Romeo a Julie (divadelní záznam)

Romeo and Juliet

Romantický / Drama

USA, 2014, 130 min

William Shakespeare (divadelní hra)
  • prezdivaka

Pondělní cyklus divadelních her z Broadwae uvedla ČT už několikrát. Byl jsem většinou potěšen. Toto nastudování bylo dle mého z několika důvodů nešťastné. Romea hraje 37 letý Orlando Bloom a Julii 28 letá Condola Rashadová. Nejen tedy, že nepůsobí mládě a nevinně, ale Julie je černoška. Děj se odehrává ve Veroně a aby to bylo logické, je celá Juliina rodina Kapuletů černošská. Nic proti úpravám a nastudování. Nevadí, že Romeo přijede na motorce a kolem tančí další černoši v raperských ohozech a kulichu, ale možná to chtělo víc kreativity při znovuuvedení této hry v New Yorku po 36 letech, než jen společenskou objednávku - když prezident Obama, tak proč ne slavní milenci. West Side story je také newyorkskou verzí Shakespearovy tragedie a Julie je portoričanka. Jmenuje se však Maria. A bílý Romeo je další americký přistěhovalec Tony. Jde tu tedy o velmi věrohodný konflikt etnik i komuny. Film je klasika a odnesl si 10 Oscarů. Nevím, ale někdy je dobré přistoupit k látce s rozmyslem a nápadem. Když je jediný nápad změna rasy u herců, je to málo. U většiny amerických remaků z poslední doby je to bohužel tak, viz Sedm statečných nebo 451° Fahrenheita. Už se těším na afroamerickou verzi Sněhurky.(4.11.2019)

Mně naopak nevadilo trochu jiné pojetí rodiny Kapuletů ani motorka na pódiu (ostatně filmové zpracování s Leonardem DiCapriem bylo na svou dobu taky zcela odlišné od klasického Shakespeara, a jaký to mělo úspěch). Mě zajímalo, jak se s divadelními prkny Orlando popere. Přeci jen je to jiná forma herectví, než to filmové. Na filmovém place jsem s ním strávila několik dnů, které potvrdily, že hrát umí. A nezklamal mě ani na divadle. Spolu s Condolou jim to moc slušelo, výkony všech postav byly plus mínus vyrovnané, i když přeci jen postava chůvy byla nezapomenutelná :) Hudební doprovod byl decentní, stejně jako kostýmy. Scény se nenuceně a velmi rychle měnily, tlumené barvy se spolu s nasvícením scény dobře doplňovaly. Architekti se snažili zaplnit pódium střízlivě. Jediné věci, které byly z principu věci vypíchnuté, byly visutá plošina substituující známý balkón a postel v centru pódia při posledních dějistvích. Těchto dvou hodin určitě nelituji, dalo mi to opět vzpruhu do reprízy divadelního představení, které mě za měsíc čeká :)(4.11.2019)

• Sebastianek1

Pojetí mi nevadilo ani trochu, mně vadilo, že Orlando se mi jako divadelní herec absolutně nepozdával. Mám ho rád, ale tohle byla fraška.(8.11.2019)

V titulcích pořadu uvedeno: režie Don Roy King; divadelní režie David Leveaux; rok výroby 2013.(9.11.2019)