Transparent (TV seriál)

Drama / Komedie

USA, 2014 - 2017, 18 h 16 min (Minutáž: 30 min)

Jeffrey Tambor, Jay Duplass, Gaby Hoffmann, Judith Light, Amy Landecker, Melora Hardin, Kathryn Hahn, Rob Huebel, Gillian Vigman, Henry Simmons, Alison Sudol, Lawrence Pressman, Emily Robinson, Michaela Watkins, Carrie Brownstein, Bradley Whitford, Noah Harpster, Caroline Aaron, Amin Joseph, Alyvia Alyn Lind, Abby Ryder Fortson, Kiersey Clemons, Ethan Sandler, Tig Notaro, Zackary Arthur, Devendra Banhart, Hank Chen, Jessie Kahnweiler, Rich Hutchman, Holly Woodlawn, Elaine Hendrix, John Kapelos, Rhys Ernst, Jill Soloway, Marquel Skinner, Jason Mantzoukas, James Frecheville, David Futernick, Anjelica Huston, Ron Funches, J.B. Smoove, Sasheer Zamata, Harmony Santana, Cherry Jones, Jenny O'Hara, Richard Masur, Aaron Lustig, Courtney Hope, Caitlyn Jenner, Paula Newsome, Matt McCoy, Drew Droege, Keith Levy, Vi Flaten, Danny Jacobs, Bridget Bedard, Brett Rice, Meagen Fay, Michael Stuhlbarg, Anna Belknap, Jon Sklaroff, Andy Umberger, Kayla Madison, John Getz, Tom Lenk, Erinn Hayes, Luzer Twersky, Tim Bagley, William Goldman, Ayana Haviv, Jim Abele, Lyman Ward, Wade Williams, Gregg Binkley, Colby French, Annie Mumolo, Sonya Walger, Angelique Cabral, India Menuez, Mousa Kraish, Didi Conn, Adam Silver, Mitch Rouse, Peaches, Deborah S. Craig, Rebecca Kessler, Moshe Kasher, Jennifer Hasty, John O'Brien, Cleo Anthony, Emma Howard, Rebecca Drysdale, James Babson, Michelle L. Gardner, Tate Hanyok, Tim Acres, Becky Thyre, Ray Abruzzo, Bryna Weiss, Alia Shawkat, Molly Bernard, Jerry Adler, Folake Olowofoyeku, Hend Ayoub, Adam Tsekhman, Gabe Liedman, Charles Marina, Karim Saleh, Robin Thomas, Candis Cayne, Rain Valdez, Ayelet Zurer, Mark Ivanir, Lili Haydn, Nathan Fielder, Lena Waithe, Arabella Anderson, Elisha Henig, Wren T. Brown, Jon Carlo, Hari Nef, Angelica Ross, Nicole Byer, Oren Skoog, Kobi Libii, Hailie Sahar, Julia Butters, Melanie Hutsell, Diona Reasonover, Joe Williamson, Alex MacNicoll, Our Lady J, Sarunas J. Jackson, Trace Lysette, Alexandra Billings, Jeris Poindexter, Kate Berlant, Sam Pancake, Sherry Cola, Sarah Yarkin

Tématem moderní a originální seriál, který očividně pro trans komunitu hodně udělal, soudě tedy podle proslovů tvůrců a herců na různých výročních cenách. Obsazení je sympatické, Tambor našel svou životní roli, dialogy jsou nenásilné. Transparent pro mě však není transcendentní zážitek ani intenzivní dramedie s pronikavým humorem, jak hlásají zahraniční recenze. Jde spíše komorní seriál s příjemnou atmosférou, u kterého však postrádám nějaké zásadní konflikty. P.S. Trochu násilně podané (viz obě dcery) je však sdělení, že jsme vlastně všichni bi, jen to potlačujeme do naší třicítky, v horším případě čtyřicítky.(29.5.2017)

Umělecké dílo, o významu toho být sám sebou pro lidskou existenci? Oddychová záležitost, u které se můžete uvolnit a nechat se unášet jemným humorem, chytrými dialogy a vciťovat se do živoucích postav? Ano, ano. Televizní produkce ve své nejfajnovější a nejhodnotnější podobě. 90%(4.12.2014)

Transparent byl ve své první sérii velmi příjemný, lidský seriál se zcela nenuceně zpracovanou queer tematikou, který dokázal pobavit i dojmout. Ve druhé sérii ale došlo k dovršení proměny klanu Pfeffermanů z trochu podivných smolařů, kteří si každý podle svého snaží najít to svoje místečko v životě, v celkem nepochopitelně sobecké rozmazlené parchanty, kteří mě už neoslovují.(22.5.2016)

Transparent v roce 2015 zazářil na Zlatých glóbech a doslova si podmanil kritiky. Čím to asi bude? Je to prosté. Jill Soloway se povedlo napsat a vytvořit postavy tak realistické, až se minimálně s jedním z aktérů musí každý trochu ztotožnit. Málokdy se podaří vytvořit něco tak realistického a hřejivého u srdce. Látka na první pohled kontroverzní si získá téměř každého. Ať už je to díky trefnému obsazení (precizní Jeffrey Tambor) nebo nadhledu, kterým problematickou látku široké veřejnosti Jill Soloway prezentuje. Nenápadné, milé a přesto strhující! V druhé řadě se seriál přikloní ke queer ladění ještě více a nebojí se prozkoumávat další mnohdy tabuizované vody. Jako třešničkou na (již tak kouzelném) dortu jsou hostovačky v čele s Anjelicou Houston či cameem Sii Furler. Už teď je jasné, že se na obzoru zjevila další velká srdcovka.S01:90% // S02:100% // S03:70%(24.6.2015)

Přiznejme si, že upřímnost, citlivost a ta nejzákladnější lidskost nejsou zrovna kategorie, kterými by seriálová produkce vynikala, a pokud už se někde takových hodnot daří dosahovat, je to spíš v britské televizi. Amazon ale připravil seriál, který jde v tomto ohledu snad nejdál, ještě o krůček dál, než třeba takový Derek. Jenže kde si Ricky Gervais zakládal na jednoduchém, skoro až pohádkovém černobílém pozadí, barevnost Transparent vystihuje nejlépe duha a jako takový je seriál zrcadlem/okýnkem do ukrutně reálného života plného úchylek, výstřelků i nedokonalostí. Netradičně totiž není nikdo z rodiny Pfeffermanů na žádné morální výši, naopak každý bojuje sám se sebou, s vlastní sebestředností, i s ostatními Pfeffermany. A v klidném, lehce nostalgickém, ale nehysterickém ani nepřeslazeném provedení, za příjemného hudebního podkresu dokážou být svými lidskými chybami vtipní, dojemní i dočista kouzelní. To platí bez výjimky o všech, avšak kvality podtrhuje především naprosto dokonalý Jeffrey Tambor, který se konečně dočkal životní role, a jeho Maura se nedá nemilovat. Ostatně jako celý seriál. A právě proto se nemůžu dočkat další série, a to i přestože jsem naprosto spokojený s tím, jak tuto povedenou rodinu autoři v desátém díle zanechali.(1.1.2015)

• - Trace Lysette (Shea) je se svou rolí v tomto seriálů považována za jednu z prvních transgender hereček ve větší televizní roli, která hraje cisgender postavu. (hansel97)