odpad! (amatérský film)

Krátkometrážní / Horor

Česko, 2013, 8 min

Josef Blažek

Tomáš Mann

Povedený tribut osmdesátkovým béčkům, kterému chybí snad jediné, a to je krev. Hlavní antagonista je mutací příšerky Critters a useknuté ruky z Evil Dead, přičemž hlavní hrdina je takový Ash, jehož prodlouženou rukou v tomto případě není brokovnice, ale revolver. Podobně jako v McCarthyho hororech je příběh vyprávěn srozumitelně i bez použití dialogů, a takových povedených kousků je opravdu málo.(15.4.2016)

• Wacoslav1

Pardon, že to říkám, ale choze mě opět nepřesvědčil o tom, že by byl nějaký vyjímečný tvůrce. Jeho snímky jsou fakt jak přes kopírku a pořád se opakují ty stejné chyby. Tím netvrdím, že bych to natočil líp to ne, ale hodnotím to z pohledu diváka jak to vnímám. No a zde máme opět celkem slibný námět který však podle mého názoru bohužel není nikam výrazně rozvinut. Pointa je opět absolutně nulová a to je škoda, když musí člověk (pokolikáté už?) konstatovat, že jediné co lze ocenit je potenciál který byl, ale opět promarněn.40%(2.3.2014)

• Carol Pifková

A dobre teda, za snahu. Nechcem byť teraz dáka povrchnica povrchná rodu povrchnis ale mne sa to proste nepáčilo. A lupič je tak trošku debil, keď ide po ňom polícia a chce zastreliť policajta čím by sa samozrejme prezradil keby začujú výstrel a navyše tam bol zamknutý a v strese by mu URČITE ten drôtik vypadol tak či tak.(6.3.2014)

• Savel

Na reklamu na knihovnu volně navazující horor-komedie Chozeho (pro kterého mám zvláštní slabost) o dalším "předmětu, který kouše do ruky". Roztomilý snímek se srandovním pytlíkem na viditelných provázkách bohužel není dostatečně srandovní a už vůbec ne strašidelný. V popelnicích se přece mohlo ukrývat něco mnohem drsnějšího. Přesto je ve srovnání s ostatními filmy správně gradovaný a po řemeslné stránce na úrovni. Přestože Chozé využil opravdu všechny fígle, co mu malý prostor nabídl, nemohu se zbavit stejného dojmu, jako u cvičení prvního ročníku animace na plenéru v Poněšicích. Škoda, že film nemá alespň hlubší poselství (třeba ekologické:). Parazitující pytlík mě přiliš nevzrušil. O hvězdičku navíc za název!(7.3.2014)

• Iroquaise

úvodní záběr moc dlouhej...následuje střih na nadhled ( otevírání mříže)...ten má zřejmě působit efektně, stylotvorně, ale v důsledku na sebe hrozně upozorňuje a nevhodně křiví prostor a narušuje rytmus... první minuta je soustava efektních, prostorově čitelých obrazů, které dávají smysl jako samostatné jednotky...dobře vypadají...ale nedávají smysl z hlediska vyprávění obrazem...situace je obtížně čitelná nebo nefunguje napětí... líbí se mi minimalistický hudební doprovod, ale v kontextu vyprávění působí jako umělá nadstavba... výhodou i nevýhodou zvoleného prostoru je fakt, že je jednoduše organizovaný...to na jednu stranu pomáhá divácké orientaci, na druhou stranu hrozně vyniknou všechny střihové nedostatky při jeho členění ( postava si ošetřuje ruku - stvoření hýbe kontejnerem)....přepínání z efektních záběrů do obyčejných...nesoustavnost vizuálu ( postava ukrývá tašku do kontejneru) jinými slovy...Blažek má očividně nakoukáno...je schopen nápodoby z hlediska kompozic a dílčích situací...ale neumí uceleněji vyprávět obrazem...rozpadá se mu prostor, narušuje celková vizuální poetika, hapruje napětí...místy střihá moc, místy málo... některé efektní akce postavy nejsou obrazově podtržené (hrdina se odrazují nohou od kontejnerů po pravé straně a vsune se do mezery vlevo...to je až do Hong Kongu...ale prakticky to nedává smysl...samoúčelné a přitom se výsledný efekt nedostavuje) docela fungují některá přepnutí do humoru ( odpalování za duchnou)... ...taková anekdotka s jakoby tvrdým vyzněním...jednoduchej nápad převedenej v jednoduchej filmek...přičemž výsledek je slabší, než by si autoři přáli a než se jejich dílko tváří... nabízí se tam jedna rovina významu, která by to celé potenciálně mohla zvednout o stupínek výš - totiž sebeironická narážka na nejslabší hodnocení na CSFD...ale to by to celé muselo líp tematizovat svojí vlastní "shit" - povahu...(25.3.2014)

• - Ve filmu padne jediné slovo a sice "hej", které vykřikne policista. Pro tvůrce bylo výzvou vytvořit film, který by byl i bez titulků a dabingu univerzálně srozumitelný a vyprávěl hlavně obrazem. (choze)

• - Natáčelo se dva listopadové dny v brněnské čtvrti Černá pole, která je známá řadou funkcionalistických skvostů jako vila Tugendhat nebo kavárna Era. Režisérovi ovšem zdaleka nejvíce učaroval přístavek na popelnice, kolem kterého denně chodil do práce a který mu připomínal malý strašidelný zámek. (choze)

• - Film je součástí antologie Pionýři hororu, kterou jeho autoři Josef "choze" Blažek a Adela "Shirley" Hrivnáková iniciovali. Pro svůj příspěvek do antologie zvažovali dva další náměty. (choze)