Summer Camp

Čtyři mladí Američané se přihlásí na práci poradců v odlehlém španělském táboře, ale jejich představy zábavně stráveného léta začínají rychle slábnout, když jeden z nich náhle ztratí nervy a napadne ostatní. Než si skupina uvědomí, co se děje, zmocní se jich virus vyvolávající vztek. Virus se mezi nimi rychle šíří, a musí se spolehnout jeden na druhého, aby měli nějakou naději přežít noc. (noelcoward73)

J*A*S*M

Tohle úplně nevyšlo, ze Španělska jsme zvyklí na větší fláky. Dojíždí to zejména na tom, že si k postavám nelze vytvořit absolutně žádný vztah, všichni jsou to zaměnitelní necharismatičtí pajduláci bez vlastností. Zbytečně třepající se kameru bych zkousnul, i nic moc vizáž nakažených bych zkousnul, základní nápad (záchvat šílenství, který však brzy odezní a přesouvá se z postavy na postavu) má dokonce i poměrně dobrej potenciál, ale to by se s ním muselo ve scénáři nějak zajímavěji pracovat. Takhle je z toho zkrátka jen nezajímavé béčko, které sice díky střídmé stopáži lze celkem bez problémů strávit, ale zítra už si na něj nevzpomenu. ()

EvilPhoEniX

První trailer na Summer camp, který se objevil před rokem uchvátil snad všechny a jednalo se o nejočekávanější horor roku, bohužel potom se objevil druhý trailer, který působil vcelku nevýrazně a jakmile se objevily i velmi průměrné recenze, natěšenost pomalu upadala. No a teď vím, že obavy byly na místě. Vizuálně je film v pořádku, má i slušný spád, ale gore je minimum, krom scény s vrtačkou si vlastně už jinou gore scénu nevybavuji, což od potenciálního adepta na řežbu a jízdu roku je neodpustitelné. Infikovaní navíc řvou až to trhá uši, takže nám z toho nakonec vyšla průměrná béčková démonická naháněčka, která se dá v pohodě zkouknout, ale měla sakra navíc. Plusem jest alespoň refrešující závěr. 60% ()

tron

Jeden z najblbších hororov roka. Naštve to o to viac, že šéfom výroby je Jaume Balagueró a tým pádom ide o hispánsky horor, čo ešte pár rokov dozadu znamenalo skvelý hororový zážitok. Už evidentne neznamená. Summer Camp má jedno plus (dva, ak rátame osviežujúco zbabelú hrdinku) a tým je infekcia, ktorá posadne osobu a tá začne byť mimoriadne agresívna, avšak po 20. minútach jej účinky vyprchajú a osoba sa znova začne správať normálne (a je šokovaná, keď sa dozvie, že v čase amoku vraždila). Všetko ostatné stojí za bahno zo dna rieky. Nesympatické postavy hrané otravnými hercami, absurdné nápady (letný detský tábor v strašidelnom zámku uprostred evidentne neletných lesov), chaotické akčné scény, nulové napätie a tony klišé. Mňa ale najviac nadchlo správanie postáv (postava vchádza do stajne, kde je chlapom upozornená, že zavretý pes je agresívny a má besnotu. Osoba povie „v psoch sa vyznám, to nie je besnota“, na čo ide za KRVOU POLEPENÝM psom a začne ho hladkať. Pes naňho agresívne zaútočí a hnusne ho pohryzie do ruky, všade plno krvi. Postava odmietne ísť od nemocnice a stále tvrdí, že to „určite nie je besnota“ a pichne si tetanovku z autolekárničky). ()

