců a herců na různých výročních cenách. Obsazení je sympatické, Tambor našel svou životní roli, dialogy jsou nenásilné. Transparent pro mě však není transcendentní zážitek ani intenzivní dramedie s pronikavým humorem, jak hlásají zahraniční recenze. Jde spíše komorní seriál s příjemnou atmosférou, u kterého však postrádám nějaké zásadní konflikty. P.S. Trochu násilně podané (viz obě dcery) je však sdělení, že jsme vlastně všichni bi, jen to potlačujeme do naší třicítky, v horším případě čtyřicítky.(29.5.2017)

Umělecké dílo, o významu toho být sám sebou pro lidskou existenci? Oddychová záležitost, u které se můžete uvolnit a nechat se unášet jemným humorem, chytrými dialogy a vciťovat se do živoucích postav? Ano, ano. Televizní produkce ve své nejfajnovější a nejhodnotnější podobě. 90%(4.12.2014)

1. SÉRIE: Komedie nakonec ani moc ne. Spíš osudové rodinné drama v nejryzejší seriálové podobě o tom, že jablko nepadá dalece od stromu. Je jen na nás samotných, kdy přestaneme být zahleděni pouze sami do sebe a začneme si pořádně všímat nejen věcí, ale hlavně lidí kolem nás.(2.5.2015)

Přiznejme si, že upřímnost, citlivost a ta nejzákladnější lidskost nejsou zrovna kategorie, kterými by seriálová produkce vynikala, a pokud už se někde takových hodnot daří dosahovat, je to spíš v britské televizi. Amazon ale připravil seriál, který jde v tomto ohledu snad nejdál, ještě o krůček dál, než třeba takový Derek. Jenže kde si Ricky Gervais zakládal na jednoduchém, skoro až pohádkovém černobílém pozadí, barevnost Transparent vystihuje nejlépe duha a jako takový je seriál zrcadlem/okýnkem do ukrutně reálného života plného úchylek, výstřelků i nedokonalostí. Netradičně totiž není nikdo z rodiny Pfeffermanů na žádné morální výši, naopak každý bojuje sám se sebou, s vlastní sebestředností, i s ostatními Pfeffermany. A v klidném, lehce nostalgickém, ale nehysterickém ani nepřeslazeném provedení, za příjemného hudebního podkresu dokážou být svými lidskými chybami vtipní, dojemní i dočista kouzelní. To platí bez výjimky o všech, avšak kvality podtrhuje především naprosto dokonalý Jeffrey Tambor, který se konečně dočkal životní role, a jeho Maura se nedá nemilovat. Ostatně jako celý seriál. A právě proto se nemůžu dočkat další série, a to i přestože jsem naprosto spokojený s tím, jak tuto povedenou rodinu autoři v desátém díle zanechali.(1.1.2015)

Obrovské překvapení. O seriálu jsem se dozvěděl jen díky nominacím na Glóby, nevěděl jsem o čem je, ani kdo v něm hraje, o to víc mě překvapil. Podobná témata nevyhledávám, ale tady je to zpracováno skvěle. Napomáhá tomu i dokonalý Jeffrey Tambor a hudba. První řadu jsem zkoukl během dvou dnů a těším se na další díly!(15.12.2014)

-5* pro 1.sérii, +2* pro druhou na tento hodně netradiční a nekonvenční seriál bych nejspíš bez těchto stánek nenarazil a pochybuji, že se na českých obrazovkách objeví. Název Transparent hodně naznačuje, protože to je hezká slovní hříčka. Považuji ho za průkopnický, protože citlivým způsobem přibližuje chování "nejen sexuálních" menšin na jedné židovské rodince, v které není "normální" téměř nikdo. Jde však o lidský pohled na různé "úchylnosti" a s takovým nadhledem, že se občas pořádnému smíchu určitě neubráníte. Přece jen jsou často jejich problémy podobné jako máme my. Rozhodně doporučuji zvídavým a oceňuji herecké výkony, které jsou přirozené a důvěryhodné. Bohužel druhá série není tak zábavná jako první a od druhého dílu je to už hodně ponuré, a proto musím s hodnocením hodně dolů, takže mě případné pokračování vůbec neláká ;-( [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ve zkratce: NIC LIDSKÉHO NÁM NENÍ CIZÍ!(12.3.2016)

• anicin

Pilot a stačilo - ukázkový příklad nudy, která staví akorát na tom, že je gay/trans* friendly. Queer tématika se vyčerpává a zároveň (bohudík) stále více proniká do mainstreamových filmů, seriálů, proto jako stavební kámen pro seriál vážně téma "transgender" nebo proste "queer" fakt nestačí. Jestli je pro někoho seriál originální a objevný, protože jsou v něm lesbičky a lidi, co se necejtěj správně v kůži, co nosej, tak doporučuju vysoukání se z maloměstský ulity a trochu prozkoumat queer cinema.(3.1.2015)

