Bídníci

• slovenský

Bedári

Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min

• Báďa

Nesdílím nadšení většiny uživatelů csfd.cz. Film podle mě vyčpěl, je teatrální, spíš dramatizace pro jeviště, poskládané epizody, navíc některé scény z revoluce mají chabou choreografii. Postavy jsou příliš typizované. Jen velká slabost pro Gabina a "památeční" dabing vedou mou ruku, aby dala dvě hvězdičky.(30.4.2013)

Film, který mě okouzlil jako malé dítě, film, který patřil k mým oblíbeným v pubertě a film, který zůstane jednou pro vždy mým oblíbeným. Milující Jean Valjean, který našel nový smysl života v adoptované dceři, tragická Fantina, která pro ni zemřela, romanticky rozervaný Marius váhající mezi láskou a revolucí, nešťastná Eponina a nesmiřitelný Javert. Filmové adaptace knih mě jako čtenáře velmi často zklamou. Tady mě naopak film přivedl ke knize a nadšení jenom narostlo. Myslím, že Eponina věta: "Jak to bylo? Co mi dáte, pěknou pusu na Silvestra? Teprv máme červen!" je jedno z nejtragičtějších vyznání lásky, co kdy ve filmu zazněly.(31.8.2010)

• Maynard.

Film je rozdělen na dvě půlky, já hodnotím pouze půlku první, páč na tu druhou už nemám sílu a ani náladu. A ještě aby jo, když má každá půlka hoďku a půl a já horkotěžko dokoukal tu první. Co se týče obsahu, tak jsou tito Bídníci zdařilí, sice sem nečetl, ale viděl sem Bídníky s Gérardem Depardieu, kde se opravdu hodně svým rozsahem přibližují knížce (prej) :o). Narozdíl ale od tohoto filmu mě baví herecké obsazení. Do této chvíle sem si nebyl zcela jist, ale teď už vím, že Jean Gabina nemám a nikdy nebudu mít rád. Sory, ale celou dobu sledovat ten jeho nasr..ej monotónní výraz mě vážně vůbec nebere. Nechápu rejžův záměr dát tuto perfektní roli, na který herec může ukázat svoje kvality, právě Gabinovi, který svým otupělým a apatickým výrazem naprosto pohořel. Dvoji Gabin-Blier ani náhodou není hodna pro tento klasický, nesmrtelný a absolutně promyšlený příběh. Z filmovaných Bídníků u mě na celé čáře vítězí verze z roku 1978, kde má příběh spád, tempo, napětí a kvalitní herecké výkony...(25.11.2010)

Začátek je na plný počet a já slintám z vypravěče Adamíry a jeho moudrého hlasu, bodrého Větrovce jako Gabina a slizkého Přeučila na Javerta.......jenže si pak stále více uvědomuju, že ten Javert v podání Bliera je takový ňouma, chtělo by to někoho démoničtějšího (jasně, můžeme vést spory, jestli románový Javert není opravdu takový...). Horší je, že od půlky je příběh roztahaný a přitom těžko drží nějakou linii, tady režisér neodvedl dobrou práci. Celková atmosféra je spíš taková pohádková, něco jako Sůl nad zlato....a film působí ne jako z konce 50. let, ale z roku 40. Revoluční scény, to už je úplný trapas. Ten CIT a sociální rozměr tam ale je, ale jak jsem řekl, působí na mě v první půlce, ta druhá je spíš k naštvání.(2.8.2017)

Výborný Jean Gabin...a jinak nic. Zub času zapracoval, a tak tu máme rozvláčný a přitom dosti nekompaktní příběh. Působí to tak trochu jako kdyby se z výpravného filmu rozstříhaly pruhy a některé se vyhodily. V první polovině to ještě tak nějak drží spolu, ale druhá už je sled zmatených scén, které sice znalec dílaposkládá, ale styděl by se to takto míchat i pejsek s kočičkou.(17.2.2013)

• Jean Gabin

• - Natáčení probíhalo v Německé demokratické republice. (Terva)

• - V USA měl film premiéru až v roce 1989 u příležitosti oslav dvoustého výročí Francouzské revoluce. (Terva)