Bloody13

A cenu za prozatím největší zklamání sezóny vyhrává... chvíle napětí... Alberto Marini za svůj Summer Camp! Gratulujeme! Fakt díky, no. Prozraďte nám teď, milý Alberto, vaše nynější pocity. Proč si myslíte, že jste získal zrovna tuhle cenu? Děláte si ze mě prdel? Jsem nasranej! To jsou moje pocity! Člověk vám chce dát nějakej pořádnej a strašidelnej horor z lesa, a vy se mu takhle odvděčíte, kurvy jedny. A nemyslíte, pane Marini, že jste si to tak trošku posral sám? Čim jsem to tak posral?! Tim, že jsem to udělal hezky tajemný, od začátku napínavý, až do konce příjemně děsivý a navíc v modernim a svižnym kabátě? Kdepak, milý Alberto. Vždyť ten film je hroznej. Tuna klišé, všichni jenom řvou a hysterčí a vy si za záporáky vyberete tu nejhorší možnou alternativu. A s tou parkinsonovou kamerou jste to úplně zabil! Jde vidět, že vám ta kamera moc nesvědčí, radši se vraťte k papíru, protože tam... A vy jenom nevíte, co chcete! Na festivalech mi to chválili a tady najednou máte pindy! Nashle a polibte mi prdel, buzeranti zasraný! Taky nás těšilo, pane Marini, a zase někdy na viděnou! ()

Psychor

Jakožto hororový expert jsem byl pochopitelně potěšen zprávou, že scénárista mých oblíbených Balagueróvých hororů poprvé usedl do režijního křesla. Zvědavý jsem byl rovněž na výkon sympatické Jocelin Donahue, jejíž kariéru bedlivě sleduji již od snímku House of the Devil, a které velmi přeji nějaký další výraznější hororový zápis. O námětu hororu Summer Camp jsem si předem zcela záměrně nic nezjišťoval, což se následně ukázalo jako velmi moudré rozhodnutí. Summer Camp totiž není ze začátku příliš čitelný. Dokonce tak trochu úmyslně klame tělem, takže neznalý divák netuší, jaký hororový subžánr vlastně sleduje. Až zčistajasna nad lahví dobrého vína Marini zavolá: "Kamera, klapka, akce!", a horor bleskurychle odstartuje. Summer Camp disponuje poměrně kvalitní hororovou atmosférou, avšak hodnocení sráží občasné díry v logice a příliš se nevyvedly ani speciální efekty. Zarmoutil mě zejména nepříliš dobře napsaný závěr snímku, v kterém hlavní postavy z nepochopitelných důvodů odmítly dvakrát vstoupit do téže řeky, za což zaplatily životem. Přesto Summer Camp doporučuji ke zhlédnutí a uděluji mu poctivé tři hvězdy. ()

xxmartinxx

Překvapivě originální uchopení zombie námětu. Plus hektické tempo, kdy si nikdo nestíhá pořádně utříbit myšlenky, takže dává smysl, že se všichni chovají jak idioti - ale chovají se jako idioti realistickým způsobem. Zkrátka milé překvapení. ()