Transparent v roce 2015 zazářil na Zlatých glóbech a doslova si podmanil kritiky. Čím to asi bude? Je to prosté. Jill Soloway se povedlo napsat a vytvořit postavy tak realistické, až se minimálně s jedním z aktérů musí každý trochu ztotožnit. Málokdy se podaří vytvořit něco tak realistického a hřejivého u srdce. Látka na první pohled kontroverzní si získá téměř každého. Ať už je to díky trefnému obsazení (precizní Jeffrey Tambor) nebo nadhledu, kterým problematickou látku široké veřejnosti Jill Soloway prezentuje. Nenápadné, milé a přesto strhující! V druhé řadě se seriál přikloní ke queer ladění ještě více a nebojí se prozkoumávat další mnohdy tabuizované vody. Jako třešničkou na (již tak kouzelném) dortu jsou hostovačky v čele s Anjelicou Houston či cameem Sii Furler. Už teď je jasné, že se na obzoru zjevila další velká srdcovka.S01:90% // S02:100% // S03:70%(24.6.2015)

Chtěla bych, aby můj táta byl taky "mapa". Ale vlastně mě to jinak celé celkem deprimovalo.(13.1.2015)

• sator

K čemu ?(25.3.2016)

I. séria 78 %(13.12.2015)

Jeffrey Tambor by si za ztvárnění Maury zasloužil víc než jeden Zlatý globus, je v té roli naprosto perfektní, výborně je napsaná i role samotná. Ale mě by se líbilo, kdyby se seriál ještě více zaměřil na Mauru samotnou, než na její rodinu. Co se rodiny týče, přijdou mi ty podivnosti už přes čáru, nevím jestli to byl záměr, (že by autoři tímhle extrémem chtěli poukázat na to, že vlastně každej je tak nějak divnej) ale trochu paradoxně to má Maura, dříve Mort, který v 65 přišel s tím, že chce být žena, v hlavě srovnaný daleko víc než jeho tři děti. Nejvíc mi pila krev Ali a ty její šílený bláboly, dobře to vystihla v epizodě 03-02 Leslie - kde vidí rozdíl mezi thinking a overthinking. No a toho náboženství by tam taky mohlo bejt míň. Ale každopádně pěknej a podařenej seriál.(12.4.2017)

Ak som si myslel, že po takom Shameless nenájdem viac fucked up seriál, či rodinu, mýlil som sa. A strašne sa mi páčil ten "britský" spôsob akým bol tento seriál vytvorený - od hercov, cez scenár až po réžiu.(4.10.2014)

Já jsem rád za každý seriál, kde se v pozadí nesmějou diváci trapným vtipům, kde se hlavní postavy navzájem nestřílí a kde se obnažená bradavka nepovažuje za ohrožení mravní výchovy mladistvých. Ovšem z Transparent mám dost rozporuplné pocity. Především dramatickému seriálu nesluší 25minutové epizody a je tak lepší shlédnout celou sérii v kuse. Hlavní téma, ač je kontroverzní, nepřináší moc zajímavých situací a maximálně slouží ke komediální vsuvce zhruba jednou za 2 díly. Na druhou stranu jsou tady 2 skvěle napsané postavy (Jay Duplass, Gaby Hoffmann) a pak ty ostatní nezajímavé, ale dost zvláštní postavy, ať už jde o tátu v sukni, nebo o jeho 40letou dceru, co se psychicky zasekla v pubertě. 1. série - 80 % // Ze začátku 2. série se bohužel střídají protivné scény s těmi nudnými. Někde v polovině série se ale vytratí všechny otravné postavy a seriál se zaměřuje víc jen na rodinu Pfeffermanů. Posledních několik dílů je asi nejlepších z dosavadního průběhu seriálu. 2. série jako celek ale je tak za 75 %. //(7.11.2016)

První díl výborný, uvidíme co bude dál.(2.11.2014)

Neprávem opomíjený seriál (počet hodnocení a komentářů zde), se kterým Amazon ukázal že se nebojí konkurovat v oblasti produkce například NetFlixu. Jsem rád, že žiju v době kdy se distributoři digitálního obsahu nebojí produkovat seriály pro dospělé, které mají hloubku. Tenhle seriál je školou scénaristiky a herectví (Jeffrey Tambor dostal Zlatý Glóbus oprávněně) a měli by si z něj vzít příklad naše televize, které produkují tupé seriály s plochými postavami a čeští herci by si mohli odnést to, že se nehraje pouze obočím... Tak fantastiky vykreslené, ujeté a přitom uvěřitelné postavy jsem v žádném seriálu dlouho nezažil a i když je seriál spíše drama než komedie, občas se určitě pousmějete. První série je ideálním pětihodinovým maratonem na nedělní odpoledne. Důležitá série pro komunitu "trans lidí". Jinak druhá sezóna potvrzena, máme se na co těšit.(16.1.2015)

Téma nepochybně zajímavé a originální, bohužel se mi ale nepodařil vybudovat bližší vztah s postavami, především pak se všemi sourozenci - jejich chování mě občas docela vytáčelo.(24.2.2015)

<< předchozí 1 2