Bídníci

I miserabili

• slovenský

Bedári

Francie / Východní Německo / Itálie, 1958, 217 min

Když v roce 2012 vyšla další z mnoha adaptací Bídníků v muzikálové podobě, řekl jsem si, že si musím tenhle známý příběh připomenout. Na muzikál jsem se dívat nechtěl a žádný z předchozích pokusů jsem si už pořádně nepamatoval. Proto jsem se mrkl rovnou na nejlépe hodnocenou verzi s Jeanem Gabinem z roku 1958. Dobře jsem udělal, film je skvělý a splňuje dle mě vše, co by měla zdařilá filmová adaptace literární klasiky splňovat. Chválit bych mohl jednu složku za druhou a trvalo by to dlouho. Mám jen jednu drobnou výtku. Vypravěč byl zbytečný. Jean Gabin je skvělý herec a nikdo mi nemusí popisovat, jak se cítí. Poctivé čtyři hvězdy a další z celé řady adaptací už vidět nepotřebuji.(15.5.2020)

Jedná se bezesporu o jedno z nejlepších zpracování knižní klasiky, zvláště výkony hlavních tvůrců, J.Gabina a Bourvila, staví snímek do nadčasové podoby. Nevšední je také mimořádná hudba a dobové kostýmy. Narozdíl od verze Roberta Hosseina, film nepůsobí vůbec temně a depresivně, spíše světle a výchovně, čehož dosahuje ukázkovým způsobem.(4.10.2011)

Díky stáří a tím, že se jedná o francouzské zpracování, působí atmosféra snímku opravdu velmi věrohodně, ale to je bohužel jediné větší plus, spolu s Jeanem Gabinem. Jinak mi přijde, že i přes (oproti běžným filmům) poměrně dlouhou stopáž (neodpovídající ovšem rozsáhlosti děje) zde není dostatečně vystihnuto to podstatné a dramatické, a naopak některé scény (např. boje v ulicích) jsou zbytečně přetažené. Z toho vyplývá, že se vytrácí osudovost postav (hlavně Javert je marný) a chvílemi jsem se docela nudil. Navíc film očividně stárne, zejména způsob umírání postav je spíš komický. Takže sice lepší, přesto jen 3 hvězdičky.(12.4.2012)

I přes mnohá novější a nepochobně velmi dobrá zpracování, např. s Lino Venturou, jsou asi tyto přeci jen stále nejlepšími. Prvně jsem je viděl v kině, když mi bylo asi 7-8 let a od té doby pro mne patří k tomu nejlepšímu z filmové světové produkce a když mám možnost, koukám znovu. A znovu si užívám tu kvalitu i sílu příběhu. To je prostě zlatý filmový fond ve všech směrech. Pokud náhodou někdo neviděl a považuje se za náročnějšího diváka, tak rozhodně doporučuji.(30.8.2013)

Film, jenž jsem miloval v mládí a mám rád dodnes. Měl jsem rád ty barvy, tu hudbu. Jean Gabin byl dokonalý galejník Jean Valjean. Marius byl fajn. Byl jsem spokojen, že Eponina není krasavice, protože jen tak se dalo pochopit, že Marius si vybral Cosettu místo Eponiny. Mihlo se tu spustu známých tváří v růžných rolí - ať už Javert nebo Thenadier ala Bourvil. Výborný byl půvldní dabing - Větrovec, Přeučil, Bruder, Prais, Macuichová, Konvalinková.... Snad by tato verze zůstala pro mně ta nej-bídníková, kdybych nepouznal onu francouzskou verzi z let osmdesátých od Hoseina s Linem Venturou.(30.12.2015)

• - V USA měl film premiéru až v roce 1989 u příležitosti oslav dvoustého výročí Francouzské revoluce. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Německé demokratické republice. (Terva)