Marceloo

Štyria animátori prichádzajú do letného kempu v Španielsku, aby pred príchodom detí vykonali posledné úpravy. Keď už je deň pred príchodom detí všetko nachystané, rozhodnú sa podniknúť súkromnú párty a vypiť nejaký alkohol, ktorý je počas prítomnosti detí zakázaný, ale keďže tábor ešte nezačal, môžu si to dovoliť. Ani zďaleka však netušia, že namiesto alkoholu počas noci potečie krv. V okolí sa totiž začína objavovať neznámy vírus, ktorý mení všetko živé na nezastavitelné netvory. - Summer Camp bol pre mňa dlho očakávaným hororom, aj keď som vôbec netušil, čo bude obsahovať, ale tušil som, že španielska produkcia ma nesklame. A moje predpoklady boli správne. Počas necelých 77 minút si to držalo moju pozornosť a aj keď je táto hororová tématika náročná na spracovanie, tvorcovia z nej vyťažili maximum. Hneď v úvode ma zaujal extrémne dobre zvolený casting s Maiarou Walsh z minuloročného VANish, ktorá bola zrejme dôvodom, prečo som tomu dal päť hviezdičiek. Ďalej frajer Diego Boneta zo Scream Queens, ktorý je pre mňa kvôli svojmu zaujímavému prístupu k úlohám oblúbeným hercom a v neposlednom rade krásna Jocelin Donahue, ktorá ma velmi silno zaujala v najpôsobivejšej poviedke z hororu Holidays. Keďže som o obsahu nič nevedel, netušil som, či mám od toho čakať Slasher alebo horor o duchoch, ale téma ma prekvapila. Ako som už spomenul, táto tematika je podla mňa ťažká na spracovanie, pretože pre hercov musí byť naozaj neprirodzené hrať úlohy škriekajúcich nakazených. Ďalšou zložkou, ktorú je ťažké spracovať, je rozumné konanie postáv v tomto druhu hororu a racionálne a uveritelné rozuzlenie. Toto podla mňa tvorcovia zvládli perfektne a zaujímavo. Postavy konali tak, ako by konal každý normálny človek, ale zároveň neubližovali zbytočne. Vyvrcholilo to zaujímavo a finále bolo za doprovodu perfektného soundtracku plné emócií. Trochu som sklamaný z toho, že rednecks nedostali viac priestoru, pretože oni sú proste zložkou, ktorá k tomuto žánru patrí už desiatky rokov. Napríklad u Cabin Fever zo začiatku tohto roku bolo vidieť, že sú parádnym oživením. K technickému spracovaniu tohto hororu nemám žiadne výhrady. Mnoho scén sa odohráva v tme, čo je logické, keďže sa celý dej odohráva počas jednej noci, ale vôbec mi to nevadilo. Tvorcovia totiž pracovali s rôznymi neónovými svetlami, ktoré robili celý dej ešte intenzívnejším. U hudby nie je nič, čo by som mohol vytknúť. Soundtracky fungujú úplne perfektne a musím si hlavný soundtrack ešte niekolko krát počúvnuť, pretože najlepším soundtrackom roku 2015 je u mňa zatial soundtrack k Baskin, ale tento ho možno prekoná. Som rád, že Summer Camp dostal rating R, a tak je tu kopa kvalitného gore a produkty nakazených tiež pôsobia dobre. Summer Camp je ďalším hororom zo Španielska, ktorý dokázal to, že sú pre mňa tieto horory úplne top. V Španielsku by sa do toho mohli poriadne oprieť, pretože tam tých hororov vzniká velmi málo, ale zase sú extrémne kvalitné. EDIT: 19.11.2022 - Pri prvom zhliadnutí som si asi niečoho šlahol, keď som tomu dal päť hviezd. Pri tom druhom som mal problém tých necelých 80 minút vydržať do konca. Ale naháňačka to je zábavná. + herečka z VANish + herec z Scream Queens + herečka z Insidious: Chapter 2 a Holidays () (méně) (více)

*CARNIFEX*

Dva dni pred otvorením letného tábora pre deti, sídliaceho na severe španielska, prichádza štvorica amerických konzultantov, aby skontrolovala bezpečnosť tamojšieho okolia, či samotné podmienky na bývanie. Keď je jeden z nich napadnutý miestnym psom, druhý začne po konzumácii tamojšieho vína vykazovať značne agresívne správanie, okolnosti nečakane naberú rýchly spád. Teraz už nebude prvoradým cieľom otvoriť tábor v stanovenom termíne, ale vyhnúť sa nákaze neznámym vírusom, ktorý zasiahol okolie "Summer Camp". Základy snímku sú položené prevažne na atmosfére. Gore síce dostane príležitosť, pohľad na infikovaných samozrejme taktiež, no samotné scény sa odohrávajú prevažne v tme (bohužiaľ), takže očakávať mimoriadne efekty tohto druhu, je snáď úplne zbytočné. 80 minút je pre daný subžáner tak akurát. Divák sa nudiť nebude, no a vďaka rozuzleniu to nakoniec vypálilo v silné tri. Povedzme si však na rovinu, tento horor mal vzhľadom k očakávaniam rozhodne naviac - 60% ()

