Noc je mým královstvím

• Francie

Nuit est mon royaume, La

Noc je mojím kráľovstvom

Francie, 1951, 105 min

Mám nesmírně rád Gabina a hlavně proto jsem tenhle film sháněl. Přesto nakonec znamenal zklamání. Představuje veškerou naivitu průměrné části kinematografie počátku padesátých let a nespasí ho ani ten Gabin.(6.7.2012)

• d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1951 - Najlepší herec (Jean Gabin)(11.3.2016)

Hudba: Yves Baudrier(14.3.2014)

• ripo

V novém francouzském filmu režiséra Lacomba se setkáváme opět s vynikajícím představitelem hrdinů z řad prostých, pracujících lidí — Jeanem Gabinem, který si tentokrát zopakoval roli strojvůdce. Příběh filmu však volí prostředí železnic jen jako kulisu a hlavní důraz klade na psychologické prokreslení duševních stavů člověka, který nasadil život, aby zabránil neštěstí, a oslepl. Velkým kladem tohoto filmu je jemné, citlivé zpracování v podstatě tragického příběhu člověka hrdiny; autorům přitom na každém kroku hrozilo nebezpečí sklouznutí do sentimentality i kýče a na druhé straně do naturalismu, otřásajícího svou beznadějí. Svět slepců, jejich život se všemi problémy je ukazován nově, film se snaží odstranit často falešný a pokrytecký soucit zdravých lidí k postiženým a zároveň ukazuje, že i nevidomí mohou být platnými členy lidské společnosti. Filmový přehled 29/1953(7.11.2008)

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(28.12.2005)