Slib (festivalový název)

• Obietnica

Word, The

Polsko / Dánsko, 2014, 97 min

O tomhle filmu budete přemýšlet. Stejně bych ale vinu neházela jen na rodiče. Kdo film neviděl, prosím ve vlastním zájmu nečtěte dál! Podle mého názoru není možné, aby pouze rozvod a odchod v tomto případě otce od dcery mohl způsobit takovou katastrofu. Musí tady být kombinace rozvod + psychopat. Slečna Lila to skutečně nemá v hlavě v pořádku a dokazuje to každým svým jednáním. Parádní, postupně gradující a odkrývající snímek, který mě sice úplně nepřekvapil - jo, jsem dobrá, pár překvapivých odhalení jsem předpověděla a i kam se bude film ubírat mi bylo jasné -, ale rozhodně doporučuji, nedá se na to zapomenout. Co myslíte, je lepší, když spolu rodiče zůstanou kvůli dětem nebo se raději rozvedou? Kdyby rozvod byl hlavní příčinou "nešťastných událostí" ve světě, tak bychom asi všichni umřeli. Ale jako extrém rozhodně velmi dobré!(19.3.2015)

Naprosto nepopírám herecký výkon neznámé Elizy Rycembel, která hrála Lilu s deformovanou myslí neskutečně skvěle. Mám ráda filmy, kde je dána divákovi určitá dávka fantazie a nemá naservírované vše do detailu. Tady jsem ale na vážkách, hlavně z té první poloviny tohoto snímku, kde se mně zdálo až příliš mnoho nevyřčeného a kde jsem místy doslova tápala. Nakonec jsem se přece jen chytla a konec mě úplně odzbrojil. Výkřik do světa rodičů takových mladých lidí se ale debutantce Anně Kazejak- David povedl a já věřím, že příště to bude ještě o level propracovanější.(2.2.2015)

Film o vyrůstající "facebookové generaci" zaujme už tím, že na moderní komunikační technologie nepohlíží s povrchně odmítavým postojem jako na nějaký virtuální, od reality odtržený svět či dokonce zdroj sociálních dysfunkcí (jak se IMHO mylně domnívají někteří ze zdejších spolukomentujících), ale jako na zcela přirozenou součást každodenní lidské komunikace. Slib totiž nepoukazuje na propast mezi světem osobních rozhovorů a světem esemesek a skypeování, nýbrž na propast mezi světem dospívajících a jejich rodičů, která vzniká právě z nedostatku komunikace a zájmu. Se zápletkou, která je postavená na tom, že (pro dospělého a emočně vyrovnaného člověka) zcela triviální problém přivede dospívající hrdiny k extrémním reakcím, se tvůrci neustále pohybovali na hranici, na níž končí silné drama přechází v hysterický blábol, ale díky suverénním hereckým výkonům a zkušené režii se jim povedlo ji nepřešlápnout.(3.8.2014)

Po sľubnom začiatku filmu som od toho očakával oveľa lepší spád nasledujúceho deju a všetkých udalostí, ktoré sa na to nabalili. Prvá polka filmu bola podstatne lepšia a dynamickejšia, no bohužiaľ v druhej sa film zmenil na slabšiu psychologickú drámu odohrávajúcu sa skôr v hlavách hlavných hrdinov a do popredia začali skôr vystupovať sociálne vzťahy kombinované s vnútornými výčitkami hlavnej "hrdinky". Eliza Rycembel zahrala Lilu vynikajúco, a bola dokonalou ozdobou celého turbulentného filmu. Len škoda, že si to neudržalo tú svoju počiatočnú atmosféru aj v ďalších fázach filmu a celé to vyšetrovanie "splneného sľubu" bolo už len takým skromným dodatkom vynikajúcej prvej polovice.(19.1.2015)

• Renata

Je zcela mimo moje chápání, jak může být tento film stále v červených číslech (28. 7. 2014). Slušně řečeno mě velmi nepotěšil, sprostě řečeno je to příšerná sračka (nehovořím o tématu, ale o zpracování). Fascinuje mě schopnost lidí najít hluboký význam absolutně ve všem. Ne, toto není žádná generační výpověď. Ano, mládež pije alkohol a dělá chybná rozhodnutí, ale zabít na popud své přítelkyně člověka opravdu není na pořadu dne každý den. Velmi nevydařený pokus o děsivé drama a rozhodně ne film pro "kultivovaného" diváka. Největší zklamání LFŠ 2014.(29.7.2014)