darkrobyk

Čtyři Američané se vydají do Evropy na letní tábor. Tedy neznít zde španělština, myslel bych si, že jsou někde v rumunských horách. Nejprve to vypadalo jako variace na Cabin Fever, jenže záhy se ukázalo, že jde o něco úplně jiného (viz tedy nesmyslný obsah, který je nepravdivý). Jakmile se rozjede akce, film frčí. Starý rozlehlý dům, les a za rohem banda narkomanů. Když nastane šílenství, postavy se navzájem pronásledují, prchají před sebou a zase se dávají dohromady. Minus je neustálý řev a nepříjemný hluk. Gore se sice smrsklo na láhev v břiše a vrtačku v noze, jelikož ubití trubkou nebylo v přímém přenosu, ale mně to až tak nevadilo. Kromě jiného se mi líbily dvě scény: když se jedna z dívek snaží prchnout střešním okénkem a zespoda ji ruka chytí kolem krku, a pak moment, kdy se v závěru spustí vodotrysky. Jednu gore scénu jsem nezmínil, není zcela in natura, ale docela při ní zamrazí... pěkná jednohubka. ()

Cappuccino

Horor, ktorý odporúčam pre skupiny dva a viac ľudí, pretože sám o sebe nie je ani tak strašidelný ako originálny, vtipný a vyhýbajúci sa žánrovým klišé, na ktorom sa jednoducho musia doceniť niektoré parádne scénky (vŕtačka cez nohu, detičky užívajúce si striekačku s vodou, neustále sa striedajúci padúchovia atď.). Neviem či je u hororu plusom, keď sa u neho divák zabáva, ale v tomto prípade to skutočne neriešim. Summer camp, bavil som sa! ()

pornogrind

Tak za mě velký zklamání. Místo toho neustálýho řvaní bych čekal a raději uvítal víc krve a gore. Ale za ten konec(příjezd dětiček a fontánu) ty 2hvězdy dám. ()

Omnibus

Táborová bojovka? Krev a černá rohovka.“ Když to porovnám se zábavou na pionýrských táborech mého dětství v Černé vodě (!) v Rychlebských horách, jasně vítězí španělský Summer Camp. Zajímavější lokace, kreativnější vedoucí, divočejší bojovky i strava. Plus zajímavá zvířátka pro městské dětičky. Ovečky, králíčci, pejsci... s pěnou u huby... Ocenil jsem i hru Na slepou svázanou bábu nebo to neustálé střídání rolí při hře na honěnou. Kočka se stává myší, myš kočkou. Bavil jsem se. Teď mi hlady kručí v břiše, je čas navštívit jídelnu a TÁBOROVÉ OKÉNKO: [][] Co děti psali na pohlednice rodičům? [Ξ] Mami a tati. Jídla je dost. Hlavně masa. [Ξ] Ubytování v barabizně, vedoucí jetí, domorodci sjetí, lesy pěkné, plné hub. [Ξ] Atmosféra v kolektivu na houby. Doslova. [Ξ] Vedoucí vrčí, my zdivočeli. [Ξ]  Lovecky, čili s nástrahami vybudovaná stezka odvahy byla fajn. [Ξ] Postřik trávníku už míň. Naše zavlažování nevedlo k růstu, ale ke snižování stavu táborníků. [Ξ] Tábor se vydařil, nikdo nepřežil. [][] A jaká epidemie je vlastně horší? Covid nebo houbová cyklická vzteklina? Jednoznačně ten čínský covidový opruz, protože se španělskou plísní stachybotrys byla aspoň sranda. ()

Kudly4

Kameraman musel být asi hodně zfetovanej (nebo měl absťák), protože takhle rozklepanou kameru jsem snad ještě neviděl, navíc mi přišlo, že to celé natáčel se zoomem. Zkazilo mi to celý film, vůbec se na to nedalo dívat (viděno ve Full HD a neumím si představit, kdybych to měl vidět v horší kvalitě, asi bych to po 20 minutách vypínal). Každopádně i tak byl tenhle Horor táák suchý, dementní chování všech postav, dialogy o hovně, Gore pomalu žádné. Hvězda maximálně za ten úvod a za tu jednu pěknou herečku, ale jinak je Summer Camp fakt otřesně natočená, uřvaná sračka. ()

