Bosch

• USA Bosch
USA, (2014–2021), 52 h 11 min (Minutáž: 39–52 min)

Předloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jesse Voccia

Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick, Madison Lintz, Mimi Rogers, Paul Calderon, Sarah Clarke, Troy Evans, Gregory Scott Cummins (více)

Série(7) / Epizody(68)

Hieronymus „Harry“ Bosch (Titus Welliver) je v drsném a špinavém podsvětí Los Angeles jako doma. Zkušený a ostřílený detektiv dře dnem i nocí, aby odhalil a dopadl nebezpečné kriminálníky bez ohledu na to, jak moc jsou podlí nebo jak dobré mají konexe. Bosch se řídí heslem „buď záleží na každém, nebo nezáleží na nikom“. A proto opakovaně naráží na chyby systému, který umožňuje lidem s černým svědomím, jako jsou Raynard Waits, Veronica Allenová, nebo dokonce policejní komisař Los Angeles, proklouznout mezerami mezi nedokonalými právními předpisy. Na druhou stranu ubohé oběti zločinů, mezi nimi i Boschova vlastní matka, prostitutka, se kvůli nim nikdy nedočkají spravedlnosti… Bosch a jeho všemi respektovaný parťák Jerry Edgar (Jamie Hector) pracují pod velením poručíka Grace Billetsové (Amy Aquino), schopné a soucitné policistky, jež se ke svému velkému zklamání už několikrát nedočkala zaslouženého povýšení. Billetsová má pochopení pro Boschovo odhodlání nastolit spravedlnost za každou cenu, a když je potřeba, leccos mu odpustí. Oblíbenec celého Los Angeles a současný náčelník policie Irvin Irving (Lance Reddick) se s nejlepším detektivem z oddělení vražd zná už hodně dlouho, ale ne vždy schvaluje Boschovy pracovní metody – zvlášť pokud jdou proti jeho vlastním zájmům. Zdaleka nejvíce si však Bosch rozumí se svou dcerou Maddie (Madison Lintzová), studentkou univerzity, která by se ráda jednoho dne stala právní zástupkyní. V Boschově životě hraje velkou roli také metropole Los Angeles – ať už jde o jeho ikonický dům z padesátých let, který stojí v Hollywood Hills vysoko nad světly velkoměsta, nebo oblíbená místa, jako je mexická restaurace El Compadre, Hotel Ace a lanová dráha Angels Flight. Bosch zná L. A. jako své vlastní boty, možná ještě lépe! (TV Prima)

Recenze uživatele jedna_vrana k tomuto seriálu (58)

Zlé období (2014) (S01E01)

„Mesto kostí“. „Rozprestretá sieť vyzerá ako mestské bloky, takže budeme presne vedieť, kde sa čo našlo“. „A každá vražda je príbehom mesta“. Detektív Bosch má svoje osobné problémy, ale ako policajt pôsobí prirodzene - jeho vystupovanie "na hrane". Navyše má charizmatický hlas. ()

Ztracené světlo (2015) (S01E02)

„Musí byť veľmi ťažké byť vami, detektív!“ A aké meno dostal do vienka: Hieronymus Bosch. Veľavravné. ()

Modrá víra (2015) (S01E03)

Detektív Harry Bosch nepustí niekoho len tak do svojej hlavy, je často arogantný a ospravedlňovanie sa z neho lezie ťažko. Vysvetlenie jeho "blue religion" však naznačuje, že svoje pocity len dobre skrýva. „Toto by vás mohlo zaujímať. Vytiahli ju z asfaltu. Je deväť tisíc rokov stará. Zdá sa vám to povedomé?“ „Rana tupým predmetom.“ „A nie je jediná! Máme lebku ďalšej ženy, ktorú zabili v rovnakom čase s rovnakou hviezdicovou fraktúrou.“ „Takže v tejto oblasti bol sériový vrah pred deväť tisíc rokmi?“ „Je to dosť možné.“ Porovnávanie lebky s fotkou obete? Na počkanie? No toto, tí forenzní v Amerike majú jasnovidecké schopnosti... ()

Podraz (2015) (S01E04)

