odpad! (amatérský film)

Česko, 2013, 8 min

Josef Blažek

Tomáš Mann
  • Iroquaise

úvodní záběr moc dlouhej...následuje střih na nadhled ( otevírání mříže)...ten má zřejmě působit efektně, stylotvorně, ale v důsledku na sebe hrozně upozorňuje a nevhodně křiví prostor a narušuje rytmus... první minuta je soustava efektních, prostorově čitelých obrazů, které dávají smysl jako samostatné jednotky...dobře vypadají...ale nedávají smysl z hlediska vyprávění obrazem...situace je obtížně čitelná nebo nefunguje napětí... líbí se mi minimalistický hudební doprovod, ale v kontextu vyprávění působí jako umělá nadstavba... výhodou i nevýhodou zvoleného prostoru je fakt, že je jednoduše organizovaný...to na jednu stranu pomáhá divácké orientaci, na druhou stranu hrozně vyniknou všechny střihové nedostatky při jeho členění ( postava si ošetřuje ruku - stvoření hýbe kontejnerem)....přepínání z efektních záběrů do obyčejných...nesoustavnost vizuálu ( postava ukrývá tašku do kontejneru) jinými slovy...Blažek má očividně nakoukáno...je schopen nápodoby z hlediska kompozic a dílčích situací...ale neumí uceleněji vyprávět obrazem...rozpadá se mu prostor, narušuje celková vizuální poetika, hapruje napětí...místy střihá moc, místy málo... některé efektní akce postavy nejsou obrazově podtržené (hrdina se odrazují nohou od kontejnerů po pravé straně a vsune se do mezery vlevo...to je až do Hong Kongu...ale prakticky to nedává smysl...samoúčelné a přitom se výsledný efekt nedostavuje) docela fungují některá přepnutí do humoru ( odpalování za duchnou)... ...taková anekdotka s jakoby tvrdým vyzněním...jednoduchej nápad převedenej v jednoduchej filmek...přičemž výsledek je slabší, než by si autoři přáli a než se jejich dílko tváří... nabízí se tam jedna rovina významu, která by to celé potenciálně mohla zvednout o stupínek výš - totiž sebeironická narážka na nejslabší hodnocení na CSFD...ale to by to celé muselo líp tematizovat svojí vlastní "shit" - povahu...(25.3.2014)

• Momo_desu

A dobre teda, za snahu. Nechcem byť teraz dáka povrchnica povrchná rodu povrchnis ale mne sa to proste nepáčilo. A lupič je tak trošku debil, keď ide po ňom polícia a chce zastreliť policajta čím by sa samozrejme prezradil keby začujú výstrel a navyše tam bol zamknutý a v strese by mu URČITE ten drôtik vypadol tak či tak.(6.3.2014)

Atmosféra funguje, hudba tomu pomáhá, konec bohužel trochu klišovitý, ale jako pocta videobéčkům to beru. Škoda jen, že hlavní herec hraje nejlíp dokud má na hlavě masku. Pohybově je zdatnej a herecky nadanej...každým pohybem těla hraje a vyjádří tím všechno...strach, paniku, odhodlání....jen ten poker face mu strašně škodí.(13.4.2014)

• MontyBrogan

Keby policajta aj lupiča hrali deti, najpravdepodobnejší záver by bol asi taký, že z paneláku v pozadí na nich zakričí mama, aby išli domov. Použitý koniec bol síce originálnejší, ale nakoľko to hrali dospelí (a hrali to tak ako hrali), všetko ostatné mi pripadalo trápne. A rozmýšľal som aj, že odošlem do zaujímavostí na schválenie aspoň tú najjednoznačnejšiu chybu vo filme, že zastrelený policajt neostal ležať na chodníku, ale nebudem kaziť chozemu one man show, tak aspoň takto.(9.4.2014)

Mňa to pobavilo. Nie je to priekopnícke veľdielo, ale je to príjemne natočené, bez slov a s patričnou dávkou humoru. Celé sa to odohráva v jednej miestnosti s jedným hercom a jedným.. Čímsi. A to mám rád. Navyše to nie je zbytočne dlhé a keď dôjdu nápady, nastupujú titule. Na tých pár minút v pohode dielko.(6.3.2014)

• - Snímek je filmovou variací reklamního spotu "Knihy nekoušou", kterou Josef Blažek natočil tři roky předtím. Spot i film byly inspirovány režisérovým oblíbeným filmem Smrtelno zlo 2 (1987), jak napovídá pracovní a alternativní název filmu Evil Trash. Smrtelné zlo 2 (1987) je přitom variací Evil Dead (1981) a ten zase variací kraťasu Within the Woods (1978). (choze)

• - Nejdražší položku filmu a vůbec nejnákladnější rekvizitu v historii LudovicoFilmu představovala popelnice, která byla zakoupena jako nová a dodatečně jí bylo proraženo dno pro závěrečnou scénu. (choze)

• - Film je součástí antologie Pionýři hororu, kterou jeho autoři Josef "choze" Blažek a Adela "Shirley" Hrivnáková iniciovali. Pro svůj příspěvek do antologie zvažovali dva další náměty. (choze)