Yoshitsune

Španělské režiséry mám rád, Španělský styl mi sedne a hned to vysvětlím. Oni totiž Španělé balancují mezi Asii, tedy zvrácenosti a šílené nápady, a Amerikou, letní tábory, tajemství, něco divného a asi i zlého, v lese číhá a čeká až mně to bude moct pokousat. A Španělům tohle jde krásně kombinovat viz Rec, Sweet Home, Nepřemožitelné zlo, Tombs of the Blind Dead a Temnota. A tenhle film, má fakt originální nákazu/virus/běhavku nebo co to bylo, prostě fuj, fuj a tohle je fakt originální, jelikož tenhle virus, má vypínač, ano i takhle by se to dalo říct. Postavy mi byli ze začátku sympatické, byť jak šel děj, tak jedna postava se začala chovat jako svině, takže její konec byl ironický. A byť zde je absence nějakého gore, či prasáren, tak to bylo docela zábavný, jak se třískali mezi sebou, byť jedna postava to tady docela schytává, no fakt jak může mít tolik smůly ? No abych zase nechválil, tak postavy se během dvou situací, zachovali totálně debilně a naprosto bezohledně, nemyslím to co bylo v tom karavanu, ale prozrazovat to nebudu. Ale než film začne urážet nebo tak, tak je už konec, a je to docela škoda. Asi půjdu proti davu, ale což, teď je to prej v modě, takže silnější čtyři. ()

silentname

Chvíľku som zvažoval medzi tromi a štyrmi hviezdami, nakoniec udeľujem filmu tri. Dôvody rozoberiem, ale najprv začnem pozitívami. Mám pocit, že herci nie sú najhorší, miestami je to celkom dosť drsné, a myslím to v dobrom slova zmysle. Plus ma celkom aj dostalo, ako sa vírus reálne začína šíriť. Netrvá to dlho, aby ste pochopili súvislosti, no v prvom momente som mal pocit, že to bolo celkom inteligentné a dobré. Dokonca musím povedať, že inteligentný mi príde aj fakt, že po agresívnych momentoch prídu momenty vytriezvenia. Nie je teda s nimi hneď amen, ale po chvíľke pôsobenia vírusu sa ich myslenie opäť ustáli. A celkom dobre tu fungujú aj momenty beznádeje. Vizuálne je to okey, len miestami som mal pocit, že film je veľmi tmavý. Ale nakoľko sa to odohráva v noci, tak je to akceptovateľné. Čo mi ale vadilo bol úvod a jeho pár falošných strašiacich momentov, ktoré nefungujú. Postavy nie sú síce moc zaujímavé, ale zase je fajn ich počas filmu sledovať. Tiež musím priznať, že keď pochopíte čo spôsobuje ten vírus, veci začnú byť trošku jednoznačnejšie, a viete veľa scénok odhadnúť. Ale môj najväčší problém filmu je jeho posledných 5 minút, ktoré skutočne pokazili dovtedy relatívne uspokojivý zážitok. Mohli si to tvorcovia odpustiť, lebo to viac pôsobí ako keby si povedali: "Viete čo? Potrebujeme, aby film skončil trošku násilnejšie. Tá horká trpkosť pred piatimi minútami, by fanúšikov násilia neuspokojila." A tak film musí pridať ešte (v podstate) druhý koniec, ktorý je podľa mňa zbytočný a len film degradoval. Takže keď si vezmem pre a proti, je podľa mňa film okey. Ako horor to funguje, má to zaujímavé momenty a mám pocit, že je tu aj určitá dávka kreativity, ktorú oceňujem. Čeknite si ho, a spravte si vlastný názor. Hodnotenie: C+ ()

rollman1

Summer camp jsem dlouho odkládal jelikož jsem z něho měl rozpačité pocity už od trailerů. Každopádně to nedopadlo tak zle. Snímek o skupině dozorců na táboře, kteří zažijí menší peklo před příjezdem dětí. Španělé horory umí o tom žádná. Mix Evil Dead a Houbiček má něco do sebe. Když pominu nelogické chování postav (U jedné scény jsem se opět vytočil) a strašné hulákání po celou dobu stopáže, tak se vcelku jedná o lehce nadprůměrný kousek, kde se pořád něco děje. To však neznamená, že se dočkáme vysokého bodycountu. Umrtí je tu málo a brutalita zde taky není na vysoké úrovní. Najde se zde jedna max dvě scény, které potěší nejedno gore srdíčko. Film má rychlý spád a tak uteče rychle. Nejvíce však potěšila až finální scéna. Pro fanoušky hororu nejspíše povinnost, ale čekal jsem více. 70% ()