„Nehrám golf.“ „Golf je skvelý šport!“ „Golf nie je skvelý šport. Keď môžeš fajčiť a piť počas hry, tak to nie je šport.“ „Môžeš pri tom relaxovať. Boh vie, že to potrebuješ.“ A veci sa dejú... Inak, ako by ste chceli - čakali, ale asi sa tento vývoj dal predpokladať. ()

Maminčin mazánek (2015) (S01E05)

Atmosféra prípadu, policajné výsluchy, vzduch hustne. K tomu mamičkin maznáčik... Dobré. ()

Liška (2015) (S01E06)

Spoznávame Harryho dcéru Maddie, ex-manželku, ktorá je schopná takmer na počkanie vyskladať profil páchateľa. Objaví sa aj nová tvár a ďalej nás pekne držia v napätí. (Ešte som sa naučila aj novú frázu: donkey's years.) ()

Ztracení chlapci (2015) (S01E07)

Irving: „Mám vydesené mesto... Potrebujem výsledky, detektív! Takže robte to, čo musíte. Hlásiť sa budete mne.“ Waits: „Sme ako dva psy z rovnakej búdy.“ ()

High Low (2015) (S01E08)

Trochu sa politizuje, trochu menej vyšetruje, aj sa trochu kričí - riešia sa súčasné vzťahy, viac sa hrabeme v minulosti. Najmä sa niekto chce dostať Harrymu hlboko pod kožu. ()

Kouzelný hrad (2015) (S01E09)

Grace: „Môj priateľ hovorieva, že všetko, čo sa deje, sa malo stať... Pretože sa to stalo.“ Waits: „Prorok je bez pocty vo vlastnej zemi.“ ()

My a oni (2015) (S01E10)

Pravdu si aj tak najviac ohýbajú politici, podľa toho, za ktorú nitku treba potiahnuť. Všetko pre dobro policajného oddelenia. Grace: „Môj priateľ hovorieva, že všetko, čo sa deje, sa malo stať... Pretože sa to stalo.“ Waits: „Prorok je bez pocty vo vlastnej zemi.“ Všetku špinu nakoniec zmyje dážď do jednej stoky. ()

Tělo v kufru (2016) (S02E01)

Pekné privítanie: V prípade potreby rozbiť sklo. ()

Tajemství (2016) (S02E02)

Irving: „Bosch, snažte sa držať od toho bordelu! Je to nad naše možnosti.“ Druhá séria je zatiaľ nudnejšia, schémy sa opakujú. V prípade je nejakým spôsobom zainteresovaná aj FBI. ()

Noční oběť (2016) (S02E03)

Las Vegas, kasína, striptíz klub, mafia, rodinné vzťahy, politika. Nič zásadné sa v tomto dieli nedozvedáme. ()

V údolí je klid (2016) (S02E04)

„Niekedy si musíš vybrať a niekedy si oni vyberú teba.“ ()

Únos (2016) (S02E05)

Každá rodina si chráni svojich – bojuje o svoje „tigríčatá“ s krvavou penou na ústach. ()

Infarkt (2016) (S02E06)

To sú veci, to sú veci! Dozvedáme sa, že láska (manželstvo) je ako srdcový infarkt. A zažívame jeden mimoriadne čierny večer. Dejové línie konečne začínajú do seba zapadať. ()

Čas zmizet (2016) (S02E07)

„Nerobím dohody so skorumpovanými policajtmi!“ ()

Držme se peněz (2016) (S02E08)

„Nebudem upravovať hlásenia podľa toho, ako niekto píska. Aj keby to bol veliaci dôstojník!“ ()

Královna mučedníků (2016) (S02E09)

„Je to drsná klientka!“ „Ako ľad, chladná a pálivá.“ „Takže, čo urobíme s veselou vdovou?“ Len dve veci rozhodli, že som tomuto dielu dala o hviezdičku viac - jednak - ako to hrá Veronica - slizká, sebaistá potvora, ktorej to máte stále silnejšiu chuť spočítať. A záver dielu, kde sa vraciame k súkromným záležitostiam Harryho, k roky neobjasnenej vražde jeho mamy. Irving: „S ohľadom na okolnosti, to chutí skôr ako porážka, než ako víťazstvo.“ ()

Padni komu padni (2016) (S02E10)

A máme riešenie nielen hlavného prípadu, ale aj Harryho starej, otvorenej rany. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let