Pítrs85

I když vím, že být za každou cenu originální nemusí být vždycky plusem, nápad Summer Campu, že se postavy chovají jinak, než jak je v obdobném typu hororů zvykem, musím prostě pochválit, protože tohle! Tohle tu ještě nebylo. Škoda jen, že se páni scénaristé a režiséři a všichni, co mají tuhle pakárnu na svědomí, zasekali jen na tomhle origoš nápadu, páč jinak je Summer Camp tak nějak o ničem- parta emerických děcek (tentokrát už trochu odrostlejších), evropský (tentokráte španělský) vidiek a pár lačných zubů po krvi. Ale ta hodina a čtvrt uteče jak Bolt na osmistovce. A pozor (spoiler)- tentokráte žádný happy end, jupiky jej. ()

SOLOM.

Jeden by řekl, že osvědčená spolupráce Jaume Balagueró a Alberto Marini musí zákonitě přinést kýžené ovoce, ovšem tentokrát to byl „pokrm“ místy dosti trpký. Balagueró jen coby jeden z producentů viditelně svému oblíbenému scénáristovi do režie nekecal a to byla zřejmě největší chyba. Marini je sice docela úspěšný scénárista, ale jako režisér má ještě dost velké rezervy. Osobně nemám nic proti filmům, ve kterých úřaduje nějaký ten virus – zombie nákazu sice nemusím, ale máme tu ještě postavy posedlé démonickým virem, lidi – zvířata se vzteklinou a pak ten, kdy začnou odpadávat kusy masa. Prostě široký výběr, který nám nabídl již spoustu zajímavých filmů, ale i velké množství totálních propadáků. Marini se však zřejmě nedokázal pořádně rozhodnout, kterou volbu si zvolit a navíc se asi zahleděl do filmu Shrooms (Houbičky). Jednomu se mu však musí nechat, dokázal nejednoho diváka dost dlouho držet na vážkách, jakýmže směrem se děj vlastně vydá. Místy se mu dokonce podařilo navodit i celkem zajímavou atmosféru, která sice není zrovna nervy drásající, ale průměrnou úroveň napětí to mělo, to bez debat. O něco horší už to bylo s kvalitou kamery a já měl po celou dobu podezření, že tým kameramanů musel během natáčení vychlastat všechno to víno ve sklepě, protože jinak si nedokážu ten vizuální chaos pořádně vysvětlit. Dost často byli některé záběry totiž hodně nepřehledné. Nad logikou a některými viditelnými kiksy zůstává rovněž nejednomu rozum stát. Na tu ostrou větev se nejednou málem napíchli a přesto ji jako správní vedoucí neodstranili? Co kdyby se na ní napíchlo některé děcko? Stejně tak jsem se musel smát i některým hloupým rozhodnutím, ale tak podobné „klišé“ je viditelné u každého druhého filmu. Na druhou stranu nám zas byla nabídnuta jistá dávka brutality a leckoho jistě v některých situacích i mírně zamrazí. Herci taky nepředvedli zrovna nejhorší výkony a přestože mi vyloženě nebyla žádná postava extra sympatická, pohled na pěkné holky nikdy neomrzí. Jen si to chtělo více vyhrát s vygradováním zápletky, přidat trochu toho gore (hodně důležitých scén, se odehrálo mimo záběr kamery) a hlavně o 100% zlepšit kvalitu kamery. I přes citelné nedostatky si však dle mého Summer Camp průměrné hodnocení zaslouží. 50% ()

Španělský král hororu chystá další film

Španělský král hororu chystá další film

03.11.2014

Jaume Balagueró je pevně spjatý se španělskou produkční společností Filmax, která se specializuje na žánrové filmy a pod jejíž hlavičkou si udělal mezinárodní renomé hororovou sérií REC. Poslední díl… (více)